АМЕРИЧКА ПОДРШКА НЕОНАЦИЗМУ?! САД бојкотовале резолуцију УН против величања нацизма!
САД су једна од три земље које су у четвртак гласале против резолуције УН којом се осуђује глорификација нацизма, а као разлог за одбацивање су навеле ограничавање слободе говора и забринутост да Русија користи ту резолуцију за политичке нападе на своје суседе, јавља данас АП.
Резолуцију под насловом "Сузбијање глорификације нацизма, неонацизма и других пракси које доприносе распиривању савремених облика расизма, расне дискриминације, ксенофобије и нетолерације" данас је усвојио Комитет УН за људска права са 131 гласом за, три против и 48 уздржаних.
Драфт ресолутион агаинст глорифицатион оф #nazism supported by #UNGA https://t.co/k6Oul09ADS pic.twitter.com/mSALOseSbs— Спутник (@SputnikInt) Новембер 18, 2016
Поред САД, против резолуције гласали су Украјина и архипелашка држава у Пацифику, Палау.
- Безрезервно осуђујемо све облике верске и етничке нетолеранције и мржње код куће и широм света - рекла је заменица америчког представника у Економском и социјалном савету Стефани Амадео, објаснивши америчку одлуку о гласању против резолуције.
Неки медији су покушали да остану објективни по питању оваквог потеза САД, Украјине и Палауа, други су правдали америчку одлуку, а поједини људи су се осмелили да упитају ''ко су заправо те земље, када могу тако да гласају''.
Она је додала да због "сувише уског видокруга и политизоване природе резолуције, као и због тога што резолуција позива на неприхватљиво ограничење основне слободе изражавања, САД резолуцију не могу да подрже".
Амадео је рекла да се САД не слажу ни са намером резолуције да ограничи слободу изражавања, иако деле забринутост поводом јачања говора мржње широм света.
- Препоруке ове резолуције о ограничавању слободе изражавања, удруживања и права на мирно окупљање косе се са принципима Универзалне декларације о људским правима и морамо јој се супротставити - закључила је америчка представница.
За разлику од резолуција у Савету безбедности, резолуције у комитетима Генералне скупштине УН не сматрају се правно обавезујућим, напомиње америчка агенција.