АМЕРИКА РАСПОРЕЂУЈЕ РАКЕТЕ: Пала одлука која распламсава светско жариште?! Прети нам још један сукоб?!
Америка поставља ракете средњег домета у Азијско-пацифички регион
Америчка војска наводно планира да распореди нове копнене ракете средњег домета у азијско-пацифичком региону да би појачали одбрану Тајвана, што је потез који тренутно "има ограничен тактички утицај", али у потпуности показује одлучност САД да се меша у питање Тајвана.
ЕКСКЛУЗИВНО И ПРЕ СВИХ: Кладионица Меридиан објавила СПЕЦИЈАЛ ЗА ИЗБОРЕ 2023!
"ЗНАТЕ ДА ЈЕ ПРЕДСЕДНИК УВЕК СПРЕМАН" Ванредна ситуација у Москви? Откривено како је Путин данас стигао у Кремљ
"НАТО ИМА ДВА ЗАДАТКА..." Свет стрепи од нових одлука Алијансе: Следе нови напади на Русију?!
САД ће послати ракете средњег домета, укључујући Стандардну ракету 6 (СМ-6) и Томахавк, у Азијско-пацифички регион, објавио је амерички војни новински сајт "Дефенсе Оне", позивајући се на изјаву генерала америчке војске Чарлса Флина током Халифакс форума међународне безбедности.
Флин је рекао да су САД тестирале ове ракете и планирају да их распореде 2024. Он није открио конкретно време или локацију распоређивања, само је рекао да ће их распоредити.
САД су раније биле спречене да размештају нуклеарне и конвенционалне балистичке ракете са копна, крстареће ракете и лансере ракета домета од 500 до 5.500 километара према одредбама Споразума о нуклеарним снагама средњег домета потписаног 1987. године.
Бивши амерички председник Доналд Трамп повукао је САД из споразума 2019. године и радио на томе да распореди више ракета у азијско-пацифичком региону како би ојачао своју индо-пацифичку стратегију, кажу аналитичари.
Али распоређивање овог наоружања наилази на противљење влада и народа земаља у којима би ракете требале бити распоређене, рекао је Сонг Зхонпинг, кинески војни експерт и ТВ коментатор, за Глобал Тимес у понедељак.
Сонг је рекао да СМ-6 и Томахавк, који ће наводно бити распоређени, нису балистичке ракете и лаке за пресретање, те стога не представљају велику претњу у војном и тактичком смислу.
- Међутим, тај потез је велика политичка провокација, јер значи да су САД потпуно напустиле споразум и постављају ракете на прагу Кине - рекао је Сонг.
Са друге стране, Кина сматра питање Тајвана унутрашњим питањем и не дозвољава било какво мешање других земаља па тако ни Сједињених Америчких Држава. Пекинг је становишта да се односи две светске супер силе имају развијати мимо тајванског проблема. Осим тога више пута су нагласили да је то за њих црвена линија и да САД не би смеле потценити кинеска упозорења.