Америчка војска у повлачењу! Вашингтон не жели да губи људе на терену
Пентагон издао наређење трупама.
Вашингтон планира да у наредних 12 месеци заврши међународну војну мисију у Ираку, према заједничком саопштењу Ирака и Сједињених Америчких Држава.
Ова одлука долази усред ескалације тензија на Блиском истоку, где Израел и Хезболах размењују ватру.
Прелазак на билатерално партнерство
Након интензивних разговора између ирачке Више војне комисије, САД и међународне коалиције, америчка мисија ће прећи на билатерално безбедносно партнерство.
Очекује се да ће процес постепеног укидања војног присуства трајати до септембра 2025. године, док ће окупација коалиционих снага у нафтом богатим областима Сирије потрајати најмање до 2026. године.
Физичка заштита и транзиција
Комисија ће радити на механизмима који ће олакшати транзицију и осигурати физичку заштиту саветника Коалиције присутних у Ираку.
Ипак, Пентагон наглашава да се не ради о потпуном повлачењу америчких трупа.
Ирак се мења
Ирачки премијер Мохамед Шија ал Судани изјавио је да Ираку више нису потребне америчке трупе, истичући да се ситуација у земљи значајно променила од 2014. године.
"Од ратова смо прешли ка стабилности", рекао је ал Судани.
Историјски контекст
САД су инвазију на Ирак извеле 2003. године под образложењем да земља поседује оружје за масовно уништење, што је касније утврђено као лаж.
Америчка војна интервенција довела је до хаоса, стварајући плодно тло за екстремистичке групе попут Исламске државе.
Након поновног ширења те групе 2014. године, америчке трупе су се вратиле, а коалиционе операције су завршене 2021. године, остављајући 2.500 америчких војника у земљи.
Страх од поновљених грешака
Према изворима, опрез САД у повлачењу може бити повезан са страхом од сличних последица као што је повлачење из Авганистана.
Током последњих месеци, америчке трупе су биле мета ракетних напада на војне базе у Ираку и Сирији, што додатно компликује ситуацију.