Амерички медији: Спремамо се за рат са Кином, Украјина је само увертира
Сједињене Америчке Државе интензивно се припремају за војне сукобе с Кином, што представља велики изазов за америчку војску која се деценијама фокусирала на борбу против мањих непријатељских држава и неправилних формација.
„New York Тимес“ (NYT) указује на то да је америчка војска, позната по својој моћи и технологији, заправо „велика и непокретна“, што би могло постати озбиљан проблем у сукобу с Кином, која је готово једнако опремљена модерним оружјем, укључујући софистициране системе за сателитску и обавештајну подршку.
С обзиром на ово, америчка војска настоји да се трансформише како би била способна да одговори на овакав изазов, користећи у том процесу и лекције научене из конфликта у Украјини.
Сукоб са Кином, чак и без употребе нуклеарног оружја, према анализи NYT-a, одвијао би се на различитим фронтовима: у ваздуху, на копну, мору и чак у космосу.
У том смислу, трансформација америчке војске не односи се само на наоружање и тактике, већ и на изградњу нових савеза и координацију са савезницима.
На недавним војним вежбама у Тихом океану, америчка 25. пешадијска дивизија је заједно са јапанским, аустралијским, индонежанским и другим савезничким снагама изводила маневре у џунглама, вежбајући спуштање ужетом у уске клисуре, након чега су војници морали да се пењу по клизавом терену под теретом опреме.
Ове вежбе, које укључују обуку у тешким условима, осмишљене су како би амерички војници постали спремнији за вођење операција у сложеним, често неприступачним условима.
NYT даље извештава да се војна опрема и техника редовно проверавају и унапређују како би могле да задовоље тактичке захтеве потенцијалног сукоба с Кином.
Око Хавајских острва, америчке снаге су извеле обуку у искрцавању војне опреме с транспортних бродова, укључујући постављање и маскирање командних и контролних тачака опремљених напредним рачунарима и комуникационим системима.
Међутим, америчка војска се суочила и са озбиљним потешкоћама током ових вежби, што указује на изазове у трансформацији својих капацитета.
Од укупно 854 десантних војника, који су учествовали у вежби на Аљасци, само 492 су успешно слетела на предвиђено подручје.
Приликом вежби искакања из авиона Ц-17, због техничких проблема са вратима, падобранци нису успели да искоче у предвиђеном времену, због чега су многи претрпели повреде, укључујући ишчашења зглобова и повреде главе.
У једном инциденту, регруту се падобран није отворио, што је резултирало тешким повредама, укључујући пад војника Ерицка Партиде са висине од око 365 метара.
NYT у својој анализи закључује да су сви ови изазови део суочавања америчке војске са реалношћу да у могућем сукобу са Кином неће имати предност као у ранијим ратовима против слабијих противника.
Таква потенцијална борба, уз вероватну умешаност других великих сила, могла би значајно да промени ток историје и изазове високе губитке на свим странама, што поставља питања о спремности и капацитетима америчких трупа.
Америчка војска стога покушава да осигура брзе маневре и стратешку мобилност, посебно на пацифичким острвима која би у случају сукоба с Кином могла бити од виталног значаја за операције и логистику.