СВИ ДЕТАЉИ ШПИЈУНСКОГ СУКБОА АМЕРИКЕ И КИНЕ: Летелица седам дана надлетала нуклеарне силосе - Бела кућа забринута, Пекинг користио непознату технологију
Америчка јавност је шокирана новим информацијама о "кинеском балону".
Амерички бродови направили су периметер код обале Јужне Каролине где је оборен кинески, како се сумња шпијунски балон, јер пловило за купљење остатака неће бити на лицу места данима. Њихов циљ је да спрече Кинезе да први дођу до остатака балона.
Званичници Сједињених Држава потврдили су да је борбени авион Ф-22 оборио кинески балон једним ракетним пројектилом AIM-9X у 14.38 сати у суботу код обале плаже Мертл. Аудио снимак са једног од два послата авиона, који су користили позивне знакове “франко 01” и “франко 02”, открива тренутак кад су пилоти потврдили погодак.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/25/profimedia-0555265061.jpg?itok=nV3Bp6a1)
АМЕРИКАНЦИ ОБОРИЛИ КИНЕСКУ ЛЕТЕЛИЦУ ИЗНАД САД: "Шпијунски балон" погођен изнад Атлантског океана (ВИДЕО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/19/collage_maker-19-jul-2022-06.09-pm.jpg?itok=TZv7494I)
АМЕРИКАНЦИ СЕ СПРЕМАЈУ ДА ГА ОБОРЕ?! Бајден обећао нацији да ће се побринути за кинески шпијунски балон!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/04/collage_maker-04-feb-2023-06.56-pm_0.jpg?itok=nUTtuq8N)
ТЕНЗИЈЕ НА ВРХУНЦУ! Цуре детаљи шпијунске афере - Американци бесни, огласио се Пекинг
- Балон је потпуно уништен – рекли су пилоти Источном сектору противваздушне одбране, пренео је “Дејли мејл”.
Поље отпада ширине 11 километара
Амерички одбрамбени званичници проценили су пре обарања да је балон био величине око три аутобуса и да ће поље отпада бити позамашно.
Виши војни саветник рекао је "Фокс њузу" да је поље отпада било широко око 11 километара, са дубином воде од процењених 14 метара. Док је више бродова америчке морнарице и обалске страже у подручју, где успостављају периметер безбедности и претраге, неименовани саветник је рекао да ће званично пловило за купљење остатака стићи тек за пар дана.
Тренутно не постоји хронологија повраћаја балона из Атлантског океана након што је његова појава шокирала Америку, кад је лебдео изнад неколико нуклеарних силоса пре него што је оборен, наводи “Дејли мејл”.
Снимак авиона како обара балон показује како Ф-22 иде ка њему и испаљује пројекти док су запањени мештани посматрали све са обале.
Похвале пилоту
Амерички председник Џо Бајден похвалио је пилота који је оборио балон.
- Наредио сам Пентагону да га обори у среду што је пре могуће без наношења штете икоме на тлу. Одлучили су да је најбоље време да то ураде кад је дошао изнад воде. Успешно су га оборили и желим да похвалим наше авијатичаре који су то урадили – рекао је Бајден.
Пентагон је ово потврдио.
- Балон који је користила Народна Република Кина у покушају да надгледа стратешке локације у континенталном делу САД оборен је изнад америчких територијалних вода - наводи се.
Бајден желео да одмах обори балон
"Дејли мејл" наводи да је Бајден први пут обавештен о балону прошле суботе, 28. јануара, кад је примећен изнад Аљаске.
Америчка војска га је пратила преко канадског ваздушног простора и кад је поново ушао на америчку територију у уторак. Следећег дана Бајден је примио детаљан извештај о балону и његовом кретању, а присуствовали су и министар одбране Лојд Остин и генерал Марк Мили, начелник генералштаба америчке војске.
Бајден је иницијално желео да одмах обори балон али су Мили и Остин указали на велики ризик од пада отпада на тло. У међувремену је америчка администрација затражила од кинеске амбасаде објашење и наставила да припрема сада већ отказану посету државног секретара Ентонија Блинкена.
Инцидент објављен скоро недељу дана касније
У четвртак је Бајденова администрација коначно објавила инцидент у јавности, након што је локални лист из Монтане, “Билингс газет”, објавио фотографије балона. Покушаји Беле куће да скоро недељу дана крије од јавности очигледно кршење ваздушног простора САД и нереаговање због претње националној безбедности разбеснели су републиканце.
- Балон за надзор комунистичке Кине крши међународно право и угрожава нашу домовину. Нечувено је што је Бајденова администрација приметила балон пре више дана док је летео изнад Алеутских острва и ништа није урадила око тога – рекла је "Њујорк посту" конгресменка Никол Малиотакис.
У међувремену, Пекинг је критиковао Вашингтон због "очигледно претеране реакције и озбиљног кршења међународне праксе". Званични Пекинг је у саопштењу објављеном у недељу поручио да Кина одлучно подржава легитимна права и интересе компаније у чијем је власништву балон и да истовремено задржава право да "предузме даље мере као одговор" на америчко обарање балона, пренео је АП.
Шпијунажа непознатом технологијом
Овај инцидент догодио се након поверљивог извештаја у Конгресу који је изнео напредну нову технологију коју су амерички противници користили да би шпијунирали земљу. У извештају прошлог месеца помињу се најмање два инцидента ривалске силе око вршења ваздушног надзора са, како се чини, непознатом савременом технологијом, рекли су извори “Њујорк тајмса”.
Иако у извештају није издвојена ниједна земља, два америчка званичника упозната са случајем су именовала Кину. Поменута два инцидента, односно локације на којима је откривен овај необичан надзор, биле су америчка војна база у САД и једна у иностранству.
"Дејли мејл” наводи да је Пентагон од 2021. истражио 366 необјашњивих инцидената и утврдио да су 163 били – балони. Неколико њих били су балони за напредни надзор, рекао је "Тајмсу" амерички званичник.
Кина: "Није најављена никаква посета"
Блинкен тврди да је у телефонском позиву рекао кинеском дипломати Вангу Јиу да је слање балона изнад САД "неодговоран чин" и да је кинеска одлука да предузме ову акцију уочи његове посете “штетна по суштинске дискусије” за које су се припремали да их одрже.
Кинеско Министарство спољних послова је у саопштењу навео да, "у ствари, САД и Кина никада нису најавиле било какву посету".
- То што САД дају било какву такву најаву је њихова ствар и ми то поштујемо - наводи се.
Према Пекингу, Ванг је рекао да је Кина “увек стриктно поштовала међународно право”, те да "не прихвата било какве неосноване спекулације и публицитет". Кинеско Министарство је рекло да је “балон намењен за метеоролошке и друге научне сврхе скренуо са предвиђене руте” и изразило жаљење што је залутало у САД због “више силе”, што је Пентагон оспорио. Лојд је рекао је да су кинеске власти користиле оборени балон "за надгледање стратешких локација у континенталном делу САД".
Откриће балона, које је узбунило Белу кућу и Пентагон, задало је нови ударац ионако затегнутим америчко-кинеским односима који се годинама погоршавају и навело Блинкена да нагло откаже посету Пекингу.