ШЕСТ ДРЖАВА КОЈЕ НИКАДА НЕЋЕ БИТИ ОСВОЈЕНЕ: Имају огромну војну моћ, али то није пресудни и једини фактор!
Постоји неколико разлога због којих је то тако
Од фебруара 2022. године, без предаха траје рат на територији Украјине. Ова земља је постала поприште снажних сукоба Москве, на једној, и Кијева на другој страни, али у обзир морамо узети и НАТО као изузетно важан фактор у одбрани територије Украјине.
КРВАВИ НАПАД НА ПОЛИЦАЈЦЕ! Мушкарац избо тројицу припадника снага реда, један подлегао повредама
ОПТУЖЕН УБИЦА ШИНЗА АБЕА: Осумњичени проглашен способним за суђење
ДА ЛИ ПЕНТАГОН КРИЈЕ ВЕЛИКЕ ТАЈНЕ? Скупили 510 извештаја о НЛО у прошлој години
Слободно се може рећи да је посреди рат између НАТО-а и Русије, иако је Северноатлантска алијанса индиректно укључена у целу ситуацију, избегавајући да се директно сукоби са Русијом. НАТО отворено и транспарентно помаже украјинску војску најсавременијим оружјем пружајући и обуку тамошњим трупама. Када сагледамо целу ситуацију, јасно је и те како да свет иде ка ономе чега се сви плашимо - новом светском сукобу и још већим економским проблемима који би могли још више да продубе кризу у целом свету, а не само у Украјини.
У контексту актуелног сукоба, али и неких "заборављених сукоба" (Јемен, Етиопија, Либија, Нигерија...) који су можда и бруталнији од оног на територији Украјине, представљамо занимљив осврт на то колико су освајачки ратови заправо могући. Односно, уколико почне сукоб великих размера, да не кажемо Трећи светски рат, да ли ће освајња у територијалном смислу бити изводљива када су у питању велике државе и светске силе. Представљамо шест држава за које сигурно можемо рећи да никада неће бити територијално освојене, па нам то сугерише на неминовност вођења ратова на територијама трећих држава, што пример Украјине најбоље описује, али и пример Сирије.
6. Аустралија
Најбоље оружје Аустралије у одбрани од уљеза је управо њена територија. Аустралија је географски прилично дистанцирана од потенцијалних освајача и окружена је океанима - острво је. Најближи потенцијални противник могао би да буде Јапан који је од њених обала удаљен 6.851 километар. Током Другог светског рата Јапан је разрадио планове за освајање Аустралије. Међутим, тај план Токио је убрзо напустио.
Чак 70 одсто територије Аустралије има добро залеђе у виду великих ненасељених и негостољубивих пустињских и полупустињских подручја. Аустралијске оружане снаге броје више од 85.000 добро увежбаних и наоружаних војника и активних резервиста са пуним радним временом што је чини највећом војном силом у Океанији.
5. Велика Британија
Друго острво или земља коју је тешко освојити јесте Велика Британија. Треба додатно истаћи да је ова земља међу водећим економијама света. Једини начин да се земља нападне је управо преко Енглеског канала, односно Ламанша. То може направити бројне потешкоће, посебно што чак ни Немцима током Другог светског рата није пошло за руком да то остваре.
С друге стране, ту је британска армија спремна за борбу. Годишњи буџет британских трупа износи више од 43 милијарде долара. Исто тако, Уједињено Крељевство има веома снажне савезнике у НАТО-у, који би одмах притекли у помоћ.
4. Индија
Као што је добро познато, Индија је током своје веома дуге историје безброј пута нападана, па потом колонизована од стране британских освајача. Међутим, данас би такав подвиг био веома тежак, јер су се околности и те како промениле.
Наиме, Индија је на северу и истоку заштићена високим планинским ланцем - Хималајима. Практично, половину њене северозападне територије чине сурове и непроходне пустиње. Индијски југозапад чине непроходне тропске прашуме.
Искрцавање или десант снага непријатеља био би сам по себи проблематичан. Такође, Индија у својим територијалним водама одржава велику флоту подморница које би представљале озбиљан проблем по освајачку флоту. Подморнице би могле да потопе непријатељске ратне бродове, носаче авиона, али и да прекину линије снабдевања непријатеља.
Индија је спремна за битку на два фронта. После пређашњих сукоба са Кином и Пакистаном, Индија је показала да је спремна да се одупре новим настојањима две силе уколико дође до нових сукоба. Такође, Хималаји пружају незамисливу ваздушну и копнену заштиту Индији.
3. Русија
Као што знамо, Русија је највећа земља света. Поседује огроман војни потенцијал у смислу људства, али и ратног оруђа. Међутим, Русима ништа не иде тако добро као што је заустављање инвазија.
Наполеон је напао Русију давне 1812. године и горко је зажалио. Руси су тада спалили Москву и запрепастили освајача, који се разочаран повукао. Исту грешку је направио и Хитлер који је напао јуна 1941. године, што се испоставило погубним потезом за Трећи рајх и допринело његовом уништењу 1945. године.
Упркос томе, окружење је најбоља заштита Русије. Застрашујуће ниске температуре Сибира, огромни речни токови, мочваре и несавладиве планине су веома тешке за продор.
2. Кина
Кина је најмногољуднија земља света са популацијом од 1,3 милијарди становника и шта више, Комунистичка партија нема проблем у томе да своје становништво брзо регрутује и оспособи за рат. Узмимо као најбољи пример, битку за језеро Чосин 1950. године током Корејског рата.
Кина је тада послала у помоћ својој браћи из Северне Кореје чак 10 дивизија како би одбили дивизију америчких маринаца који су се борили на страни Јужнокорејаца. Север је у суштини имао неограничену војну подршку Кине, без које не би опстао.
Очигледно је да је геологија други значајан фактор у одбрани Кине. Кина је огромна земља са најразноврснијим природним окружењем.
Клима у земљи је веома диверзификована и она варира од краја до краја ове велике државе. Окружена је и морима на истоку, југоистоку и југу. Кина има велика пустињска подручја, дивљину, као и ометајуће и неприступачне планинске ланце.
Кинеска војска је веома далеко отишла када је у питању напредак и приступ новим технологијама.
1. Сједињене Америчке Државе
Сједињене Америчке Државе су кроз историју биле нападане неколико пута, али копно никада није било озбиљније угрожено. Америчка војска је данас једна од најмодернијих и невероватно добро опремљених армија на свету.
Буџет за одбрану САД износи скоро увек изнад 700 милијарди долара годишње. Међутим, све више обичних Американаца је наоружано, мимо војске. Тамо се оружје свакодневно продаје у радњама доступним свакоме и има га више него што Америка има становника.
Та ситуација доводи до тога да је апсолутно немогуће за освајача да покори и победи не само америчку војску, Националну гарду, већ и грађане САД. Геологија и овде игра улогу у одбрани америчких територија и граница.
Огромне пустиње, планински ланци, шумовита природа Аљаске доводе до тога да је незамисливо за било ког освајача да се лагодно креће кроз америчку територију.