Америка шаље НАЈМОЋНИЈЕ ОРУЖЈЕ ДО САДА: "Животи су у опасности" ЦЕО СВЕТ СТРАХУЈЕ
Пентагон је саопштио данас да ће САД Израелу послати напредни противракетни систем и америчке трупе које ће њиме управљати у циљу јачања израелске противваздушне одбране након ракетних напада Ирана.
Одбрамбени систем THAAD је једно од најмоћнијих противракетних оружја америчке војске. Ово оружје је способно да пресреће балистичке ракете на дометима од 150 до 200 километара и са скоро савршеном стопом успеха у тестирању.
Амерички председник Џозеф Бајден рекао је да шаље систем за одбрану Израела. Портпарол Пентагона Пат Рајдер рекао је да би распоређивање противракетног система THAAD требало да ојача израелски систем противваздушне одбране, пренео је Ројтерс.
Рајдер је истакао да је слање система THAAD Израелу део ширих напора које је уложила америчка војска последњих месеци да би пружила подршку одбрани Израела и заштитила Американце од напада Ирана и иранских милиција.
Користећи комбинацију напредних радарских система и пресретача, THAAD, скраћеница од Терминал High-Altitude Ареа Дефенсе, је једини амерички одбрамбени систем противракетних ракета који може да уништи балистичке ракете кратког и средњег домета унутар или изван атмосфере током њихове терминалне фазе лета.
THAAD пресретачи су кинетички, што значи да уклањају надолазеће мете сударајући се са њима, а не да експлодирају у близини долазеће бојеве главе.
Према извештају Конгресне истраживачке службе, америчка војска има седам THAAD батерија, од којих се свака састоји од шест лансера на камионима – са по осам пресретача – моћног радарског система и компоненте за контролу ватре и комуникације.
Једна од тих батерија се сада шаље у Израел како би се ојачала његова већ импресивна способност да се супротстави надолазећим пројектилима "након невиђених напада Ирана на Израел 13. априла и поново 1. октобра", наводи Пентагон.
Америчка војска ће послати око 100 војника у Израел да управљају батеријом, наводи Пентагон. Иран је обавестио САД да ће узвратити на сваки нови напад Израела, рекао је извор у Техерану за CNN.
Преко широког система команде и контроле, THAAD батерије могу да комуницирају са низом америчких противракетних система, укључујући системе Патриот који су дизајнирани да пресрећу циљеве мањег домета.
Откуд толика прецизност?
Оно што THAAD чини тако прецизним је радарски систем који му даје информације о метама.
Радарски систем, који се може поставити са ракетном батеријом или да већ буде постављен на бродовима америчке морнарице или на другим инсталацијама, може открити ракете на два начина.
Конфигурисан је да ухвати и прати циљеве на дометима до 3.000 километара, а у свом терминалном режиму је усмерен на уништење циљева током њиховог спуштања. Иран је, поређења ради, удаљен око 1.700 километара од Израела.
Израел већ има више противракетних система дизајнираних да обарају долазеће пројектиле.
Израелски одбрамбени систем "Ирон Доме" или Гвоздена купола је систем противваздушне одбране који пресреће и уништава ракете и минобацаче кратког домета. Сматра се јединственом технолошком иновацијом која Израелу доноси велику стратешку предност и постао је главни ослонац одбране Израела.
Ц-купола је поморска верзија Гвоздене куполе, израелског ракетног одбрамбеног система који је пресрео хиљаде ракета.
Други одбрамбени системи распоређени први пут током сукоба укључују и Стрелу 2 и Стрелу 3, ракетне пресретаче који су коришћени прошле године против ракета лансираних према Израелу из Појаса Газе и Црвеног мора.
Систем који утерује страх у кости широм света
Ово није први пут да Вашингтон шаље THAAD Израелу. Један је послат 2019. на вежбу.
Распоређивање THAAD система у Јужној Кореји 2017. године, пошто су претње балистичким пројектилима из Северне Кореје биле све веће, изазвало је жестоко противљење Пекинга, за који су стручњаци рекли да је забринут да би моћни радар могао да се користи за шпијунирање активности унутар Кине.
САД су такође распоредиле THAAD на острво Гвам, како би заштитиле виталне америчке војне базе на пацифичком острву од могућих претњи балистичким пројектилима из Северне Кореје или Кине.
Распоређивање THAAD система у Израел долази у тренуцима када цео свет страхује од одмазде Ирану за недавни напад.
Званичници САД верују да је Израел одредио циљеве свог потенцијалног одговора на напад Ирана и да ће гађати иранска војна и енергетска постројења.
За сада нема индиција да ће Израел гађати нуклеарна постројења у Ирану, или вршити атентате, наводи НБЦ цитирајући неименоване америчке званичнике и додајући да Израел још није дефинитивно одлучио како и када ће деловати.
Према извештају те мреже, амерички и израелски званичници су рекли да би одговор Израела могао да уследи у наредним данима.
Ирански министар спољних послова Абас Аракчи упозорио је данас да САД стављају животе својих трупа у опасност када их распоређују да управљају америчким антиракетним системима у Израелу.
- Иран нема црвене линије у одбрани свог народа и интереса - написао је Аракчи на платформи X. Иран је у априлу лансирао ракете и дронове на Израел, а 1. октобра испалио је више од 180 балистичких пројектила на Израел усред ескалације сукоба Тел Авива са либанском милитантном групом Хезболах који подржава Иран.
Србија Данас/CNN