АМЕРИКА СТРАХУЈЕ ОД РУСИЈЕ: Хоће да нас потисну са још једног глобалног тржишта
Русија би могла да постане главни извозник хелијума и у будућности може потиснути са тог тржишта Сједињене Америчке Државе и Катар.
Аутор на почетку констатује да би се руски хелијум "ускоро могао користити широм света".
ИРАН НЕ ПРАШТА УБИСТВО НАУЧНИКА ФАХРИЗАДА: Ухапшено више умешаних у атентат, убице неће избећи правди!
ЈЕРМЕНИ НЕ БИ ИЗГУБИЛИ ТОЛИКО ЖИВОТА: Лукашенко их лепо саветовао, а они га нису послушали (ФОТО/ВИДЕО)
ПАШИЊАНУ ЈЕ ИСТЕКЛО ВРЕМЕ: У Јеревану покренуте акције грађанске непослушности, полиција хапси (ВИДЕО)
- Ускоро ће бити завршена градња великог предузећа у Сибиру, а према речима појединих аналитичара, то би могло да поремети глобално тржиште тог гаса који игра све важнију улогу у сферама као што су медицина, истраживање свемира и национална безбедност.
Аутор подсећа да САД и Катар чине већину укупне производње хелијума у свету.
- Међутим, Русија која већ сама обезбеђује своје потребе за хелијумом, планира да од следеће године постане глави извозник - амерички медији.
У чланку се наводи да је "хелијум ограничен ресурс".
- Обично се добија као нуспроизвод приликом производње природног гаса, његове резерве се полако смањују, јер је хелијум у слободном стању сувише лаган да би га држала гравитација, он лети у свемир. Аналитичари сматрају да ће потражња за њим временом расти - наводи се у тексту.
Амерички медији пишу да у Сибиру постоје "неке од највећих неискоришћених резерви природног гаса са високим садржајем хелијума у свету, а Русија се припрема за значајан пораст производње следеће године када започне са радом комплекс предузећа под руководством "Гаспрома".
Такође се наводи да "Русија средином планира да производи 25-30 одсто укупне количине хелијума у свету, након што достигне пун капацитет производње средином ове деценије".
- Како аналитичари сматрају, то ће успети да постигне без много напора, с обзиром на огромне резерве.
Према процени аутора чланка, Русија ће, вероватно, бити у могућности да утиче на цену хелијума у свету.
- Геополитички ризици у вези са испорукама хелијума и њиховим потенцијалним прекидима ће се повећати - рекао је струњак аналитичке агенције "ИХС Маркит" Мајкл Дал.
Према мишљењу аналитичара, "потражња за хелијумом ће бити веома висока", закључује се.