АМЕРИКАНЦИ БЕСНИ ЗБОГ СЕВЕРНОГ ТОКА 2: Додатно наоружавају Украјину
Циљ Сједињених Држава је да одвоје Украјину од Русије и у том светлу треба тумачити и иницијативу америчких сенатора за повећање војне помоћи Кијеву и за јачање присуства НАТО-а у Црном мору, оцењују руски аналитичари.
Према тврдњама Амбасаде Украјине у Вашингтону, амерички сенатори затражили су од председника Доналда Трампа да се издвоје додатна средства за пружање војне помоћи Украјини, а заложили су се и за заустављање изградње гасовода "Северни ток 2". Та вест није изненадила руске политикологе, који истичу да је главни циљ Вашингтона да Украјину у потпуности одвоји од Русије и предвиђају да ће руско-амерички односи и у наредном периоду бити тешки.
- САД тренутно снабдевају Украјину смртоносним оружјем. О томе су говорили конгресмени, сенатори, Трамп и његово окружење. Треба имати у виду да је циљ САД да одвоје Украјину од Русије. То је један од њихових главних задатака - рекао је руски политиколог Александар Гусев.
Он очекује да ће ова и идућа година бити обележене прилично сложеним односима Москве и Вашингтона на територији постсовјетског простора.
- Американцима је важно да сада створе зону ескалације, то је њихов спољнополитички тренд. То се тиче и Украјине и других регионалних тачака, али и Сирије и Северне Кореје, а сада и Венецуеле. И ова листа се може наставити - северна Африка, Либија, Либан - образлаже Гусев.
Резолуцију о помоћи Кијеву предложила је група од 70 конгресмена, међу којима има представника и Демократске и Републиканске странке. Политичари су предложили да Бела кућа искористи одредбе Закона о буџету САД за 2018. за потребе националне одбране, како би се ојачао потенцијал Оружаних снага Украјине.
Они предлажу да пруже додатну подршку кроз релевантне програме Стејт департмента и Пентагона. То је, како наводе, неопходно за јачање поморских могућности Украјине, што ће омогућити локалној морнарици да „спречи и одбије даљу руску агресију“.
- Позиција коју конгресмени формирају, издвајајући велика средства за подршку садашњем нелегитимном Порошенковом режиму, просто фасцинира. Верујем да ће се финансијска помоћ САД Порошенковој влади наставити у догледној будућности - сматра Гусев.
"Жути прслуци" и "жута ноћ" у Паризу! (ВИДЕО)
Русија не седи скрштених руку
Сенат позива председника САД да у најкраћем року са америчким савезницима спроведе операцију којом би се обезбедила слобода пловидбе у Црном мору с циљем да се демонстрира подршка међународно признатим границама, билатералним споразумима и начелима безбедног проласка бродова кроз Керчки мореуз и Азовско море.
Поред тога, чланови горњег дома Конгреса захтевали су од НАТО савезника да ојачају присуство Алијансе у Црном мору како би пратили ситуацију на мору.
Према речима сенатора, европске земље би требало да забране руским бродовима да улазе у њихове луке ради снабдевања и досипања горива. У резолуцији се наглашава да ће санкције против Москве остати на снази и ојачати "док се не промени понашање Русије".
Гусев, међутим, подсећа да Русију једним делом штити Конвенција из Монтреа, која ограничава боравак у Црном мору америчким бродовима, као и свим другим бродовима земаља које нису црноморске. С друге стране, он не искључује могућност да би неке европске земље могле да затворе своје луке за руске бродове.
- Европске земље, а пре свега земље ЕУ, амерички су сателити. Они су послушници администрације Беле куће и чланова Конгреса. То је сасвим очигледно. Да ли ће успети или не - велико је питање, јер ни Русија не седи скрштених руку. Ако говоримо конкретно о Црном мору, амерички бродови не могу тамо бити дуже од 21 дан, према доктринама међународног поморског права, али постоје земље-чланице ЕУ које могу да блокирају своје луке за позивање наших бродова - каже Гусев.
Политиколог додаје да нема разлога за бригу чак и ако се то догоди и Европљани забране руским бродовима да пристају у њиховим лукама, мада би то, како истиче, било кршење међународног и поморског права.
- Забрањено је то радити. Међутим, чињеница је да наши бродови могу да плове у аутономном режиму прилично дуго. Стога, ако говоримо с војног становишта, нама нису ни потребне луке оних европских земаља које излазе на Црно или Средоземно море. На том пољу смо прилично јаки. Што се тиче кршења међународног и поморског права, то је невиђени безобразлук. Ми смо у више наврата били сведоци тога да је иста та Украјина већ покушавала да прође кроз Керчки мореуз, не обавештавајући руску страну. Много је примера када земље шаљу своје бродове, укључујући и војне, да би распламсале тензије. Према томе, ово треба третирати на врло једноставан начин - за сваку акцију мора да постоји одговор - каже Гусев.