АМЕРИКАНЦИ ОПТУЖИЛИ РУСЕ: Хоће да украду озбиљне податке о ГОРУЋЕМ проблему, хакери користе посебну технику
Поред САД још две земље тврде да највећа земља на свету стоји иза свега
Руски сајбер шпијуни наводно покушавају да упадну у базе Велике Британије, САД и Канаде како би украли истраживања о вакцинама против корона вируса.
ПОКРЕНУТА ИСТРАГА ПРОТИВ СЕСТРЕ КИМ ЏОНГ УНА: Овај потез јој стављају на терет
ЕГИПАТ КРЕЋЕ У РАТ СА ТУРСКОМ? До краја дана биће познато да ли КРВОПРОЛИЋЕ У ЛИБИЈИ улази у још суровију фазу
СКАНДАЛ УГЛЕДНИХ РУСКИХ ЛЕКАРА: Продавали тек рођену децу Кинезима?
Ове три земље оптужиле су Русију за хакерски напад који је, како наводе, у току. Британски стручњаци покушавају да спрече упад у системе истраживачких института, лабораторија и друге системе.
Наводно је у току напад на више институција које су укључене у борбу против корона вируса.
Ове оптужбе су испливале недуго након што је, у одвојеној истрази, откривено да су поједине руске групе покушавале да се умешају у изборе у Великој Британији, тако што су пустиле у јавност документа о потенцијалној трговинској сарадњи САД и Велике Британије.
Британски Национални центар је оптужио групу под именом АПТ29 за нападе на истраживачке центре и навели да су готово сигурни да иза групе стоје руски обавештајци.
- Осуђујемо ове нападе. Нападају оне који праве кључне кораке у борби против пандемије - рекао је Пол Чичестер, један од директора Центра.
Из центра су навели да руски шпијуни покушавају да украду кључне податке о вакцини против корона вируса.
Британија и САД су још у мају саопштиле да хакери, иза којих очигледно стоји нека јака држава, покушавају да продру у системе универзитета, фармацеутске компаније и истраживачке центре како би се докопали података о лековима против корона вируса.
Тада, међутим, нису рекли која је то држава која "стоји иза напада", мада се спекулисало да су у питању руски, кинески и ирански хакерски тимови. Русија је одувек негирала да стоји иза оваквих напада.
Наводно шпијуни користе технику спеар-пхисхинг, али и друге malware програме како би се докопали података.
Поводом напада огласили су се и из кабинета премијера Велике Британије.
- Напади који се догађају су директно усмерени на научнике и све људе који се баве кључним истраживањима да се ова пошаст победи, и то је одвратно. У сарадњи са нашим савезницима позивамо оне који желе овако да нам науде и држимо их одговорним - саопштили су из Џонсоновог кабинета.
Наводно су базе америчких универзитета и лабораторија биле нападнуте још у априлу.
У том периоду је забележено више покушаја упада у системе медицинских институција, које су биле руководеће у кризи. На удару су се нашле болнице, истраживачке лабораторије, али и фармацеутске компаније.
Напад је тада претрпео и Институс за јавно здравље, који надгледа Центар за контролу и превенцију болести. Они су на дневном нивоу бележили нападе, а главни осумњичени су, према наводима незваничног извора CNN били Руси и Кинези.
- Агенција за националну безбедност (НСА), заједно са партнерима остаје посвећена томе да заштити државну безбедност и заједничким снагама покушавамо да спречимо све сајбер активности оних који покушавају да искористе епидемију - саопштила је данас ЕН Неубергер, директорка НСА задужена за сајбер безбедност.
Она је рекла да АПТ29 има "историју" напада на владине, дипломатске и друге важне институције у земљи.
У ШВАЈЦАРСКОЈ МАСОВНО ОБОЛЕЛИ ЛЕКАРИ: Радили су дуго без заштитне опреме и превентивних мера
ОГЛАСИО СЕ КРЕМЉ ПОВОДОМ ГЛАСИНА О СУСРЕТУ ТРАМПА И ПУТИНА: Ево да ли ће доћи до историјског сусрета у Њујорку
ТРАМП НА ТАНКОМ ЛЕДУ: Анкета показала да му две трећине грађана не верује ништа
АМЕРИЧКА КОНГРЕСМЕНКА ПИШЕ ГЛУПОСТИ: Руска историчарка јој одржала лекцију о почетку рата у БиХ
ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПРОГНОЗЕ ЧУВЕНОГ АМЕРИЧКОГ ДОКТОРА: Ниједна вакцина не може 100 посто да нас заштити од вируса