АМЕРИКАНЦИ СУ НАС ИЗДАЛИ, БОРИЛИ СМО СЕ ДО КРАЈА: Командант Авганистана до детаља испричао како су препуштени Талибанима
Последња три и по месеца сам се борио даноноћно, без престанка, у јужној авганистанској провинцији Хелманду против растуће и крваве офанзиве талибана. Били смо изложени сталним нападима али смо успели да задржимо талибане и да им нанесемо велике губитке.
Тада сам позван у Кабул да командујем специјалним снагама Аганистана. Али талибани су већ улазили у град, било је прекасно. Исцрпљен сам. Фрустриран сам. И љутит сам, за Њујорк Тајмс пише генерал Сами Садат, командант Авганистанске националне армије.
ТАЛИБАНИ ЗАТВОРИЛИ ПРИЛАЗЕ АЕРОДРОМУ: Авганистанци више неће моћи да се евакуишу, чак ни са двојним држављанством!
ХИТНО НАРЕЂЕЊЕ ПУТИНА, ШОЈГУ ПОКРЕНУО АКЦИЈУ: Руски авиони улетели у Авганистан, циљ је јасан!
"ПРЕДАЈА НИЈЕ ОПЦИЈА", ТАЏИЦИ СПРЕМНИ ДА СЕ БОРЕ ДО СМРТИ: Објавили партизански рат Талибанима!
Истина је да смо изгубили вољу за борбом, али...
Председник (САД) Бајден рекао је прошле недеље да америчке трупе не могу и не треба да се боре и гину у рату у ком авганистанске снаге нису вољне да се боре саме за себе. Истина је да је авганистанска војска изгубила вољу за борбом. Међутим, то се догодило због растућег осећаја да су нас напустили наши амерички партнери и због непоштовања и нелојалности, што се одражава у тону и Бајденовим речима у последњих неколико месеци. Није да нема кривице и на авганистанској војсци. Имали смо својих проблема, непотизам и бирократију, лаи на крају смо престали да се боримо зато што су наши партнери то већ учинили пре нас.
Тешко ми је да гледам Бајдена западне лидере како криве авганистанску војску за колапс, а не спомињу узроке због којих се то догодило. Политичке поделе у Кабулу и Вашингтону угушиле су војску и ограничиле нашу способност да радимо свој посао. Губитак борбене логистичке подршке, коју су САД годинама пружале, нас је осакатио, као и недостатак јасних смерница америчких и авганистанских лидера.
Водио сам 15.000 људи, изгубио сам стотине војника и официра
Ја сам генерал с три звездице (генерал пуковник) у авганистанској војсци. Као заповедник 215. маивандског корпуса 11 месеци сам водио 15.000 људи у борбеним операцијама против талибана на југозападу Авганистана. Изгубио сам стотине официра и војника. Зато сам, исцрпљен и фрустриран, желео да понудим практичну перспективу и одбраним част авганистанске војске. Нисам овде да rehabillitujem војску од грешака. Међутим, чињеница је да су се многи од нас храбро и часно борили, да би нас америчко и авганистанско руководство изневерило.
Пре две недеље, док сам се борио да сачувамо јужни град Лашкар Гах од талибана, председник Ашраф Гани именовао ме је за заповедника авганистанских специјалних снага, најелитнијих бораца у земљи. Невољно сам напустио своју јединицу и 15. августа стигао у Кабул спреман за борбу, несвестан колико је ситуација већ била лоша. Затим ми је Гани дао додатни задатак обезбеђивања сигурности у Кабулу. Али нисам ни имао прилику, талибани су се приближавали, а Гани је побегао из земље.
Огроман осећај издаје
Осећај издаје је огроман. Нагли бег Ганија окончао је напоре да се с талибанима преговара о привременом споразуму за прелазни период, који би нам омогућио да задржимо град и помогнемо у управљању евакуацијама. Уместо тога, уследио је хаос, што је резултирало очајним призорима на аеродрому у Кабулу.
Као одговор на те сцене Бајден је 16. августа рекао да су се авганистанске снаге урушиле, "понекад без покушаја борбе". Али борили смо се, храбро, до краја. Изгубили смо 66.000 војника у последњих 20 година, што је једна петина наше процењене борбене снаге.
Па зашто се распала авганистанска војска? Постоје три разлога
Прво, мировни споразум бившег америчког председника Доналда Трампа с талибанима у фебруару 2020. године у Дохи осудио нас је на пропаст. Тиме је америчким интересима у региону стављен рок трајања. Друго, изгубили смо кооперантску логистику и одржавање, који су кључни за наше борбене операције. Треће, ендемска корупција у Ганијевој влади, која се пружала до вишег војног руководства и већ дуго сакатила наше снаге на терену, непоправљиво нас је спутала.
Споразум Трампа и талибана обликовао је околности за тренутну ситуацију тако што је у суштини ограничио нападне борбене операције америчких и савезничких јединица. Америчка правила ангажовања ваздушних снага као подршка авганистанским снагама битно су се променила преко ноћи, а талибани су охрабрени. Могли су већ да осете победу и знали су да се само чекју потез Американаца. Пре тог договора талибани нису имали значајнијих победа у биткама против авганистанске војске. Након договора? Губили смо десетине војника дневно.
Све је кренуло низбрдо кад је Бајден потврдио да ће се држати Трамповог плана. Ипак, наставили смо да се боримо. Међутим, потом је Бајден у априлу потврдио да ће се држати Трамповог плана и поставити услове за повлачење САД. Тада је све кренуло низбрдо. Авганистанске снаге обучавали су Американци, користећи амерички војни модел, темељен на високо техничким специјализованим извиђачким јединицама, хеликоптерима и ваздушним нападима. Изгубили смо супериорност над талибанима кад нам је ваздушна подршка пресушила и кад нам је нестало муниције.
Кооперанти су одржавали наше бомбардере и наше јуришне и транспортне авионе током целог рата. До јула је већина од 17.000 логистичких коопераната отишла. Технички проблем сада је значио да ће хеликоптер Блацк Hawk, транспортни авион Ц-130 или надзорни дрон бити приземљени. Кооперанти су са собом однели и одговарајући софтвер и оружане системе. Физички су уклонили наш хеликоптерски противракетни обрамбени систем. Нестао је и приступ софтверу на који смо се ослањали за праћење наших возила, оружја и особља. Обавештајни подаци у стварном времену су нам такође ускраћени.
Бајден је наредио потпуно и убрзано повлачење
Талибани су се борили снајперима и импровизираним експлозивним направама, док смо ми изгубили могућност деловања из ваздуха и ласерски навођено наоружање. А будући да без подршке хеликоптера нисмо могли да снабдевамо базе, војницима је често недостајало подршке за борбу. Талибани су заузели многе базе, а на другим местима предале су се целе јединице.
Потпуно и убрзано повлачење, које је наредио Бајден, само је погоршало ситуацију. Занемарио је услове на терену. Талибани су имали сигуран датум одласка Американаца и нису се бојали војне одмазде за било шта што су учинили у међувремену, осећајући недостатак воље САД. И тако су талибани стално јачали. Моји војници и ја трпели смо и по седам талибанских ауто-бомби дневно током јула и прве недеље августа у провинцији Хелманд. Ипак, нисмо попустили.
Корупција прожела владу и војску, то је национална трагедија
Не могу да занемарим трећи фактор. Постоји добро документована корупција, која је прожела нашу владу и војску. То је заиста наша национална трагедија. Толико је наших лидера, укључујући и војних команданата, постављено због својих личних веза, а не због способности. Та именовања имала су погубан утицај на националну војску, јер је лидерима недостајало војно искуство да би били делотворни или стекли поверење људи од којих се тражи да ризикују своје животе. Поремећаји у исхрани и снабдевању горивом, што је била последица корумпиране расподеле уговора, уништили су морал мојих трупа.
Последњи дани борбе били су надреални. Интензивно смо се борили против талибана на терену док су амерички борбени авиони кружили изнад нас, само гледајући шта се догађа. Наш осећај напуштености и издаје може се упоредити само с фрустрацијом коју су нам амерички пилоти пренели. Били су присиљени да гледају рат на терену, али нису могли да нам помогну. Под талибанском ватром моји су војници чули авионе и питали се зашто нам не пружају ваздушну подршку. Наш морал је био уништен. Широм Авганистана војници су престали да се боре. Држали смо Лашкар Гах у жестоким борбама, али како је остатак земље пао, недостајала нам је подршка за наставак борби и повукли смо се у базу. Мој корпус, који је наставио с борбом и након што сам позван у Кабул, био је један од последњих који се предао, тек након пада главног града.
"Ово није био само афганистански рат, издали су нас" Издали су нас политичари и председници.
Ово није био само авганистански рат, био је то међународни рат, у коме је било укључено много војски. Било би немогуће да само једна војска, наша авганистанска, преузме задатак и настави да се бори. Ово је био војни пораз, али је произашао из политичког неуспеха, закључио је генерал Сами Садат.