"АНАДИР-2" У ПРИПРЕМИ: Путин спреман на бруталан одговор Зеленском, све зависи од ОВОГ путовања, преговори ни на видику? (ВИДЕО)
Русија има капацитете за брзи одговор и да се већ припремају тајне акције на непознатим локацијама.
Украјински председник Володимир Зеленски ускоро ће отпутовати у Њујорк где ће се састати са америчким председником Џозефом Бајденом.
Главни циљ овог састанка је, како се спекулише, тражење одобрења за коришћење НАТО ракета дугог домета против Русије, што би могло додатно да ескалира сукоб између ове две земље.
Операција "Анадир" из 1962. године
Андреј Клинцевич, шеф Центра за проучавање војно-политичких сукоба, упоредио је тренутну ситуацију са историјском операцијом "Анадир" из 1962. године.
Ова операција је подразумевала тајно пребацивање совјетских војника и нуклеарног оружја на Кубу, што је довело до Кубанске ракетне кризе и повлачења америчких ракета из Европе и Турске.
Припреме за "Анадир-2"
Клинцевич је изнео мишљење да би "Анадир-2" могао бити већ у припреми, наглашавајући да Русија мора бити спремна да одговори на могуће нападе.
Он је истакао да Русија има капацитете за брзи одговор и да се већ припремају тајне акције на непознатим локацијама.
Одговор Русије на могуће нападе
Клинцевич је упозорио да би Русија могла да циља америчке војне базе широм света, посебно у регијама као што су Венецуела, Куба и Северна Кореја.
Такође, помиње се могућност да Русија одговори преко својих заступничких снага како би избегла директан сукоб са САД.
Шеф ЦИА и МИ6 шокирали и открили кад су мислили да ће Путин покренути нуклеарни напад
Западни лидери не би требали да се застрашују претњама Кремља о нуклеарној ескалацији, рекао је шеф ЦИА Бил Бернс у суботу, усред расправе о томе да ли треба да се англо-француске ракете "Сторм Shadow" користе унутар Русије.
Бернс је током посете Лондону, заједно са шефом МИ6, рекао да су САД одбациле страх од нуклеарног напада који је постојао у јесен 2022.године, показујући да претње из Москве не треба увек схватити дословно, преноси Гардијан.
- Путин је насилник. Наставиће с времена на време да звецка оружјем - рекао је Бернс и наставио: "Не можемо приуштити да нас застраши то звецкање оружјем, морамо имати на уму то. САД су пружиле огромну подршку Украјини и сигуран сам да ће председник размотрити друге начине на које их можемо подржати".
Шефа ветерана шпијуна питали су постоји ли превише нервозе у Вашингтону и другим западним престоницама због ризика од ескалације рата давањем допуштења да се "Сторм Shadow", пројектил с дометом од најмање 290 миља, користи унутар Русија.
Нико од нас не би требао олако да схвати ризике ескалације - рекао је Бернс публици на догађају "Фајненшел тајмса" у Лондону - и рекао да је унутар ЦИА заправо постојало уверење да би Русија могла да употреби тактичко нуклеарно оружје на бојном пољу у Украјини током прве године рата.
- Постојао је тренутак у јесен 2022. када мислим да је постојао прави ризик од потенцијалне употребе тактичког нуклеарног оружја од стране Русије у Украјини - рекао је Бернс, али верује да се такве забринутости не би требале схватити преозбиљно.
- Никад нисам мислио да бисмо тиме требали непотребно да се застрашујемо - додао је. У то време су руске трупе биле потиснуте у северној Украјини и напустиле су Херсон на југу, што је подстакло веровање да би Русија могла да покуша употребу нуклеарног оружја ако дође до пораза. У сваком случају, линија фронта се убрзо након тога стабилизовала.
Пренео поруку Бајдена
Бернс је рекао да га је Џо Бајден, амерички председник, послао да пренесе директно упозорење Сергеју Наришкину, шефу руске спољно-обавештајне службе, на састанку у Турској у новембру 2022. "како би јасно ставио до знања које су последице тога нека врста ескалације била" и да је сличан приступ томе и данас.
До сада је Бела кућа изразито оклевала око допуштања употребе "Сторм Shadowa" и других пројектила дугог домета унутар Русије, као што су Атацмс америчке производње, упркос поновљеним молбама украјинског председника Володимира Зеленског, укључујући и ону изречену у петак.
Бернс је изразио забринутост око тога што Иран разматра да ли треба Русији да испоручи балистичке пројектиле, али није желео да потврди да ли верује да ли је ЦИА то већ и учинила.
Била би то "драматична ескалација" односа између двеју земаља. Наиме, Техеран је Русији до сада испоручио само мање успешне беспилотне летелице за употребу у Украјини.
Иначе, Бернс и његов британски колега, шеф МИ6, сер Ричард Мур, никада се нису заједно појавили у јавности. Публици је њихов долазак најављен свега 15 минута пре.
Мур је рекао да постоји забринутост да руски шпијуни постају све безобзирнији у Великој Британији, Европи и другде како се рат у Украјини наставља.
- Мислим да су руске обавештајне службе мало подивљале, искрено - рекао је шеф британске обавештајне службе, што показује бујица подметања пожара у Уједињеном Краљевству и другде у Европи.