АНАЛИЗА СТРУЧЊАКА О НАПАДУ У БЕЧУ: Ово је био организовани напад, утренирани су и мотивисани!
До 2017. више од 300 људи из Аустрије отишло је да ратује за Исламску државу. Њих 90 се вратило и они су утренирани, мотивисани и милитантни. Но овај напад починио је домаћи терориста. Мушкарац који је с тим људима могао да иде у школу и нико ништа није могао посумњати.
Почео је тако своју анализу терористичког напада у аустријском Бечу стручњак за тероризам Тончи Продан. Сматра да ће њихова полиција брзо утврдити којој је групи нападач припадао те колико је уопште имао помагача.
АМЕРИЧКИ НАУЧНИЦИ НА ПУТУ ДА ДОСКОЧЕ МУТАЦИЈИ КОРОНЕ: Стиже вакцина против наночестица вируса
РЕЗУЛТАТИ ЋЕ СЕ ЗНАТИ ТЕК У ПЕТАК: Зашто је Пенсилванија толико проблематична држава?
БАЈДЕН ПРВИ ДЕМОКРАТА КОЈИ ЈЕ СЛАВИО У АРИЗОНИ ЗА 72 ГОДИНЕ: Фокус на ову државу у кампањи донело резултат
- Ово је био организовани напад, но било би пуно више жртава да је то био добро утренирани терориста. Ово је још једном показало да су циљеви рањиви верски објекти где свакако треба подићи безбедност и увести додатне мере заштите. Терористи су такви да ударају на свакодневни живот. Није њима циљ нападати неке штићене објекте, него имати што више жртава. Зато је и одабран центар Беча - каже Продан. Упозорио је поновно да се све више људи радикализује путем друштвених мрежа и то док се налазе у удобности свог кауча.
- Они проглашавају фатву и то им је такозвана дозвола за убиство било кога како би испунили свој циљ, а то је што више жртава, штете и пажње - каже Продан. Узроке и мотиве за последњи талас тероризма види у оштрој реторици француског председника Емануела Макрона с исламским светом који је критиковао да је пун проблема.
- Одликовао је професора који је поучавао слободу говора и страдао због показивања карикатура пророка Мухамеда. Но ту се увукао у једну спиралу насиља и довео до тога да су због његових речи широм света пале француске заставе и аутима газе његове фотографије. То се наравно користи и за радикализацију оних умерених муслимана - појашњава Продан.
Да се може очекивати одговор радикала с друге стране спектра сматра стручњак за сигурност Маринко Огорец.
- Сигурносни систем се помало уљуљао у сан, а треба бити опрезан јер долазе бројни велики хришћански празници - каже Огорец и додаје да су политике европских земља довеле до гетоизације досељеника. Иако ту живе генерацијама, нису интегрисани слабо знају језик и често се не слажу с друштвом.