ОВДЕ СЕ ЗВЕЦКА ОРУЖЈЕМ: Жаришта на којима може избити ВЕЛИКИ СВЕТСКИ сукоб 2024. године!
Неколико потенцијалних наставака и започињања ратова.
Рат у Украјини и напад Хамаса на Израел нам показују да постоји потенцијал за сукобе у свету, на неколико жаришних тачака.
![snimak akcije Hamasa](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/27/mixcollage-27-dec-2023-11-43-am-6631.jpg?itok=l8Bs_vqZ)
ХАМАС ЖЕСТОКО УДАРИО НА ИДФ! Поставили експлозију и нанели велику штету (ВИДЕО)
![Haubica](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/02/collage_maker-02-oct-2022-04.47-pm.jpg?itok=ROsUqnio)
ОВО ПОСТАЈЕ ВЕОМА ОПАСНО Најновије оружје Русије је на граници - масовна производња у току!
![Marjinka](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/27/marjinka.jpg?itok=uvvugG61)
УКРАЈИНСКИ КОМАНДАНТ ПРИЗНАО ГУБИТАК: Град МарЈинка више НЕ ПОСТОЈИ, трупе су се повукле (МАПА)
Кинеско море и тајван - статус конфликта погоршава се
Кина све више користи ПЛА за одржавање војних вежби у јужном кинеском мору, и око територијалних вода и граница са Индонезијом, Филипинима, Тајваном, Вијетнамом и Малезијом. То доводи до померања америчке флоте и носача авиона до кинеских територијалних вода. Територијални спорови са поменутим државама су најчешће због ненасељених острва, која су богата ресурсима, где Кина тумачи међународно право како њој одговара, и Пекинг их сматра својом зоном економског интереса.
Венецуела и Гвајана - могућност сукоба
Венецуела је 1998. године добила официра венецуеланске војске за Председника, Хуга Чавеза. Венецуела поседује нафтне резерве, које је користила за прерасподелу богатства, како би смањила богатство за 15 одсто. Највећи проблем који је довео до проблема у Венецуели је била корупција, па је државна нафтна компанија ПДВСА, жила куцавица целе економије, где су управљање вршили политички постављени функционери, који нису били довољно стручни, доведена до лошег финансијског стања.
НИје вршена диверзификацију привреде, већ су заснивали привреду на извозу нафте, где је скок финансирања привреде са 71% на 98%, у периоду од 1998. до 2013. године. Услед тога је 2014, са падом цене барела нафте, дошло до краха венецуеланске привреде.
Након Чавезове смрти, на место председника је дошао Николас Мадуро, који је тренутно у свом другом мандату.
Ове године, у Венецуели је одржан референдум на тему да ли је регија Есекуиба богата нафтом, у суседној Гвајани, део Венецуеле, где се велика већина гласача, са релативно ниском излазношћу, изјаснила да сматрају да је то део Венецуеле. Локално становништво Есекуибе сматра себе Гвајанцима. Овај референдум Гвајана сматра најавом анексије дела територије, услед чега се обратила Међународном суду правде да интервенише. Каракас сматра да је поменута територија била део Венецуеле кроз историју.
Како постоји опасност од сукоба око овог дела Гвајане, и могућност да Венецуела пошаље војску да заузму област, Бразил је послао додатне јединице на север своје територије.
Јерменија, Азербејџан и Нагорно-Карабах
Нагорно-Карабах је већински јерменски насељено подручје, унутар Азербејџана, који је био аутономан, а који је Азербејџан заузео у септембру ове године. Власти Нагорно-Карабаха су изјавиле да ова енклава неће више постојати и да се институције исте распуштају. Око сто хиљада становника Нагорно-Карабаха, осамдесет процената популације Нагорно-Карабаха, побегло је у Јерменију, страхујући за то шта би Азербејџанска власт над овим подручјем значило за њих.
Грађански рат у Судану
Шест месеци сукоба у Судану, довеле су зараћене стране у рату до нерешене ситуације. До сада је живот изгубило 10.000 људи, док је око 80% популације, тј. око 5-6 милиона људи избегло у Јужни Судан, Етиопију и Чад. УН тражи хуманитарну помоћ за регију Судана, због погоршања економске, здравствене и хуманитарне ситуације, због ширења колере.
ДР Конго, сукоби милитантних група
Избори одржани ове године у Конгу, изазвали су велики пораст насиља, где учествују различите милитантне групе, узрок је контрола природних ресурса и територија. Према проценама УН-а, има око 6,9 милиона избеглица, а како се сукоб наставља, све мање територије се сматра сигурним за цивиле.
Мјанмар - грађански рат
Војна хунта која је на власти од октобра 2021. године, уздрмана је нападом коалиције три етничке групације у октобру ове године. Портпарол хунте је изјавио да су снаге војске Мјанмара под јаким нападом снага ове коалиције, која војно наоружање допрема из Тајланда. УН процењује да је у том сукобу дислоцирано два милиона људи.