ЗВАЛИ СУ ГА МИСТЕР ЊЕТ И ГРОМКИ ГРОМ: Знате ли који руски дипломата је био страх и трепет Американцима (ФОТО/ВИДЕО)
Андреј Громико је напознатији министар спољних послова Совјетског Савеза који се на том месту и најдуже задржао
Сви који су одрасли у време Хладног рата сигурно се сећају имена које је тих дана готово свакодневно било у свим вестима - Андреј Громико. Најпознатији министар иностраних послова бившег Совјетског Савеза који је најдуже био на тој позицији и који је у време када је свет изгледао сасвим другачије него данас био познатији и од Лаврова!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398782/sputnjik_v_u_srbiji_-_tanjug_sava_radovanovic_3.jpg?itok=G2RSRhzL)
ОТКРИВЕНО КОЛИКО ЈЕ ДОЗА ВАКЦИНА ДОСАД ПРОИЗВЕЛА РУСИЈА: Спасоносна цепива у милионским цифрама
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/20/2021-02-20t084018z_780164380_rc28wl9qrfkg_rtrmadp_3_afghanistan-blast.jpg?itok=XYT9Jvaa)
ТРИ АУТОМОБИЛА-УБИЦЕ ОДНЕЛА ПЕТ ЖИВОТА: Расте број бомбашких напада у Кабулу (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/01/profimedia-05578774561.jpg?itok=WZzIA4a4)
НАВАЉНИ ИЗА РЕШЕТАКА ДВЕ И ПО ГОДИНЕ! Руском опозиционару ОДБИЈЕНА жалба
Андреј Громико, по националности Белорус, а на месту министра спољних послова Совјетског Савеза провео је пуних 28 година!
У Совјетском Савезу је постојала урбана легенда према којој је Стаљин Громика изабрао на то место због стаса и презимена. Наиме, некадашњи совјетски диктатор је сматрао да ће Громикова висина (преко 185 цм) и презиме у ком је садржана реч гром уплашити стране дипломате.
Као један од оснивача Уједињених нација и потписник њене Повеље у својству представника СССР-а, све до 1985. године, дакле скоро четири деценије, био је алфа и омега совјетске дипломатије. Испратио је и Стаљина и још девет кабинета које су водили Хрушчов, Косигин и Тихонов.
Звали су га Мр. Њет јер је био познат по томе што је без устезања потезао право вета у Савету безбедности. Громико је вето уложио укупно 28 пута!
Америчке новине су писале о њему да је човек бриљантног интелекта, врсни познавалац америчке економије, запањујуће беспрекорног памћења и да је "најинформисанији министар спољних послова на свету".
- Ако можете да се суочите са Громиком на један сат и да преживите, онда можете почети да себе зовете дипломатом- рекао је једном приликом доајен америчке спољне политике Хенри Кисинџер.
Громико је у Другом светском рату изгубио три брата, што га је чинило хладним и одлучним у дипломатији. Остала је упамћена његова изјава у којој је појаснио да кад год је разговарао са Немцима, увек би у позадини чуо гласове своје браће те да му је то било водиља у свим преговорима.
Колеге дипломате су га описивале као човека који има савршене манире, добар смисао за хумор, специфичан шарм, стрпљење ловца и угриз булдога који није пуштао противника док не истера своје. Био је вешт преговарач који је био у стању да сатима разговара и не попусти ни за тренутак у свом ставу. Кажу да је био изузетан саговорник и бескомпромисни борац за своју земљу.
- Често сам га звао те задње три године док је био у Кремљу и дуго бисмо разговарали као ветерани који су се нашли након многих битака. Био је мој противник, колега и пријатељ - описао је Хенри Кисинџер њихове последње заједничке сусрете.
Након дуго година на челу дипломатије направио је потез који ће, испоставиће се касније, бити његова можда и највећа грешка. Наиме, он је тај који је, посредно, помогао Горбачову да дође на власт.
Горбачов га је 1985. године сменио са места шефа дипломатије и поставио га на место председника Президијума Врховног совјета Совјетског Савеза, што је, иако позиција председника СССР-а, заправо била протоколарна улога.
Три године касније Громико даје оставку, а сам Горбачов преузима његово место.
Умро је 1989. године, не дочекавши да види свет какав се стварао у заласку Хладног рата - уједињење Немачке, пад Совјетског Савеза и распад Источног блока.
На обележавању 110. годишњице Громиковог рођења у згради Уједињених нација 2019. године генерални секретар УН-а га је назвао "горостасом светске дипломатије".