Ангела Меркел и Владимир Путин, од ОПРЕЗНОСТИ и НЕПОВЕРЕЊА, до узајамног ПОШТОВАЊА
Односи Русије и Немачке кроз призму односа на релацији Путин-Меркелова
Сусрет 2. маја 2017.године
Као што је познато, 2.маја 2017. године, немачка канцеларка Ангела Меркел ће посетити Москву и то ће представљати први билатерални сусрет двоје државника откад је Русија 2014. године успоставила управу над полуострвом Крим. Нема назнака да ће западне земље укинути санкције против Москве које су уведене због ситуације у Украјини, односно у Донбасу, али посета Ангеле Меркел би требала да пошаље јасан сигнал да је Немачка као највећа сила у Европској унији, вољна да сарађује са Москвом.
ПУТИН ОТКРИО ТАЈНУ: Ево шта је потребно за УСПЕХ У КАРИЈЕРИ И ЖИВОТУ
ОПОЗИЦИЈА У РУСИЈИ ВЕЋ ПРИЗНАЛА ПОРАЗ: Знају да немају шансе, па траже од Путина да се не кандидује
Потенцијалне теме разговора за 2.мај
Садржај посете Ангеле Меркел требало би да тек буде објављен, али свакако постоје назнаке да ће њих двоје разговарати о кризи у Украјини, санкцијама ЕУ према Русији, трговинским везама и забринутости Немачке поводом наводних могућности уплитања Русије у парламентарне изборе који ће бити одржани у септембру у Немачкој.
Посета баварског премијера Хорста Зехофера Москви
- Пренесите најлепше поздраве канцеларки - рекао је Путин у четвртак Хорсту Зехоферу, баварском премијеру који је био у посети Москви.
- Чекамо њену посету 2. маја - додао је руски председник, а Зехофер је потврдио да ће канцеларка тај дан стићи у Русију.
САВ АПСУРД МЕКЕЈНОВЕ ИЗЈАВЕ: Балкан не може без Америке да се ОДБРАНИ од Путина?!
Сусрет у Санкт Петербургу
Путин и Меркел су се сусрели више пута од избијања украјинске кризе, чак и у својим престоницама, али су сви ти сусрети били на маргинама мултилатералних догађаја, док билатерални сусрети по дипломатском протоколу имају већу важност. Према службеним страницама Кремља и Меркел, њихов последњи билатерални сусрет догодио се у јуну 2013., када је немачка канцеларка на позив Путина стигла у Санкт Петербург. Двоје државника су у почетку имали добре односе, али су се они погоршали након што је Меркел постала предводница европске осуде руског деловања у Украјини.
Немачка канцеларка је истакла да санкције ЕУ, уведене због Крима и руске подршке про-руским борцима на истоку Украјине, морају остати на снази док Русија "не промени своје понашање". Ипак, она се налази под великим притиском моћних немачких индустријских лобија који се жале да је њихово пословање тешко погођено тим санкцијама.
ТАЈНИ РАЗГОВОРИ ПУТИНА И ПОРОШЕНКА: О чему су разговарала два суседа?
Може се рећи да је однос на релацији Меркел-Путин, дефинисан опрезношћу, неповерењем, али и узајамним поштовањем. Ипак, успут је било пропуштених прилика и погрешних процена које су кулминирале сада у тренутку обрачуна, док Меркелова покушава да узме још један мандат, многи оптужују Путинову Русију која наводно настоји да спречи њен реизбор. Састанак у Сочију 2. маја, биће свакако и увод у припреме за самит Г20 током јула месеца у Хамбургу. Портпарол немачке владе Штефен Зајберт је изјавио на конференцији за новинаре да ће лидери такође разговарати о рату у Сирији, и сукобима на истоку Украјине.
ПУТИН ОДУШЕВЉЕН ЈЕДНОМ ЕВРОПСКОМ ЗЕМЉОМ: Она је највеће РУСКО глобално чвориште!
Сусрет у оквиру "нормандијског формата"
Последњи сусрет немачке канцеларке Ангеле Меркел и руског председника Владимира Путина није био сусрет заснован на билатералним односима двеју европских земаља, већ је био део састанка такозваног "нормандијског формата" на ком су присуствовали поред Меркелове и Путина, француски председник Франсоа Оланд и украјински лидер Петро Порошенко. Наравно, и сами вероватно наслућујете о чему су разговарали том приликом.
Наиме, тема сусрета била је ситуација у источној Украјини и превазилажење тамошње кризе, као и постизање помирења у тој области (Донбасу), као и ситуација у ратом разореној Сирији. Састанак је том приликом трајао пет сати. Сусрет је одржан у главном граду Немачке.
ПОТВРЂЕНО: Путин и Меркелова се састају 2. маја у Сочију
Нормандијски формат
"Нормандијски формат" представља дипломатску групу лидера Немачке, Француске, Русије и Украјине, а успостављен је у јуну 2014. године када је на маргинама обележена годишњица савезничког искрцавања у Нормандији у Другом светском рату.
Санкције Русији
Треба подсетити да је ЕУ увела санкције Москви након што се у марту 2014. Крим одвојио од Украјине и припојио Русији.
Ембарго обухвата забрану финансијског пословања руским фирмама у Европи, забрану увоза оружја и технологија које би могле да се користе у војној индустрији, замрзавање рачуна руских званичника у иностранству и забрану путовања у ЕУ, ограничавање пословања гасних и нафтних компанија...
ПУТИН ШАЉЕ КОПНЕНЕ СНАГЕ У СИРИЈУ: Све је већ ИСПЛАНИРАНО, чека се НАРЕЂЕЊЕ!
Неугодна ситуација по немачку привреду
Од тада је Немачка, али и канцеларка Меркел у једној неугодној ситуацији, растрзана између прагматичних економских интереса Немачке, чије су велике компаније обављале сјајну сарадњу са Русијом пре увођења санкција, на једној страни и ЕУ-НАТО савезништва које традиционално заговара непријатељство према Русији, а којих је Немачка чланица. Тако да се данас налази у незгодној ситуацији, упркос томе што су санкције према Русији продужене.
УГЛЕДНИ АМЕРИЧКИ ЧАСОПИС ТВРДИ: Ниједна земља ЕУ не може да се супротстави Русији!
Украјина и Сирија
Међутим, Меркеловој није увек било неугодно када је реч о санкцијама уведених Русији. Треба подсетити да је немачка канцеларка изјавила још 2014., како би нове санкције Русији могле поново да се нађу на дневном реду уколико напредак на стабилизацији ситуације у Украјини не буде био бржи. Од тада до данас улазимо у трећу годину неугодних односа, али по свему судећи Меркелова, увиђа да колико год традиционално Немачка иде према западним савезништвима, она итекако мора пазити шта ради како не би угрозила своје спољно-политичке и економске интересе, без обзира што се води рат на истоку Украјине и немогућности да он буде превазиђен или рат у Сирији и различити ставови поводом подршке супротстављеним странама у том сукобу.
О ЧЕМУ ЋЕ РАЗГОВАРАТИ? Путин се састаје са премијером Јапана 27. априла!
Састанак у Минску
Руски председник Владимир Путин, немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Франсоа Оланд састали су се и у Минску 2015. године када су апеловали на зараћене стране у Украјини да постигну договор о примирју, међутим, ти преговори су пропали јер су стране држале чврсто своје ставове не попуштајући оној другој. Опције су биле "или - или", што наравно, никоме није одговарало.
Оланд и Меркелова у Москви
У фебруару 2015. године Меркелова и Оланд су се састали са Путином у Москви када су разговарали о решавању украјинског сукоба, који је већ тада ушао у 10.mesec. Oni су Путину тада предложили нови мировни план за решавање десетомесечног конфликта у источној Украјини, у којем је погинуло више од 5.300 људи. Детаљи тог плана нису обелодањени али су западни медији пренели да су примирје, раздвајање сукобљених страна на истоку Украјине уз могући размештај "плавих шлемова" УН и преговоре о федерализацији земље, сличне Дејтону, вероватно кључне понуде у мировном плану.
Све више малих Путина у Сирији! Сиријски народ масовно даје деци имена по председнику Русије
Сусрет током обележавања 70. година победе над фашизмом
Током сусрета у Москви, маја месеца исте године, Меркелова и Путин су разговарали о односима Русије и ЕУ, али и о питању кризе у источној Украјини. Ова посета се догодила баш током обележавања 70. година победе над фашизмом када је немачка канцеларка одала пошту палим борцима и погинулим цивилима СССР-а.
Сусрети на маргинама самита
Немачка канцеларка и руски председник су у међувремену поред поменутих билатералних састанака, имали и низ сусрета на маргинама самита и скупова попут самита Г20 и других.
МОЋНИ ПУТИНОВ РОБОТ: Овако наоружан терминатор Федор креће у акцију! (ВИДЕО)
Оно што је најважније, потребно је рећи да су Русија и Немачка две свакако најутицајније европске силе, а њима се може придружити и Француска. Велика Британија је одувек била не само географски, већ и економски и политички, острво у односу на континент, што се данас најбоље види кроз брегзит који су изгласали грађани ове земље. Амерички утицај је и даље итекако присутан и САД гурају НАТО и ЕУ у конфронтацију са Русијом, што се нарочито јасно види од када је Владимир Путин председник Руске Федерације.
РУСИЈА У СТАЊУ ПРИПРАВНОСТИ: Изненада ПОДИГНУТИ системи С-300 и С-400
Ипак, Немачка има неугодно искуство из прошлости када је у питању Русија, а Француска је то искусила много пре Немаца у време Наполеона и сви они знају да без сарадње и договора са Москвом, колико год за њих Путин био овакав или онакав, они морају да прате и балансирају у односима према Русији и да са извесним опрезом поступају, јер Русија итекако има "кеца у рукаву", у сваком сегменту мултилатералних односа, а на крају крајева и билатералних односа између Немачке и Русије.
Путин честитао Ердогану на победи
Нарочито данас, када је фокус САД и НАТО алијансе усмерен према руској енклави Калињинградској области према којој се усмеравају ТАД ракетни системи, јасно се Москви даје до знања какве су намере Вашингтона и Брисела. Слање америчких трупа у балтичке земље и Пољску, додатно подгревају целу ситуацију. У свему томе, трпи најјача европска економија - економија Немачке.
ЗНАК ОД БОГА НА ВАСКРШЊОЈ ЛИТУРГИЈИ: На Путиновом лицу се указао КРСТ! (ВИДЕО)
Поред тога све је веће присуство подршке Русији код немачких грађана, упркос крвавој прошлости међудржавних односа у првој половини 20. века, Немцима је доста америчког утицаја и све већег присуства исламских екстремистичких група па многи сматрају да је најбоље за Немачку да гради и одржава добре односе са Русијом. Многи Ангели Меркел у Немачкој замерају то што ова земља није повукла или барем ублажила санкције које је ЕУ увела Русији.