АНКАРА БЕЖИ У ЗАГРЉАЈ МОСКВЕ: Ердоган данас код Путина у Сочију!
О чему ће разговарати?
То је већ друга посета Русији у последња два месеца. Иако су односи две земље побољшани, економске санкције и различити ставови о Сирији остају.
ДРЖАВА, ТО САМ ЈА: Шта нам доноси почетак нове ере Ердогана Величанственог?
ПУТИН ПОРУЧИО СВЕТСКИМ СИЛАМА: Не мешајте се у РУСКИ политички живот!
Руски председник Владимир Путим поново се састаје са турским колегом Реџепом Тајипом Ердоганом. Њихов претходни сусрет био је десетог марта у Москви, док Путин у среду Ердогана дочекује у црноморском Сочију одакле је јуче испратио немачку канцеларку Ангелу Меркел. Како је најављено, разговараће о економским односима.
Дуго су економски односи између две земље били веома интензивни све док Турска – како Путин каже – Русији није забила нож у леђа, оборивши у новембру 2015. године изнад турско-сиријске границе руски војни авион типа Су-24. Након неколико месеци оклевања, турски председник се извинио и руско-турски односи почели су поново да се обнављају. Међутим, ранији ниво пријатељства још увек није достигнут.
"Анкара се неће извући са парадајзом"
Ердоганова посета Москви у марту турској страни није донела то што се очекивало: укидање ембарга за увоз парадајза у Русију. "Са парадајзом се неће извући", казао је Путин након трагедије са обарањем војног авиона. Турски узгајивачи поврћа заиста пате под санкцијама. Парадајз је традиционално важан део њиховог извоза у Русију.
У међувремену је Русија олабавила санкције. Поново је одобрен увоз цитруса, купуса, коштичавог воћа и лука. Али санкције још увек нису потпуно укинуте. И даље је забрањен увоз турских краставаца, јабука и крушака. Према процени турских произвођача, обим извоза пољопривредних производа износи тек 15 процената од оног који је био пре увођења санкција.
Али Анкара није тек тако прихватила руске санкције. И Русија је остала без великог тржишта за своје пољопривредне производе, јер је Турска на њих увела више царине. На мети се нашао извоз кукуруза, пасуља и сунцокретовог уља. Царине су повећане од девет до 130 одсто. Тиме је турско тржиште – које је за Русију, после египатског, друго по важности – за руске житарице и сунцокретово уље практично затворено.
Губици су велики. Због високих царина, Русија бележи губитке до милијарду и по долара, стоји у априлском извештају стручњака о привредној ситуацији у Русији.
Различито о Асаду
Док отклањање међусобних трговинских ограничења може да делује једноставно, постизање договора у вези са решавањем сукоба у Сирији знатно је сложенији проблем. Турска и Русија учествују у војним операцијама на сиријској територији. Тамо следе своје интересе и имају своја виђења послератног уређења земље.
При том је одлучујуће како гледају на судбину сиријског председника Башара ал Асада. Од почетка рата у Сирији, Анкара је уверена да Асад мора да оде што је пре могуће, како би се отворио пут за помирење.
- Све док је Асад на власти, не може бити решења за Сирију - казао је недавно Ердоган у интервјуу за новинску агенцију Ројтерс.
Ердоган је о том проблему разговарао са Путином, који му је казао да неће бити Асадов адвокат. Али Русија заправо одржава сиријског председника на власти и помаже му у обрачуну са наоружаним непријатељима.
Званично Москва не види алтернативу за политику коју сама следи у Сирији. "Асад је легитимно изабран вођа земље чија војска се бори против побуњеника, који под својом контролом имају велике делове републике", поручио је недавно Путинов портпарол Дмитриј Песков. По њему Русија подржава борбу против тероризма. Стога је прилично апсурдно захтевати од Русије да престане да подржава Асада. Тиме би Русија престала да подржава Асадове напоре у борби против Исламске државе.