ПЕТ ДРЖАВА КОЈЕ МОГУ ДА ПРЕЖИВЕ АПОКАЛИПСУ: Ако се догоди крај света, Америци се црно пише
Надамо се да се ово ипак никада нећемо имати прилику да сазнамо
Истраживачи Универзитета Англија Раскин направили су листу 20 земаља које су најбоље припремљене за климатске промене и где ће живот, у случају да дође до смака света, мање-више бити као и до сада.
Travelland препоручује два ТОП грчка хотела: All инцлусиве, 7 ноћи од 615€
ЛЕТОВАЛИШТЕ КОЈЕ СРБИ ОБОЖАВАЈУ ГУТА ПОЖАР: Ватра букти без престанка, хотели евакуишу туристе (ВИДЕО)
САЗНАЛА ДА ЈОЈ ЈЕ ОТАЦ У ТАЈНОЈ ВЕЗИ СА ТЕТКОМ: Позвала их на вечеру и учинила незамисливо (ВИДЕО)
Изненађење је да се Америка, упркос томе што је највећа економија на свету и препуна "препера", људи који се припремају за све врсте евентуалних апокалипса, није нашла у првих пет "безбедних" места у случају да свет пропадне због климатских промена. Разлог? Њене границе је чине рањивом пред масовним миграцијама.
Екипа са Англије Раскин узела је у обзир плодност земљишта, близину великих градова одакле би људи одлазили и капацитет да се произведе струја и друге ствари за себе и друге.
Стручњаци су утврдили да је, у складу са тим критеријумима, изоловани Нови Зеланд у најбољем положају да сачува своје робустно и комплексно друштво, док је Америка подложна масовним миграцијама у случају катастрофе.
У првих пет земаља ушли су и Аустралија, Ирска, Исланд, Уједињено Краљевство - све острвске земље које ће у случају климатске катастрофе буквално постати "чамци за спасавање".
Са друге стране, тропске земље могу да постану "непродуктивне" и "без полулације" због ерозије и деградације која је последица високих температура.
Сједињене Државе имају доста земље, директан приступ океанима и изобиље обновљивих ресурса и производних капацитета али их обим спољних граница ка Мексику и Канади чини рањивим, као и чињеница да су већи делови земље у суптропском климатском појасу.
Аутор студије, професор Алед Џонс рекао је Дејли мејлу да су САД тик испод Топ 5 земаља на листи.
- Главни разлог је изолација. Гледали смо како би било у случају колапса, колико су земље повезане са другима. У првих пет су острвске земље, па је део тога била заштита граница - рекао је он.
Сједињене Државе су већ искусиле последице климатских промена ове године, од разорних пожара на западу до тропских олуја које су стигле чак до Њујорка.
Са друге стране, Нови Зеланд има "ограничен производни капацитет" али га "извлачи" мала насељеност, огромна пространства земље која може да се обрашује и то што је архипелаг који није близи ниједној густо насељеној копненој маси.
Истраживачи су своју анализу засновали на листи 20 земаља које ће бити најмање погођене климатским променама и коју је саставио Универзитет Нотр Дам.
Нотр Дам је земље рангирао на основу друштвених, економских и политичких фактора попут друштвене неједнакости, пословања и владавине права. На тој листи, Норвешка је била на првом месту, Нови Зеланд на другом а САД на 19. месту.