НЕМА ВИШЕ америчког мешања у Аргентини! Суверенитет земље се мора одбранити! Ипак, следи велики удар! (ВИДЕО)
Алберто Фернандез са левог централног фронта преузео је 10. децембра место председника Аргентине.
Његов ће главни изазов бити окончање економске кризе. Његова влада одустаће од тржишне политике својих претходника и покушати да преговара о условима спољног дуга и привуче инвеститоре.
Став Аргентине о регионалној сарадњи може довести до напетости, посебно унутар Меркосура. Док ће нова влада тражити јачу сарадњу са Европском Унијом, њен скептицизам према споразуму ЕУ-Меркосур може искомпликовати ратификацију документа у Аргентини.
КАКО БИ ИЗГЛЕДАО РАТ ИРАНА И АМЕРИКЕ: Крвави сукоб до УНИШТЕЊА, Техеран има КЕЦА У РУКАВУ (ФОТО/ВИДЕО)
МАСАКАР У ТЕКСАСУ: Улетео са нозем и направио покољ!
ВЕГАНИ СЕ ИЗБОРИЛИ ЗА СВОЈ ПРАВНИ СТАТУС: Суд прогласио етички веганизам филозофским веровањем (ВИДЕО)
Фернандез је у првом кругу 27. октобра победио Маурисија Макрија, кандидата десног центра и председника од октобра 2015. године. Кристина Фернандез де Кирхнер - шефица државе у раздобљу 2007-2015. биће сада потпредседница.
Није се надала високој дужности због мале популарности код већине Аргентинаца, који негативно оцењују политику њене владе и због оптужби за корупцију против ње и њене администрације.
Међутим, могла је рачунати на гласове одређеног дела левичарског бирачког тела жељног, примера ради, повратка активној социјалној политици. Смањење популарности Макрија због економског погоршања земље био је један од главних узрочника победе левичарског пара.
Главни задатак владе Фернандеза биће превладавање економске кризе и враћање иностраног дуга. Међународни монетарни фонд (MMF) процењује да ће се аргентински БДП у 2019. смањити за 3,1 посто, а јавни дуг премашиће 93 посто БДП-а (био је 53 посто у 2015.).
Инфлација за прошлу годину премашила је 55 посто, а курс УСД-АСР порастао је са 10 на 60 аргентинских пезоса за долар. Макри је направио неуспели покушај стабилизације ситуације и на крају затражио помоћ од ММФ-а 2018.
Свеукупно, преговарао је о кредитној линији у износу већем од 56 милијарди долара, од чега је досад одобрено 44 милијарди долара. Потешкоће с ликвидношћу подстакле су владу да заустави исплату дуга и уведе контролу капитала, између осталог, у септембру 2019.
Криза је довела до погоршања животних услова, а 35 посто људи живи испод границе сиромаштва (5 посто више у односу на 2015.) и незапосленост премашује 10 посто (двоструко више код младих). Ако је побољшање далеко на видику, повећаће се ризик од социјалних немира.
Нова влада мора да обнови поверење улагача који се боје њених усмерења. Тржиште деоница у земљи нагло је опало, као и вредност пезоса након што су Фернандез и остали кандидати с левице освојили највише гласова у августу, када Аргентинци бирају кандидате за стварне изборе.
Страни капитал биће потребан у енергетском и рударском сектору, посебно у експлоатацији нафте и гаса из нафтоносног шкриљца у Вака Муерти, једном од највећих неконвенционалних налазишта фосилних горива у свету.
Главни изазов у међународним односима биће сарадња унутар Меркосура, посебно са Бразилом, највећим трговинским партнером Аргентине. Критике Фернандеза и бразилског председника Жаира Болсонара, потакнуте њиховим идеолошким разликама, могу бити разлог јачању напетости у билатералним односима.
Болсонаро је блиско сарађивао с Макријем на унапређивању интеграције и либерализацији Меркосура, као и на развоју мреже преференцијалних трговинских споразума, најпре с ЕУ. Бразилски председник очекује да ће Фернандез наставити овај правац.
Парагвај ће заузети сличан став, као и нова влада десног центра у Уругвају, која је преузела власт у марту 2020. Изазов за сарадњу с латиноамеричким земљама доћи ће из сукобљених ставова према демократском поретку, посебно након колапса у Венецуели. Изван регије, нова влада мораће уско да сарађује са Сједињеним Државама, које су стале иза одлуке ММФ-а о додели финансијске помоћи Аргентини.
Решавање економске кризе била је главна нит Фернандезовог изборног програма и његових јавних изјава. Потврдио је да ће поштовати аргентинске обавезе према страним кредиторима, али истовремено жели да преговара о условима плаћања дуга како би прво могао да створи услове за економски раст и побољшање социјалне ситуације. Намерава да се одмакне од Макријевих политика либерализације и повећа учешће државе и заштиту тржишта.
Он би желео да оживи привреду подстицањем домаће потрошње и подршком националним улагањима у секторе природних ресурса, посебно у пољопривреду, нафту и рударство. Фернандез даје приоритет експлоатацији лежишта Вака Муерта, али није познато да ли разматра веће учешће државе у том подухвату. У исто време планира да да већи нагласак на климатску политику и одрживи развој.
Међу променама унутрашње политике, Фернандез је споменуо либерализацију побачаја. У спољној политици обвезао се да ће потпуније нагласити одбрану територијалног суверенитета, подразумевајући оживљавање спора с Великом Британијом због Фолкландских острва, званих Малвинас у Аргентини. Признаће и примаће немешања у унутрашње ствари других земаља.
Нова влада ће, међутим, тражити уску сарадњу са кључним земљама како би оживела аргентинску економију и олакшала отплату дуга, пре свега Сједињеним Државама, али и с Кином. Упркос различитостима у погледу односа са бразилском владом, Фернандез је ту земљу споменуо као кључног партнера у регији због политичких и економских веза. Унутар Меркосура вероватно ће се успротивити отварању нових блокова (нпр. Аргентина планира да снизи заједничку спољну тарифу). Током изборне кампање критиковао је споразум ЕУ-Меркосур и сугерисао да се може покушати поново преговарати.
Утврдио је да ће договорене одредбе наштетити аргентинском тржишту рада и индустрије. Ипак, заинтересован је за инвестицијску сарадњу са партнерима из ЕУ и њихову подршку у решавању економске кризе. Ово су показали састанци Фернандеза с представницима власти у Шпанији и Португалу пре избора и са амбасадорима ЕУ у Аргентини у новембру.
РУГАЛА СЕ ШЕРПА ЛОНЦУ: Како је Трамп својевремено говорио о америчкој политици према Ирану (ВИДЕО)
ОД СИРОМАШНОГ СЕЉАКА ДО ВЛАДАРА БЛИСКОГ ИСТОКА: Ко је стварно био Касим Сулејмани - амерички НЕПРИЈАТЕЉ БРОЈ ЈЕДАН
БОЛИВИЈА ПОСЛЕ ЕВА МОРАЛЕСА: Ко су му потенцијални наследници?
БУРАН ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ У РУСИЈИ: Низ немилих догађаја на почетку 2020. (ВИДЕО)
УЗНЕМИРУЈУЋЕ: Стравични детаљи атентата на иранског генерала, ПРЕПОЗНАЛИ ГА ПО ПРСТЕНУ (ФОТО)