"ШОК ТЕРАПИЈА" У АРГЕНТИНИ! Власти преполовиле пезос, економска криза тресе све
Аргентина је, како кажу тамошње власти, у најгорој економској кризи у последњих неколико деценија.
Аргентинске власти донеле су одлуку да ослабе вредност националне валуте пезоса у односу на амерички долар за више од 50 одсто. Према новом курсу, један амерички долар вреди 800 пезоса, уместо 391 као до сада.
ВОЗ СЕ РАСПАО ТОКОМ СНЕЖНЕ МЕЋАВЕ: Драматични снимци несреће, више од 100 људи са преломима пребачено у болницу (ВИДЕО)
ШОКАНТНО! Милијардер и сувласник Хермеса ће своје богатство оставити БАШТОВАНУ - чак ће га због ОСВЕТЕ и усвојити
ОПСАДНО СТАЊЕ У ПОЛИЦИЈСКОЈ СТАНИЦИ Нападачи упали и отворили ватру! Броје се мртви....
Најављене су и мере строге штедње у јавном сектору, али и могућа хиперинфлација. Министар економије Луис Капуто захтевао је економску "шок терапију".
Земља дугује Међународном монетарном фонду 44 милијарде долара. Председник Хавијер Милеи распустио је девет министарстава, а "терапија економског шока" била је део његових изборних обећања.
Аргентина је, како кажу тамошње власти, у најгорој економској кризи у последњих неколико деценија. Од 2019. вештачки је одржавала своју валуту строгом контролом њеног кретања.
Резултат такве политике била је повећана потражња за америчким доларом на неформалном тржишту валута, где се пезос котирао по много нижој стопи од званичне.
Најгоре стање у историји Аргентине
Министар Капуто је истакао и да је од претходних власти наследио најгоре економско стање у историји Аргентине и да мора да предузима бројне и ефикасне кораке с циљем да се избегне хиперинфлација.
- Упозоравам грађане Аргентине да ће, у погледу инфлације, стање бити горе него пре неколико месеци. И то кажем зато што је, како каже председник, боље рећи непријатну истину него удобну лаж - поручио је Капуто.
Да би Аргентинцима предочио каква катастрофа мора да се избегне, он је рекао да, рецимо, цена млека са 400 пезоса може да скочи на 60.000 пезоса за годину дана. Цене су, иначе, током прошле године порасле за око 150 одсто, а око 40 процената становништва живи испод границе сиромаштва.
Директорка Међународног монетарног фонда Кристалина Георгијева истакла је да су мере новог председника "храбре" и нагласила да ће ММФ помоћи у стварању амбијента за раст приватног сектора.
(Србија Данас/Ало)