АСАНЖ ПОДНЕО ЖАЛБУ НА ОДЛУКУ О ИЗРУЧЕЊУ: Очекују се протести великих размера, Стела не да свог мужа Америци
Против њега је подигнуто 17 оптужница за шпијунажу и једна за злоупотребу рачунара
Оснивач Викиликса Џулијан Асанж данас је британском Вишем суду уложио жалбу на одлуку британске владе да га изручи САД, која је донета прошлог месеца.
ГРКЕ УДАРИЛА КРИЗА: Одлучили да зараде на српским туристима, ево за шта сад узимају паре!
"ЈЕЉЦИН ДА СЕ ПРОГЛАСИ ИЗДАЈНИКОМ ОТАЏБИНЕ" Стигао предлог и да се затвори "Јељцин центар" у Јекатеринбургу
ПОЖАР НАДОМАК ВАЖНОГ ИСТОРИЈСКОГ МЕСТА! Дува снажан ветар, ватрогасци воде љуту борбу, морају САЧУВАТИ древни град! (ВИДЕО)
Асанжове присталице организовале су протесте који би требало да се одрже предстојећег викенда, уочи његовог 51. рођендана, а његова супруга Стела Асанж је данас била међу људима који су се окупили испред Министарства унутрашњих послова Велике Британије да траже његово пуштање из затвора, преноси АП.
Џулијан Асанж на британским судовима годинама покушава да избегне изручење у САД, где је против њега подигнуто 17 оптужница за шпијунажу и једна за злоупотребу рачунара.
Амерички тужиоци тврде да је аустралијски држављанин помогао аналитичару обавештајне службе америчке војске Челси Менинг да украде поверљиве дипломатске депеше и војна документа које је касније објавио Викиликс, чиме је, по њиховим речима, довео у опасност животе службеника америчке владе, наводи АП.
За његове присталице, Асанж је новинар који обелодањује тајне и који је разоткрио злочине америчке војске у Ираку и Авганистану.
Британски суд је у априлу ове године донео пресуду да Асанж може да буде изручен САД, а ту одлуку је 17. јуна потврдила британска влада.
Због Асанжовог случаја под великим притиском је и аустралијска влада, од које многи политички и други друштвени чиниоци у тој земљи траже да интервенише и спречи изручење, али је прошлог месеца премијер Ентони Албанез одлучио да не упути јавни позив Вашингтону да одустане од кривичног гоњења оснивача Викиликса, наводи АП.
Асанжове присталице и адвокати тврде да је он новинар и да има право на заштиту слободе говора из Првог амандмана америчког устава, те да је случај политички мотивисан.
По њиховом мишљењу, Асанж би се у САД суочио са нехуманим третманом и не би имао правично суђење, наводи АП.
Асанж засад остаје у лондонском затвору Белмарш са високим степеном безбедности, где се налази од када је ухапшен 2019. године.
Пре тога, провео је седам година у амбасади Еквадора у Лондону како би избегао изручење Шведској, у којој је оптужен за силовање и сексуални напад.
Шведска је одустала од истраге о сексуалним злочинима у новембру 2019. године, али је британски суд одлучио да задржи Асанжа у затвору док не буде окончан случај екстрадиције, преноси америчка агенција.
БОНУС ВИДЕО: Стравичне сцене: Исцурео гас у Јордану - повређено више од 100 особа