АУСТРАЛИЈА У СТРАХУ ОД ИНДИЈСКОГ СОЈА: Продужен локдаун у Мелбурну
Алармантно у Аустралији због присуства индијског соја вируса
Аустралијска држава Викторија продужила је данас локдаун у Мелбурну другу недељу заредом, како би се спречило ширење високозаразног соја ковида који је откривен у Индији, али ће ублажити рестриктивне мере у другим регионима.
ОТКРИВЕН НОВИ ВИРУС У КИНИ: Мушкарац завршио у болници са симптомима - огласило се и Министарство здравља
ВЕЛИКИ ПРОНАЛАЗАК АРХЕОЛОГА: Пронађене праисторијске резбарије из доба Неолита - прикази животиња стари 4.000 година! (ВИДЕО)
У НАРЕДНЕ ДВЕ НЕДЕЉЕ ПАДА ОДЛУКА! Како ће САД глобално РАСПОДЕЛИТИ 80 милиона доза?
Викторија, аустралијска друга најнасељенија земља, прошлог четвртка је отпочела закључавање које је требало да траје до 3. јуна, након што је забележен први случај локалне трансмисије корона вируса у три месеца, пренео је Ројтерс.
Број инфекција је постепено растао, а број контаката за праћење је достигао неколико хиљада.
- Уколико пустимо ствари да иду својим током, отргнуће се контроли. Овај сој ће бити ван контроле и људи ће умирати. Нико не жели да се понови прошла зима - рекао је вршилац дужности премијера Викторије Џејмс Мерлино, подсећајући на један од најдужих и најоштријих локдауна у Викторији током другог таласа корона вируса.
Тада је умрло више од 800 људи, што чини 90 одсто свих преминулих од ковида у Аустралији, од почетка пандемије.
Брзо увођење рестиктивних мера, контроле на регионалним границама и социјално дистанцирање помогло је Аустралији да потисне раније појаве локалних жаришта и да одржи релативно мали број инфицираних - око 30.100, док је преминуло 910 људи.
Иако Викторија дневно бележи једноцифрен број заражених откако је уведен локдаун, званичници се плаше да би сој вируса у најновијем жаришту могао да се прошири и са минималним контактом.
Данас је откривено шест случајева локалне трансмисије, а јуче девет, па је у најновијем таласу број инфицираних скочио на 60.
Здравствене власти су рекли да новом соју треба само један дан да се пренесе са особе на особу, у поређењу са ранијим сојевима, где је за трансмисију требало пет или шест дана од контакта.