ДОЛИНА "ПЕТ ЛАВОВА" НАСТАВЉА ДА ПРУЖА ОТПОР: Талибани никада нису успели да сломе Пањшир и његове борце
Постоји само један пут којим се долази до Долине Пањшир, једне од најмањих од 34 провинције Авганистана
Талибански "систем владавине 2.0" биће врло ригидан. Талибани су најавили да ће га назвати Исламски Емират Авганистан где ће бити врло оштри гледано с позиције концепта људских права какав познајемо на Западу.
Црна Гора ипак најтраженија дестинација! Хотели 4* и 5* од 309€ за 7 полупансиона
ЕВРОПСКА ДРЖАВА ОДБИЈА ПРИХВАТ ИЗБЕГЛИЦА ИЗ АВГАНИСТАНА: Огласио се и министар унутрашњих послова
ЗА ДЛАКУ ИЗБЕГАО СМРТ: Ужасан снимак се дели друштвеним мрежама, возач камиона покупио МОТОЦИКЛИСТУ (ВИДЕО)
Такав систем ће забранити све могуће врсте забаве, слушање музике и слично. Међутим, то није ништа наспрам тешких кршења људских права и начина кажњавања опозиције који је поприлично строг - за крађу одсецају руке и ноге, за прељубу бичују прељубнике, каменују их и слично.
Истина је да су се талибани од 1996. године променили, али да ли је то било само због прилагођавања тренутку? У подручјима власти допустили су девојчицама похађање школе. Међутим само на основу талибанског програма.
Зато и сада можемо да очекујемо да ће њихов начин владања бити оштар и супротан либералној демократији какву желимо и живимо на Западу. Где ће бити њихов праг нетолеранције, убрзо ћемо сазнати.
Све ће бити уређено у складу са шеријатским законом и њиховом схватању тог закона у коме женски пол има пуно мања права него било где у свету. Иако сада обећавају већа женска права, она ће и даље бити изразито лоша и ниска. Оно што ће засигурно овога пута бити другачије су структура и организација.
Раније, талибани нису водили бригу о државности и институцијама. Након што су земљу освојили на препад, било је пуно теже њоме управљати. Према њиховим изјавама очекује се да ће овај пут бити боље организовани, па ће боље и управљати него за време прве владавине.
Тренутно не нуде прелазну владу јер би то био корак уназад, али можда ће бити прагматични да оставе нека министарства из пређашње владе.
По питању међународних односа, талибани ће примити разне милитанте на своје подручје, али овога пута ће их можда боље контролисати.
Први пут када су владали нису марили за милитанте на својој територији, а с некима су и сарађивали. По питању регионалних односа, биће занимљиво пратити њихов однос с спољним донаторима и колико ће тероризовати друге мањине попут Хазара, који су шиити.
Тренутно имају договор с Кином око руда и с Пакистаном око транспортних путева.
Први пут били су признати од неколицине држава попут Уједињених Арапских Емирата, Пакистана и Саудијске Арабије. Тада су изградили самодовољан, изоловани систем, међутим, сада су свесни да их већина земаља неће признати.
Зато желе да буду отворени, желе да сарађују и склапају нове везе са Сједињеним Америчким Државама. Ако буду изоловани, тешко ће развијати своју владавину.
У долини им и даље пружају оптор
Битно је нагласити да није цео Авганистан пао. Многи заборављају на долину Пањшира, североисточно од Кабула, која је главни центар отпора талибанима.
Они ни током прве владавине нису могли да поразе тих пет посто територије.
Северни Савез формирали су Таџици, Хазари и Узбеци.
- Они се ни сада неће предати и биће главни покрет отпора унутар Авганистана. Отворено питање остаје колико ће имати снаге и подршке да се боре од стране међународне заједнице, испричао је Јутарњи.хр Роберт Микац, бивши заповедник у Авганистану, ванредни професор на Факултету политичких знаности Свеучилишта у Загребу, стручњак за питања безбедности.
Долина Пањшир или "Долина пет лавова" и раније је пружала отпор. Била је средиште Пањширских офанзива које су се одвијале у оквиру борби између Демоктатске Републике Авганистана и Совјестског савеза са муџхединима током совјетско-авганистанског рата од 1980. до 1985. године, и остала је неосвојена.
Долина је поново постала поприште борби које су обновљене од 1996. до 2001. године, током грађанског рата између талибана и Северне Алијансе.
Пањшир је природна тврђава
Постоји само један пут којим се долази до Долине Пањшир, једне од најмањих од 34 провинције Авганистана, 65 километара североисточно од главног града Кабула.
На улазном контролном пункту пут се сужава на око шест метара ширине - довољно да два мала аутомобила полако пролазе један поред другог, али све веће од камиона мора се кретати у једној траци.
Са обе стране пута уздижу се планине, више од 600 метара у ваздух под стрмим углом.
Потребно је оштро око да се уоче снајперисти постављени између назубљених врхова, али има довољно времена да се потраже зато што свако возило заустављају и претражују људи који чувају контролни пункт.
Сваки нишан уперен је у људе који желе да уђу.
Вође ове провинције одувек су били јасни по питању тога да је Пањшир део Авганистана само по сопственим условима.
Талибани још увек нису покушали да заузму Пањшир, али мештани се не брину.
- Талибани могу само да гледају - њихове су речи.
Данас се ова долина сматра најсигурнијом облашћу у целом Авганистану.
Више вести о дешавањима у Авганистану, прочитајте ОВДЕ.