ХОЋЕ ЛИ ТАЛИБАНИ ЗАБРАНИТИ ОПИЈУМ? Авганистанска економија пред колапсом, један погрешан корак и све је готово
Опијум је био један од главних извора финансирања исламистичког покрета
Талибани су обећали да ће смањити авганистанску трговину опијумом. Ово обећање је невероватно сумњиво, јер примарно финансирање покрета потиче управо од узгоја мака и производње опијума.
"БАЈДЕН ГА ЈЕ ПОСЛАО ДА УМРЕ" Потресна исповест мајке погинулог маринца (22) из Авганистана (ФОТО)
АНТИВАКСЕР који се борио против "КОВИД ТИРАНИЈЕ" завршио на респиратору и преминуо: До краја је ОДБИЈАО медицинску помоћ
ТЛО ПОДРХТАВА НА АВГАНИСТАНСКОЈ ГРАНИЦИ: Руси отворили жестоку ватру, пуцају из свега што имају
Портпарол исламске групе Забихула Муџахид обећао је да ће сузбити производњу наркотика, рекавши да "нико не може бити умешан" у трговину хероином.
Лидери талибана наводно су наредили пољопривредницима у јужној провинцији Кандахар да престану са узгојем опијумског мака, наводи се у извештају.
Пољопривредници су незадовољни, али немају избора него да се придржавају ако талибани почну да спроводе забрану, наводи се у изјави узгајивача из Кандахара.
- Не можемо се противити одлуци талибана. Они су влада - рекао је један фармер.
Он је додао да су талибани уверавали људе да ће имати "алтернативни усев", попут шафрана, за узгој.
Шафран, међутим, није ни приближно толико уносан као производња наркотика.
Забрана усева који је традиционално био кључни део локалне економије довела је до тога да су цене сировог опијума скочиле широм земље.
Локални пољопривредници у регијама за узгој мака попут провинција Кандахар, Урузган и Хелман рекли су да су се цене сировог опијума утростручиле, са око 70 на око 200 долара по килограму. У граду Мазар-е-Шариф на северу, цена опијума се удвостручила, кажу мештани.
Сезона садње мака почиње за око месец дана.
- Ако талибани забране узгој мака, људи ће умрети од глади, посебно када престане међународна помоћ. Надамо се да ће нам дозволити да узгајамо мак. Ништа не може надокнадити приход који добијамо од узгоја мака - рекао је један узгајивач мака у округу Чора у Урузгану.
Авганистан је водећи светски произвођач опијума, са уделом на глобалном тржишту од преко 80%.
Узгој мака нуди сеоском становништву у ратом разореној земљи преко потребан спас. Према подацима УН-а, годишња производња опијума је 2017. године била 1,4 милијарде долара, или 7,4 одсто бруто домаћег производа Авганистана.
Талибани су неко време користили порезе на пословање са дрогом да би финансирали своје циљеве. Након што је пао Кабул, питање трговине наркотицима појавило се усред нових талибанских планова за управљање.
- Уверавамо наше сународнике и међународну заједницу да нећемо произвести никакве опојне дроге. Од сада се нико неће мешати (у трговину хероином), нико не може бити умешан у кријумчарење дроге - рекао је портпарол талибана Забихула Муџахид новинарима у Кабулу на конференцији за новинаре 18. августа.
Пре 2001. године, када су САД извршиле инвазију, талибани су забранили производњу опијума. Производња је опала за 90%.
Талибани су на крају престали да прописују казне за узгој дроге, сузбијајући само употребу дрога.
Након 2001. године, током две деценије распоређивања западних снага у земљи, САД су потрошиле око 9 милијарди долара на сузбијање трговине дрогом. Напори САД-а укључивали су плаћање пољопривредницима да им униште мак, финансирање авганистанских тимова за искорењивање и позивање људи да уместо тога узгајају шафран, пистаће или шипак.
Ово је, међутим, натерало много локалног становништва да се придружи редовима талибана.
Забрана узгоја опијума рискантан је потез, јер се земља налази у економској кризи, и то несигурној.
САД су замрзнуле средства централне банке Авганистана и страну помоћ, као и локалну валуту - Авганистанци се трзају, на рубу колапса.
Заустављање производње и трговине дрогама могло би се користити као преговарачки чип за добијање средстава, а ослобођени ресурси ће се користити од стране талибанске владе.
Вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ