КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТ У КАБУЛУ ПОД ТАЛИБАНИМА? Шеријатски закон донео пуно лоших ствари, али и једну одличну промену
Америчке снаге су напустиле Авганистан након 20 година војног присуства
Уочи 20. годишњице терористичких напада у САД и потоње америчке инвазије на Авганистан у коме је оборен талибански режим, политичка ситуација у тој земљи обрнула је цео круг. Десет дана пошто је последњи амерички војник напустио Кабул, свакодневни живот у Авганистану поново боји шеријатско право.
БАЈДЕНУ ЋЕ СТИЋИ БАШ ВЕЛИКИ РАЧУН ЗА ТЕЛЕФОН: Си Ђинпинг разговарао са америчким председником сат и по
УЗБУНА У ИЗРАЕЛУ! Завијају сирене, прети велика опасност од ракетног напада
ХТЕЛИ ДА ДЕТЕ НАЗОВУ "ВЛАДИМИР ПУТИН" Власти глатко одбиле захтев - нећете веровати како све желе да именују децу
Напад на куле близнакиње у Њујорку довео је до инвазије Американаца на Авганистан. Двадесет година касније у тој земљи је од америчке војске остало само наоружање које сада користе талибани.
Представник за медије талибана Забиулах Норани каже да је америчка инвазија била противзаконита.
- Убили су много Авганистанаца, много недужних људи. Много смо жртвовани и свет је то знао. Америка је направила једну од највећих грешака у својој историји - истиче Норани.
Из 34 провинције и из махом руралних средина спустили су се у градове. Музика је забрањена, диско-клубови, као и алкохол, проституција, коцка. Нису само они склони пороцима незадовољни новим правилима.
НВО активиста Саид Хакин Садат наглашава да је најдрагоценија и најважнија ствар слобода, додајући да је сада нема.
Жене Кабула су још једном протестовале. Голим рукама су отерале наоружане талибане.
Иако ригидни и брутални, једна ствар им се не може оспорити – криминал је сведен на минимум. Раније су људи губили живот и због мобилног телефона. Породице су се наоружавале да се заштите. Назибула продаје оружје. Каже да је интерес рапидно опао после доласка талибана.
Напомиње да је веома задовољан новом талибанском владом.
- Што се тиче прича о образовању жена, то је била пропаганда. Сад се види да немају ништа против тога да и жене уче - додаје Назибула Баразада.
Страх и даље постоји кад падне први мрак. Присутна је исламска држава, као и опортунисти који у сваком сукобу нађу прилику да опљачкају цивиле или им узму живот. Полицијски час је на снази од пола десет, али већ од седам на улици мало кога има.