ШТА ПОБЕДА ТАЛИБАНА ЗНАЧИ НА ГЛОБАЛНОМ ПЛАНУ? Дебакл Америке у Авганистану ће покренути страшну ланчану реакцију
Кабул је постао престоница страха
Кабул је претворен у град страха, а док екстремисти обећавају међународној заједници да неће бити брутални као од 1996. до 2001, њихови борци јуре сараднике САД и НАТО да их ухапсе, муче и ликвидирају.
ГРЧКА ПОДИГЛА ОГРАДУ ДУЖ ГРАНИЦЕ СА ТУРСКОМ: Спрема се велика несрећа, а деловало је да ствари иду набоље
"ОСТАВИО СИ АМЕРИКАНЦЕ НА ЦЕДИЛУ!" Бајдену се спремају чак три импичмента, да ли је завршио председничку каријеру?
ОДОБРЕНА ПРВА ДНК ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ! Да ли је ово знак да је опаком вирусу време истекло?
Авганистанска престоница Кабул већ шест дана, од повратка талибана на власт, претворена је у град страха.
То је јасно од тренутка кад је цео свет видео снимке са аеродрома и паничне, очајничке покушаје људи да се докопају транспортних авиона и побегну или погину. Или призоре родитеља који предају војницима своје бебе у нади да ће бар оне видети спас и неки бољи свет.
ПОТЕРЕ
Упркос најавама талибанских портпарола да ова екстремистичка група, која је владала земљом од 1996. до 2001, неће бити брутална у спровођењу шеријатског закона као некад, мало ко им је поверовао. То и не чуди ако се имају у виду вести из целе земље, а не само из Кабула. Примера ради, АФП је јуче објавио поверљиви извештај Уједињених нација у ком се наводи да талибански борци иду од врата до врата и траже све сараднике САД и НАТО.
- Талибани су интензивирали потрагу за људима с "листе приоритета". Спроводе циљане потраге од врата до врата како би открили и ухапсили људе који су радили за Американце и НАТО, али и чланове њихових породица. Осим тога, претресају и проверавају све појединце који се приближе аеродрому у Кабулу, а у свим великим градовима попут Џалалабада успоставили су контролне пунктове - пише Франс 24.
Тај документ настао у среду, наводе, спремио је Норвешки центар за глобалну анализу, организација задужена за прикупљање информација за УН.
- Мета су им породице свих који одбију да се предају. Судиће им и казниће их по шеријатском закону. Верујемо да ће и особе које су радиле за САД и НАТО, али и чланови њихових породица, бити мучени и погубљени. То ће додатно угрозити обавештајну мрежу западних агенција, али и могућност борбе против талибана, Исламске државе и других терористичких група - рекао је за АФП Кристијан Нелеман, извршни директор центра.
Колико су ове њихове потере опасне, најбоље одсликава судбина једног новинара Дојче велеа, коме су убили члана породице, а другог тешко ранили, као и извештај Амнести интернешнела о масакру деветорице Хазара у провинцији Гази, који се догодио између 4. и 6. јула у селу Мундаракт.
СТРАХ И ОДМАЗДА
Хаотични амерички одлазак из Авганистана, панична евакуација амбасаде и повратак талибана на власт у Кабулу не представљају само пораз најмоћније светске силе у једној земљи, већ и дебакл САД у глобалном рату против тероризма.
Тај рат започет је одмах након терористичког напада на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001. Убиство 2.996 људи у Светском трговинском центру и Пентагону представљало је највећи напад на америчкој територији у историји, па и не изненађује што је земља створена на традицији освете Дивљег запада решила да одговори на једини начин на који је знала - одмаздом.
За већину Американаца, који су осетили страх већи него током најцрњих дана Хладног рата, није било довољно само ухватити Осаму бин Ладена, вођу Ал Каиде и човека чије су деловање помагали док се осамдесетих у Авганистану борио против СССР. Не. Њима је било потребно нешто грандиозно - глобални рат против тероризма.
Али глобални ратови тог типа никад не успевају. Као што је онај против дроге, објављен 1971, само донео више дроге у Америку и свет, тако је и рат против тероризма само ојачао терористе.
Иако је Осама бин Ладен убијен 2. маја 2011, сва америчка војна сила није успела да уништи ни његову Ал Каиду, а камоли све остале екстремистичке групе.
Напротив, напади САД и њихових савезника на Авганистан и Ирак, али и Пакистан, Јемен, Сирију и Либију, довели су до јачања екстремизма и започели су оно што стручњаци називају добом или ером тероризма. Непрестани амерички ратови на Блиском истоку, хапшења муслимана, њихово држање у затвору без суђења, брутална мучења... претворили су САД у најомраженију земљу света. А многе младе муслимане одрастање у том хаосу "мејд ин УСА" гурнуло је ка џихадистима.
- "Глобални рат против тероризма", који је имао циљ да спречи понављање 11. септембра, у ствари је повећао опасност од терористичких група широм света. Од 2001. број џихадистичких група се више него дуплирао, њихово чланство се утростручило - наводи др Кристина Шори Лијанд, професорка Париске школе међународних послова, у Глобалном индексу тероризма 2019.
ДВЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ
Амерички пораз у Авганистану је утолико већи што је до њега дошло након преговора две администрације - и Доналда Трампа и Џоа Бајдена - с талибанима. Тиме су они групи коју су пре две деценије прогласили највећим непријатељем државе дали легитимитет. И екстремисти које је својевремено створио мула Мухамед Омар, преминули вођа талибана, сада покушавају да придобију признање са свих страна. То је један од разлога што дају различита обећања, нека потпуно супротстављена свему што су представљали у време кад су владали Авганистаном.
- Авганистан неће бити коришћен за организовање напада на друге земље. Желим да обећам САД и међународној заједници да нико неће бити повређен... нећемо дозволити да наша територија буде коришћена ни против кога. Не желимо да имамо ни унутрашње ни спољашње непријатеље - рекао је Забихула Муџахид, портпарол талибана, пренео је Ројтерс.
Међутим, експерти УН имају податке да је Ал Каида, с којом талибани имају дугу заједничку историју, присутна у 15 од 34 провинције Авганистана. Такође, наводи се у извештају који преноси Ројтерс, Исламска држава, иначе у сукобу с талибанима, има своје ћелије и у Кабулу, али и другим градовима, и чека тренутак кад ће моћи да врбује нове борце и организује нове крваве нападе на Европу и САД. Управо због тога дебакл Америке у Авганистану, колико год Бела кућа покушавала да представи повлачење као моралан и мудар потез, представља победу тероризма над најмоћнијом земљом света.
Више вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.