БАЈДЕН ОПЕТ ТРЧИ ПРЕД РУДУ: Довео у Америку на хиљаде Авганистанаца, а нико не зна ко су ти људи уопште
Евакуација из Кабула је оцењена као успешна
Председник САД Џо Бајден обећао је евакуацију америчких држављана и Авганистанаца који су помагали Сједињеним Државама током рата, али није испунио то обећање и уместо тога су из Авганистана одлетело десетине хиљада људи који тренутно не испуњавају ниједан критеријум.
БИРМИНГЕМСКА БАНДА: Полицајац насилника јурио ПЕШКЕ, а оно што је потом урадио ће вас ШОКИРАТИ! (ВИДЕО)
ГРЧКА И ТУРСКА НА ПРАГУ РАТА? Један погрешан потез могао би да доведе до велике несреће
О НЕ, НЕ ОПЕТ! Теретњаци успели поново да "зачепе" Суецки канал
Америчка влада још не зна ко је чинио већину људи који су се укрцали на летове из Кабула.
То је била највећа евакуација ваздуха у историји САД - Бајденова администрација је авионом превезла 124.000 људи из Авганистана - и била је планирана месецима, чак је одлагала додатна четири месеца како би се осигурало да све може ићи по плану. На крају ипак није било оно што је обећано.
Бајден се сложио када је ступио на дужност у јануару да спроведе план бившег председника Доналда Трампа о повлачењу америчких трупа из Авганистана. Померио је датум повлачења са 1. маја на 31. август како би својој администрацији и Пентагону дао више времена за планирање и храбро се заклео у недељама пре истека рока да ће сваког Американца извући из земље.
- Ако остане још америчких држављана, остаћемо док их све не извучемо - рекао је Бајден за Еј-Би-Си Њуз 19. августа.
Од 6.000 Американаца у Авганистану пре евакуације, до 200 их је остало заглављено у Авганистану најмање до четвртка, када је лет наводно напустио Кабул са 200 Американаца.
Бајден се такође обавезао да ће евакуисати америчке савезнике који су помагали трупама током 20-годишњег рата против тероризма. Америчка влада је створила посебну категорију виза, познату као програм за посебне имигрантске визе, за оне који су помагали САД током рата. За добијање ове врсте визе потребно је проћи кроз процес од 14 корака. Влада је толико заостала у одобравању пријава до августа да је само 750 од 20.000 подносилаца захтева било у завршној фази процеса.
Није јасно ко је ушао у авионе из Кабула поред кандидата за СИВ. У четвртак је отприлике 63.000 људи стигло у САД, према Министарству за унутрашњу безбедност. Од тог броја, према званичнику ДХС -а, отприлике 7.000 су амерички држављани, 3.500 су законити стални становници, а преосталих 84%, или 52.000, су "други угрожени Авганистанци, укључујући власнике виза, подносиоце захтева за СИВ и друге".
Агенција није пружила даљу анализу категорије "угрожених" Авганистанаца, израз који је министар за унутрашњу безбедност Алехандро Маиоркас користио за расправу о људима који су се нашли у авионима из Кабула.
На питање колико је од укупно 124.000 људи који су летели из Кабула радило са САД -ом, Маиоркас је за Вашингтон Пост рекао: "Не могу то заиста квантификовати нити мерити према очекивањима."
Одвојено, Савет за националну безбедност Беле куће рекао је у одговору на захтев за информације од Вашингтон Егзаминера само да је "већина" Авганистанаца који су пресељени радила са САД -ом, укључујући чланове породица америчких држављана и легалних сталних становника.
- Не можемо добити добре бројке - рекао је Чад Вулф, бивши вршилац дужности секретара Министарства унутрашњих послова од 2019. до 2021. године, говорећи о томе колико је људи било пријављених за СИВ у односу на држављане Авганистана који нису имали никакав правни статус.
Стејт департмент бранио је начин на који је извршена евакуација. Портпаролка је у електронској поруци написала да су "Сједињене Државе мобилисале невиђене глобалне напоре путем наших дипломатских канала за евакуацију америчких грађана, особља из партнерских земаља и угрожених Авганистанаца из Кабула".
Забуна око тога који су људи авионом пребачени из Кабула резултат је хаотичног управљања евакуациом. Стејт департмент је крајем јула проширио скуп људи који испуњавају услове за СИВ -ове, што је довело до већег броја Авганистанаца који верују да се могу квалификовати, што је заузврат довело до додатне хистерије. Авганистанци који су очајнички желели да побегну искористили би прилику да се укрцају у авионе.
У јуну је портпаролка Стејт департмента Џалина Портер рекла да ће подносиоци захтева за СИВ бити пребачени авионом"пре него што завршимо војно повлачење до септембра".
Бајден је одобрио одлуку о довођењу људи којима нису одобрене визе у САД, потез без преседана врховног команданта. Као резултат тога, Авганистанци су имали прилику да искористе тај хаос.
Волф је рекао Вашингтон Егзаминеру, будући да је администрација одбила да узме у обзир да би Кабул могао тако брзо пасти, није направила план како извући људе у случају да то учини, што је резултирало хаосом у покушају да се људи спасу у овом тренутку. Бајден је 8. јула рекао да је"мала вероватноћа да ће талибани прегазити све и поседовати целу државу".
- Имали су довољно времена ако су заиста хтели да изведу те људе. Нису планирали да талибани тако брзо преузму контролу над земљом. ... Неуредно је јер повлачење није било адекватно планирано - рекао је Волф.
- Хаотична ситуација била је резултат брзо урушавајуће ситуације око Кабула аеродром који је дозволио исељавање Авганистанаца из земље без обзира на статус СИВ -а - написао је Дејвид Лапан, бивши портпарол Пентагона и ДХС -а.
Више медија је пријавило хиљаде људи који су покушавали, а у неким случајевима и успевали, да се укрцају у америчке авионе, а да им идентитет не потврде амерички званичници.
- Постоји више других" лажних "летова који траже исте дозволе за слетање - рекао је званичник катарског Стејт департмента који је то прихватио путем мејла коју је добио Њујорк Тајмс.
- У Дохи сада имамо 300 људи који су у основи апатриди. Већина нема папире - додао је.
САД користе осам до 10 ваздушних база широм земље да провере гомиле људи који се изводе пре него што их пусте овде. ДХС је послао хитне захтеве савезним агентима и службеницима да помогну у прегледу нових долазака. На међународном аеродрому Далс изван Вашингтона, авганистански путници у владиним авионима чекали су 12 сати да се искрцају јер су цариници били тако подржани. Четрдесет хиљада људи којима нису одобрене визе стигло је у САД, а очекује се укупно до 50.000.
Бајден није планирао да доводи избеглице у САД, али је због хаоса у Кабулу хиљаде људи успело да изађе из земље. Пошто влада није одобрила овој групи статус избеглице пре него што их је примила у САД, оне немају право на државне бенефиције. Очекује се да ће свака особа примити 2.500 долара кроз 90-дневни хитни програм који води Стејт департмент.
Дана 31. августа, последњег дана повлачења, Бајден је операцију прогласио"изузетним успехом". У одбрану многих проблема операције, окривио је Американце који су одбили да оду и авганистанску владу што немају довољно јаку жељу да преживе.
- Неки од Авганистанаца нису хтели да оду раније - и даље се надају својој земљи - рекао је Бајден.
- Авганистански политички лидери одустали су и побегли из земље. Авганистанска војска се распала, понекад и без покушаја борбе. Дали смо им све шансе да сами одреде своју будућност. Оно што им нисмо могли пружити била је воља да се боре за ту будућност - сматра председник.
Сада се администрација суочава са задатком да одлучи шта ће учинити са десетинама хиљада људи који су доведени у САД пре него што им је дата законска дозвола за имиграцију.
- Мислим да ће администрација проценити околности и случајеве тих Авганистанаца у САД и другде како би утврдила да ли их треба прихватити и, ако је тако, под којим условима или статусом - написао је Лапан.
Они који траже азил мораће да сачекају да се појаве пред имиграционим судијом. Више од милион људи чекало је на долазак пред имиграционе судије пре доласка Авганистанаца.