АЗЕРИ НАКОН 28 ГОДИНА УШЛИ У ЛАЧИНСКИ РЕГИОН! У последњој области Нагорно-Карабаха горе куће, народ бежи носећи све са собом (ВИДЕО)
Азербејџанске снаге након 28 година ушле у последњу област коју им је предала Јерменија у оквиру мировног споразума
Азербејџанске снаге у уторак су ушле у последњу област коју им је предала Јерменија у оквиру мировног споразума који је окончао седмице борби око спорне регије Нагорно-Карабах.
Будите креативни у избору поклона! Новац за то је на један клик од вас
ПАО ДОГОВОР ПУТИНА И ЕРДОГАНА: Турци улазе у Нагорно-Карабах!
КИНЕЗИ САКРИВАЛИ ПРАВЕ БРОЈЕВЕ ЗАРАЖЕНИХ? На данашњи дан откривен ПРВИ заражени короном у Вухану (ФОТО, ВИДЕО)
Азербејџанско министарство одбране објавило је видеоснимак који приказује тенк с азербејџанском заставом како предводи колону камиона која улази у област Лачин.
Новинар АФП-а у Лачину угледао је колону азербејџанских камиона праћену војним возилима из Русије, уз чије је посредовање постигнут мировни споразум.
Арменија је пристала да преда три области у околини Карабаха - Aghdam, Лачин и Калбајар – у оквиру споразума који је зауставио азербејџанску офанзиву током које су враћене велике површине територије изгубљене од јерменских снага у рату у 1990-им годинама.
Попут Агдама и Калбајара, мештани Лачина грозничаво су носили сву своју имовину са собом, водећи стоку, носећи дрва за потпалу и намештај, па чак и пластичне цеви за воду.
Неки мештани палили су своје домове док су одлазили, а у понедељак увече две куће у предграђима града Лачина биле су у пламену.
Локални званичник Давит Девтијан казао је да је мештанима додељен рок до 18 сати да напусте област, изузев оних којима је дозвољено да остану унутар коридора у Лачину који се протеже дуж јерменске границе.
У оквиру мировног споразума око 2.000 руских мировњака размештено је између две стране дуж коридора, руте дугачке 60 километара кроз Лачин која повезује највећи град Карабаха, Степанакерт, с Јерменијом.
Колона десетак азербејџанских војних камиона споро се кретала током ноћи дуж коридора у правцу јерменске границе, док су руска војна возила била на челу и у позадини колоне, описује извештач АФП ситуацију на терену.
Девтијан је казао да ће за двестотињак људи бити дозвољено да остану на територију како би одржавали локалну инфраструктуру.
Мировни споразум потписан 9. новембра постигнут је након шест недеља борби током којих је азербејџанска војска надвладала јерменске снаге и запретила је напредовањем према Степанакерту.
На основу споразума, Јерменија је изгубила контролу над седам области које је заузела у околини Карабаха у 1990-им годинама.
Руско министарство одбране, које помаже људима да се врате у своје домове, саопштило је у понедељак да се више од 25.000 људи који су побегли пред борбама вратило, наводи АФП.
Вести из Нагорно-Карабаха прочитајте ОВДЕ.