Студенткињи грешком легло чак милион евра, уместо да врати новац урадила ОВО
Уместо да одмах обавести банку о овој грешци, студенткиња је одлучила да искористи ситуацију и кренула у раскалашан шопинг.
За студенткињу која је похађала Универзитет Walter Сисулу (WSU) у Јужној Африци, теоријска ситуација о ненадној уплати огромног новца постала је стварност. Она је, као и многи студенти, примала државну стипендију како би покрила трошкове студија. Међутим, једног дана се суочила с неочекиваном ситуацијом – на њен рачун грешком је уплаћено невероватних 14 милиона јужноафричких рандова, што је тада износило око 798.000 америчких долара.
Уместо да одмах обавести банку о овој грешци, она је одлучила да искористи ситуацију и кренула у раскалашен шопинг. Куповала је скупу одећу, алкохолна пића и најновије моделе iPhone уређаја. Свеукупно, успела је да потроши око 40.000 долара пре него што су надлежни открили шта се догађа.
Ухваћена је након што је у продавници оставила банковни извод који је показивао да на рачуну има преосталих 13,6 милиона рандова. Њен нагли пораст трошења новца није могао проћи незапажено. Самкело Mqhayi, секретар огранка Јужноафричког студентског конгреса, изјавио је да је "ођедном почела да троши невероватне своте новца". Додао је и да је организовала раскошне забаве за пријатеље и обасипала их поклонима, без икакве бриге о трошковима.
Није морала да врати новац
Након што су власти сазнале за ситуацију, студенткиња је 2017. године ухапшена и оптужена за превару и крађу. Иако је 2022. године осуђена на пет година затвора, њени адвокати су поднели жалбу тврдећи да није представљала опасност за друштво и да није сама тражила тај новац. Годину дана касније, 2023., њена затворска казна од пет година била је условно обустављена, под условом да у том периоду не почини никакво кривично дело преваре или крађе. Уместо затвора, одређена јој је друштвено корисна радна служба и упућена на психолошко саветовање. Занимљиво је да није морала да врати новац који је потрошила.
Овај случај поставља питање – шта бисте требали да урадите ако се нађете у ситуацији да вам на рачун сједне огромна и неочекивана свота новца? Финансијска саветница Бев Схацклетон саветује да је мало вероватно да ће се то догодити, али ако се догоди, најважније је одмах обавестити банку.
„Не желите да будете у ситуацији где неко користи ваш рачун за прање новца. На пример, ако преварант успе да убаци 100.000 фунти на ваш рачун и потом их пребаци, изгледа као да сте ви учествовали у томе“, упозорава Схацклетон. Закључак је јасан – ако се икада нађете у ситуацији да вам на рачун сједне велика и неочекивана количина новца, одмах обавестите банку и ни у којем случају не трошите тај новац.
Србија Данас/Ало