ГРАД ГРЕХА СТАРИХ РИМЉАНА: Ово место је толико обиловало ПЕРВЕРЗИЈАМА, да га је Бог ПОТОПИО (ФОТО/ВИДЕО)
Овде је своје говоре писао Цицерон, а песник Вергилије и природњак Плиније такође су овде имали резиденције
Лас Вегас Римског царства, данас потопљени град Баја, чува најинтимније тајне богатих Римљана.
АТЕНТАТ ПОТРЕСАО КАБУЛ: Држава је изгубила битног човека, нападнута и полиција (ФОТО)
ИНЦИДЕНТ ИЗНАД ГРЧКИХ ОСТРВА: Атина послала борбене авионе на турску авијацију
Богати становници Рима викендом су долазили у град Бају како би у њему приређивали забаве. Моћни државници су на плажи овог места градили луксузне виле са чувеним купатилима са базенима обложеним мозаицима.
У тим вилама богати Римљани су се препуштали својим најлуђим жељама. Један од становника је чак изградио приватни нимфеум - пећину испуњену мермерним статуама нимфи, посвећену искључиво "земаљским ужицима".
Овде је своје говоре писао Цицерон, а песник Вергилије и природњак Плиније такође су овде имали резиденције, надомак јавних купатила у којима су подмлађивали и тело и дух.
Поред уживања, у Баји су моћници обављали своје незаконите послове.
- Много је прича о сплеткама које су везане за овај град - рекао је једном приликом Џон Смут, истраживач који је са локалним археолозима проучавао ово налазиште.
Легенда каже да је Клеопатра управо из Баје у свом чамцу побегла за Египат након што је 44. године пре нове ере убијен њен тадашњи љубавник Гај Јулије Цезар, а да је Јулија Агрипина баш у овом месту сковала заверу против свог супруга Клаудија како би њен син Нерон могао да постане цар Рима.
Пре више од 2.000 година, Баја је био Лас Вегас Римског царства - одмаралиште удаљено око 30 километара од Напуља и Везува на западној обали Италије. У Баји се налазио велики број вулканских кратера - калдера - који су били испуњени врелом водом, због чега су га Римљани звали "Ватрена поља". Стари Римљани су ове калдере поштовали као улазе у подземље.
Калдере су подстакле низ технолошких достигнућа као што је водоотпорни цемент, изградња прозрачних купола, као и приватни рибњаци и раскошна купалишта и сауне.
Вулканске активности донеле су овом граду славу, али и нестанак. Током неколико векова, постепени успон и пад Земљине површине узроковане хидротермалном и сеизмичком активношћу учинило је да велики део града потоне у водени гроб у којем се данас налази.
Италијани су тек шездесетих година двадесетог века спустили подморнице да истраже ово необично подводно археолошко налазиште, а заштићеним подручјем проглашено је тек 2002. године.