БАЈДЕН ЈЕ ОДАВНО ПРИПРЕМАО ТЕРЕН: Преговарао је са љутим америчким непријатељем за време Трамповог мандата
Велике европске силе нису знале за разговоре
Чланови тима новог америчког председника Џоа Бајдена преговарали су са Ираном о нуклеарном споразуму док је још трајао мандат Доналда Трампа. Тајни преговори са љутим америчким непријатељем вођени су у Њујорку.
Градоначелник Грачанице: Хвала Меридиану што је спасао најугроженије
ОДЛУЧЕНО! УСКОРО ВАКЦИНА И ЗА ДЕЦУ: Фајзер покреће ново истраживање, сви ће бити заштићени
ВАКЦИНИСАО СЕ БИЛ ГЕЈТС! Оснивач "Мајкрософта" открио како се осећа после прве дозе (ФОТО)
Преговори Бајденовог тима и представника Ирана трају већ три недеље, пренео је француски "Фигаро", позивајући се на неименоване изворе, блиске "круговима моћи у Техерану".
- Разговори су вођени у Њујорку између Маџита Тахта Раванчија, иранског представника у Уједињеним нацијама и чланова Бајденовог тима. Ускоро ћемо сазнати да ли су били успешни - рекао је извор "Фигароа".
Француски лист наводи да велике европске земље, као што су Француска, Велика Британија и Немачка, нису биле упознате са тим разговорима.
Трампова администрација била је у веома напетим односима са Ираном, а ирански председник Хасан Рохани, на дан Бајденове инаугурације, позвао је новог америчког председника да врати САД у нуклеарни споразум. Техеран је изразио спремност да "у потпуности поштује одредбе споразума уколико је Бајденова администрација спремна на исто и уколико је спремна да му се врати, без постављања нових услова".
Сједињене Државе повукле су се из тог споразума 2018. године, а Иран је тада западним земљама дао рок од годину дана да направе трговинске механизме како би биле избегнуте америчке санкције. Будући да то није успело, Техеран је саопштио да одустаје од неких одредби споразума, али да нема намеру да развија нуклеарно наоружање. Такође, Иран је навео да је спреман да се врати споразуму када и САД учине исто.
Нуклеарни споразум потписали су 2015. године Иран, САД, Русија, кина, Велика Британија, Француска, Немачка и Европска унија. Он је предвиђао укидање санкција Ирану у замену за обавезу Техерана да редукује свој нуклеарни програм и да се обавеже како неће развијати нуклеарно оружје.