БАЈДЕН ОПСОВАО НОВИНАРА "СКАЈ ЊУЗА" Свет не престаје да бруји: Намерно рекао БАШ ОВО?! (ВИДЕО)
Главна вест у светским медијима је да је амерички председник опсовао новинара Фокс њуза након питања о утицају раста инфлације на овогодишње изборе за Конгрес.
Питање је, међутим, да ли је груба реакција Џозефа Бајдена требало да скрене пажњу са суштине – проблема инфлације под којом грца и Америка и остатак света и тога ко је за њу крив.
ХТЕО ДА СПАСИ ДРУГАРИЦУ ДА СЕ НЕ УБИЈЕ, ПА СЕ УДАВИО! Одвукли га јаки таласи - тело испливало пет сати касније
НАСТАВНИЦА ПРЕД СУСПЕНЗИЈОМ због бизарног начина на који је третирала УЧЕНИКА У СТРАХУ ОД КОВИДА: Реаговао директор здравствених служби!
ЗИМА ОКОВАЛА И БАЛКАН! У Анталији снег после 29 година, на Евији и Криту НАЈЛЕДЕНИЈИ ДАНИ (ВИДЕО)
Наиме, излазећи са састанка Бајденовог Конкуренцијског савета, Фоксов дописник из Беле куће Питер Дуси довикнуо је може ли поставити питање у вези са инфлацијом и да ли је то политичка одговорност.
- То је велика предност, више инфлације - саркастично је одговорио Бајден и додао „који глупи кучкин син“, вероватно несвестан да му је микрофон још увек укључен.
Душан Пророковић са Факултета за дипломатију и безбедност верује да се Бајдену псовка омакла јер, како каже, сумња да је амерички председник способан да контролише своје изјаве у тој мери да би могао да усмерава или релативизује питања новинара кроз псовке.
- Што се тиче инфлације ја нисам сигуран да је Бајденов одговор заиста био саркастичан. Наиме, у његовој администрацији има свакојаких ликова, па чак и оних који су на становишту да инфлација може бити добра. Инфлација јесте катастрофална за грађане, она се најпре манифестује падом куповне моћи, али она не мора бити тако лоша за мултинационалне корпорације које ће вероватно успети да добију неке нове количине новца, а грађани ће своју штедњу усмеравати ка деоницама и новим инвестицијама. Вероватно ће се наставити и овај циклус штампања новца, тако да ће мултинационалне корпорације пунити своје буџете из примарних извора - објашњава Пророковић.
На питање колико потези попут неконтролисаног штампања новца штете глобалној економији, наш саговорник каже да је то питање за милион долара.
- Инфлација није непозната ни нама у Србији и њоме су се бавили најпре економисти, али и социолози и политиколози. Инфлација има неколико димензија и одражава се на различите аспекте нашег друштвено-политичког система. Такође, инфлација је била присутна у свим европским земљама у различитим временским периодима, а била је присутна и у Сједињеним Америчким Државама почетком осамдесетих година, али никада нисмо имали ово што данас имамо – да је толика инфлација у највећој светској економији - указује Пророковић.