БАЈДЕН СЕ ОГЛАСИО НАКОН ИЗБОРА: "Не признајемо независност Тајвана!"
САД су највећи међународни савезник те регије
Амерички председник Џо Бајден изјавио је данас да Сједињене Државе не подржавају независност Тајвана, након што су тајвански бирачи одбили Кину и дали владајућој странци трећи председнички мандат.
"НЕ ОДРАЖАВАЈУ ВОЉУ НАРОДА!" Пекинг се огласио поводом председничких избора на Тајвану
МОСКВА ЋЕ НА СВЕ НАЧИНЕ ЗАУСТАВИТИ ЗАПАД: ЕУ и САД кују паклени план против Русије
НЕМА ВИШЕ ВРЕМЕНА ЗА БИЛО ШТА: Тајван добио новог председника, чека се реакција Пекинга (ВИДЕО)
Раније у току дана, председнички кандидат тајванске владајуће Демократске прогресивне партије (DPP) Лај Чинг-те дошао је на власт, снажно одбацујући кинески притисак да га одбаци, и обећао да ће се и једни и други супротставити Пекингу и тражити преговоре.
- Не подржавамо независност... - рекао је Бајден, упитан за реакцију на суботње изборе.
Неколико сати пре отварања биралишта, Вашингтон је упозорио "да би било неприхватљиво" да се "било која" земља меша у изборе.
Блинкен честитао победу новом председнику
Тајван, суседно острво за које Кина присваја као своје, демократска је прича о успеху од одржавања својих првих директних председничких избора 1996. године, кулминације деценије борбе против ауторитарне владавине и ванредног стања.
Сједињене Државе су најважнији међународни спонзор Тајвана и добављач оружја упркос недостатку формалних дипломатских веза са острвом.
Амерички државни секретар Антони Блинкен честитао је Лај Чинг-теу на победи и рекао да су Сједињене Државе "посвећене одржавању мира и стабилности у мореузу и мирном решавању разлика, без принуде и притиска."
Страхује се ескалација сукоба са Кином
Он је рекао да се САД радујем сарадњи са Лаијем и лидерима свих странака на Тајвану на унапређењу њиховог "дугогодишњег незваничног односа, у складу са политиком САД једне Кине".
Бајденова администрација страхује да ће избори, транзиција и нова администрација ескалирати сукоб са Пекингом. Амерички председник је радио на изглађивању односа са Кином, укључујући пристанак да разговара о разликама о безбедносним питањима на самиту у Калифорнији са председником Си Ђинпингом у новембру.
Тајванска влада очекује да Кина покуша да изврши притисак на свог будућег председника након гласања, укључујући организовање војних маневара у близини острва овог пролећа, изјавила су два висока владина званичника. Кина се никада није одрекла употребе силе да би Тајван ставила под своју контролу.
- У знак подршке влади, Бајден планира да пошаље незваничну делегацију на самоуправно острво - рекао је високи званичник Бајденове администрације.
У делегацији ће вероватно бити неки бивши високи амерички званичници, каже званичник, који је рекао да имена нису финализована. Сличне делегације су раније слате на Тајван.
Кина је била љута 2016. године када је тадашњи новоизабрани председник Доналд Трамп разговарао телефоном са председником Тајвана Цаи Инг-вен, што је био први такав разговор између лидера САД и Тајвана од када је председник Џими Картер променио дипломатско признање са Тајвана на Кину 1979. године.
Победнички говор Лаја
Лај је рекао да је "одлучан да заштити Тајван од непрекидне претње и застрашивања из Кине" и да ће задржати статус кво преко теснаца.
- Одржавање мира и стабилности широм Тајванског мореуза је важна одговорност - рекао је он, додајући да ће његова влада "користити дијалог да замени конфронтацију" у размени са Кином.
Кина је упозорила бираче да не гласају за Лаја.
Извор: Србија Данас/Блиц