НАЈВАЖНИЈА БЕБА У ИСТОРИЈИ: Звали су је увредом за природу и чудовиштем, а била је и остала - САВРШЕНА!
Њено рођење дало је наду милионима парова широм света који су се деценијама борили за право да се остваре као родитељи
Британка Луиза Браун позната је као прва "беба из епрувете". Рођена је 25. јула 1978. као "медицинско чудо" које је доктору Роберту Едвардсу 2010. године донело Нобелову награду за медицину за изузетан допринос развоју вантелесне оплодње.
ИМА ЖРТАВА? На место експлозије руског танкера упућен спасилачки хеликоптер (ФОТО)
ТРАЖЕ ДА СЕ УКИНЕ НОШЕЊЕ МАСКИ: Протест у Лондону због антиковид мера, ухапшено неколико особа
СТРАВИЧАН НАПАД У КАМЕРУНУ: Екстремисти напали школу, убијено најмање петоро деце!
Луизина мајка Лесли девет година је безуспешно покушавала да затрудни. И она и Луизин отац Џон били су потпуно здрави, али једноставно - није ишло. Тада су им у болници пришли лекари Патрик Степто и Робертс Едвардс и предложили револуционарни метод - оплодиће јајашце ван тела и онда вратити у Лесли која ће тако остати трудна. Ову процедуру данас знамо као "ин витро" фертилизацију, односно оплодњу, али пре 1978. нико ништа слично није урадио.
Девет месеци касније рођена је Луиза. Лесли се породила у царским резом у болници у Олдему, на североистоку Енглеске. Беба је била тешка 2.6 килограма, потпуно здрава и - прелепа.
Њено рођење дало је наду милионима парова широм света који су се деценијама борили за право да се остваре као родитељи. Процењује се да је до сада између поступком вантелесне оплодње до сада рођено између 6 и 8 милиона беба. Чак и Лесли и Џон касније су добили још једну ћерку - Натали, такође зачету вештачким путем.
Луиза је била апсолутно савршена девојчица и ни по чему се није разликовала од беба зачетих природним путем које су тог дана дошле на свет. Ипак, није је заобишла горка "цена славе".
У првих неколико месеци по њеном рођењу њени родитељи били су бомбардовани писмима пуним мржње. Стизале су и хартије попрскане крвљу, људи су писали да ће читава породица горети у паклу, беба Луиза је називана чудовиштем…
Језиви коментари нису заобишли ни медицински тим који је извео процедуру. Научници, политичари и део цркве критиковали су докторе говорећи да је и сама идеја "увреда за природу".
- Било је претеће и страшно и, узимајући у обзир време које је људима био потребно да то саставе и пошаљу преко света једној тромесечној беби, рекла бих да је то био болесни чин неких болесних умова - испричала је Луиза.
Ипак, било је ту и подршке. Заједно са овим писмима стизала су и она препуна љубави, нарочито од парова који су, као и њени родитељи, годинама безуспешно покушавали да добију бебу.
Иако је дошла на свет "под светлошћу рефлектора" Луиза је временом пала у пријатну анонимност. И, тако јој одговара. Данас живи повучено у Бристолу са мужем Веслијем и двоје деце зачете природним путем. Ради на бродоградилишту.
Последњи пут изјаве за медије давала је поводом свог 40. рођендана тј. поводом четири деценије од прве вештачке оплодње. Тада је у шали рекла да би волела да је њен рођендан њена приватна ствар али и да јој је јасно да је њено рођење обележило нову еру у развоју медицине и да јој је драго због тога.
Иако је, поводом четири деценије од овог догађаја, изјавила да би јој било драже да је њен рођендан њена лична ствар, јасно јој је да је њеним рођењем почела историја коју до данас прославља између 6 и 8 милиона беба рођених поступком вантелесне оплодње, све њихове породице, наука и нарочито медицина.