БЕРЛИН бесан, ВАРШАВА задовољна, МОСКВА забринута: Ко губи, а ко добија Трамповом одлуком да повуче војску из Немачке
Извештавање о премештању можда баца мало светлости на несклад између Берлина и Вашингтона, при чему последњи оптужује Немачку да није успела да потроши два одсто БДП-а на одбрану, као што прописују НАТО смернице.
Док су неки у немачком естаблишменту беснели на Сједињене Државе, претпостављајући да Берлин нису обавештавали о плановима за повлачење хиљада војника, други су то сматрали шансом за лабављење веза са својим бурним НАТО савезником.
ПОКЛОН ПУТИНУ, А КАЗНА ЗА МЕРКЕЛОВУ: Доналд Трамп у пакету са војницима повлачи и ескадрилу ловаца Ф-16
КИПТИ БЕС НЕМАЦА ЗБОГ ТРАМПОВЕ ОДЛУКЕ: На повлачењу војске профитирају само Русија и Кина
АМЕРИКАНЦИ СЕ ПОВЛАЧЕ ИЗ НЕМАЧКЕ: Трамп издао наређење за ХИТАН ПОВРАТАК војника у САД
Вашингтон се није трудио да информише Берлин о својој намери да премести хиљаде војника из Немачке на друге локације, а вести су биле изненађење за Владу, јавили су немачки медији у суботу.
Претходно су Ројтерс и Вол Стрит Журнал известили да ће неки од 9.500 чланова службе бити послати у Пољску, неки у друге савезничке државе, а остали ће се на крају вратити кући.
- Држање Немаца у мраку је "прилично необично", али разлог за то лако је препознати - рекао је Андреас Ник, високи члан Хришћанско-демократске странке Ангеле Меркел (ЦДУ).
- Све овде указује да то није била техничка, већ чисто политички мотивисана одлука - рекао је за Дојче Веле.
Жалећи тај потез, Ник је рекао да су амерички војници и њихове породице "добродошли" у Немачкој.
Дитмар Бартц, који предводи не-меинстрим левичарску странку, није био резервисан. Пустио је помало запаљив твит, рекавши да би влада требало да захвали Вашингтону и поставити темеље за "потпуно повлачење америчких војника" током разговора с Трамповом администрацијом.
Ако се то деси, одлазеће трупе "требало би истовремено понети са собом и америчке атомске бомбе", додао је Бартц.
Његово расположење донекле је поделио Јохан Вадепул, који копредседава фракцијом владајуће коалиције у парламенту. Трамп и његов тим "занемарују темељни управљачки задатак: укључивање савезника у процесе доношења одлука", изјавио је. За њега вест пружа могућност да Европа постане мање зависна о САД.
- Међутим, то је нови позив на буђење нама Европљанима да одлучније прихватимо своју судбину у погледу сигурносне политике.
Извештавање о премештању можда баца мало светлости на несклад између Берлина и Вашингтона, при чему последњи оптужује Немачку да није успела да потроши два одсто БДП-а на одбрану, као што прописују НАТО смернице. Чинило се да се Берлин испрва није желео поклонити захтевима САД, али је касније пристао повећати свој војни буџет. Насупрот томе, Пољска је већ наговестила да ће поздравити преусмеравање америчких трупа из суседне Немачке.
Москва, очигледно, није поздравила идеју о гомилању близу својих западних граница. Америка појачавањем свог војног присуства и инфраструктуре у источној Европи само штети безбедности на континенту и подстиче Русију да одговори љубазно, рекли су руски владини званичници.
НОВА НАТО ПРОВОКАЦИЈА РУСИЈЕ: Уочи Дана победе појачава војну активност
АНТИКИНЕСКА ХИСТЕРИЈА ДОСТИЖЕ ВРХУНАЦ: Осам земаља формирало савез против Кине
"ВРЕМЕ ЈЕ ДА СЕ УВЕДУ САНКЦИЈЕ И ПАРАЛИШЕ ИРАН": Израел упутио апел светској заједници
РУСИЈА ЋЕ РАСКРИНКАТИ АМЕРИЧКЕ "ЛЕКЦИЈЕ О ДЕМОКРАТИЈИ": Захарова спрема посебан пројекат
Америка хтела да ублажи последице ЕКОЛОШКЕ КАТАСТРОФЕ у Русији! Захарова: "Иницијатива Вашингтона је гест добре воље"