БЕСНЕ БОРБЕ У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Војници падају као снопље, гину и цивили у пограничним насељима
Обе стране међусобно се оптужују за кршење примирја
И јерменска и азербејџанска страна саопштавају да је током ноћи дошло до кршења примирја и да су гранатирана погранична места услед чега су страдали, између осталог и цивили, а нанета је и материјална штета војној и цивилној инфраструктури.
Према саопштењима Министарства одбране Азербејџана, током ноћи дошло је до сукоба и то у различитим правцима фронта, углавном без учешћа тешке војне технике.
НАГОРНО-КАРАБАХ ГРОБНИЦА ЗА ХИЉАДЕ: Објављено колико је људи досад погинуло у сукобима
НЕВЕРОВАТНА ТЕОРИЈА ЗАВЕРЕ О ДАЛАЈ ЛАМИ: Тибетански вођа се бавио опасним послом у корист велике силе? (ВИДЕО)
Аустралију тресе педофилска афера: Ухапшена 44 мушкарца због злостављања деце
Како се наводи, контраофанзива азербејџанске стране изведена је након напада јерменске стране, а нанет је тежак удараца војсци Карабаха дуж целе линије фронта.
Са друге стране, према саопштењима званичног Јеревана, азербејџанска страна је гранатирала насеља у којима живе Јермени, те је том приликом један цивил подлегао повредама.
Алијев: Циљ Азербејџана - да Јерменија ослободи територију
Председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио је да је главни циљ Бакуа на преговорима о Нагорно-Карабаху да се Јерменија сагласи да ослободи спорну територију.
- Као што вам је познато, САД, Русија и Француска су чланице минске групе преговора о Нагорно-Карабахз. Наши састанци су редовна ствар. Међутим, статуса кво више не постоји као што је некад било. Руководство Јерменије је дужно да ослободи окупирану теирторију, то је наш једини задатак на тим преговорима - рекао је он.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Потом су, после скоро две недеље ратних дејстава, у петак 9. октобра у Москви одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана. Дипломате је у руску престоницу позвао председник Русије Владимир Путин.
Преговори су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума. Он садржи четири тачке за решавање сукоба. Између осталог, стране су објавиле о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих.