Две ствари које су откривене у амбасади Еквадора најавиле су хапшење Асанжа
Након седам година, оснивач "Викиликса" Џулијан Асанж ухапшен је данас у Лондону након што му је амбасада Еквадора повукла азил.
Догађаји и открића која су претходила хапшењу указивали су на то да се Асанжу спрема овакав сценарио. Наиме, "Викиликс" је свега дан пре него што је Џулијан Асанж ухапшен открио да је он био мета софистициране шпијунске операције у Амбасади Еквадора у Лондону.
- Викиликс је открио обимну шпијунску операцију против Џулијана Асанжа у еквадорској Амбасади - саопштила је главни и одговорни уредник "Викиликса" Кристин Храфнсон и додала да његово "избацивање" из амбасаде могло да се догоди у било ком тренутку. Како се испоставило, била је у праву.
"Заштити Асанжа" - Викиликс се огласила поводом хапшења Џулијана Асанжа!
СЛУЧАЈ АСАНЖ Шведска разматра могућност обнављања истраге против оснивача портала Викиликс
- Знамо да је постојао захтев да се доставе записи о посетиоцима Амбасаде и видео-снимци са унутрашњих безбедносних камера у Амбасади - рекла је она.
Храфнсонова је додала да претпоставља да су те информације предате администрацији председника САД Доналда Трампа која је, као и претходна Барака Обаме, снажно агитовала да се Асанжу укине азил. Да се Асанжу спрема овакав сценарио указивало је и саопштење Амбасаде Еквадора, која је, увређена појединим Асанжовим ставовима, решила да му после седам година укине азил:
- Ширењем информација које фалсификују истину, Асанж и његови сарадници су још једном показали незахвалност и непоштовање према Еквадору, уместо да буду захвални земљи која га је гостила скоро седам година - наводи се у саопштењу.
Председник Еквадора Ленин Морено, који је недавно Асанжов азил упоредио са "каменом у ципели", изјавио је да је Асанж поново прекршио протокол о поштовању услова пружања уточишта али није поменуо избацивање Асанжа из амбасаде. Односи између Асанжа и Еквадора су се погоршали последњих месеци. После неколико објављених Асанжових ставова о међународним питањима са којима се власти те земље не слажу, Еквадор је укинуо неке системе комуникације у амбасади.
Џулијан Асанж нашао се на мети САД и Велике Британије због откривања поверљивих информација и дипломатских каблова. Асанж је 2006. године основао "Виикиликс" и објавио на хиљаде доказа о кршењу међународног права:
- Политичка убиства у Кенији
- Илегално одлакање токсичног отпада у Обали Слоноваче
- Ратни злочини у Ираку и Авганистану
- Злостављање затвореника у Гвантанаму
- Експлоатација коју је вршила Сајентолошка црква...
Већ 2010. Интерпол га ставља на црвену потерницу, а 2012. уточиште му је пружила Амбасада Еквадора. Све до данас. Велики број га сматра херојем модерног доба, док постоје и они који га сматрају издајником. О њему су снимани филмови и исплетене бројне теорије завере. Асанж је неколико пута истицао како је ово "последња слободна генерација", и орвеловски упозоравао како свету следи доба "технолошког тоталитаризма" у коме више неће бити слободних људи.
- Почиње ера масовног надзора. Слобода је на издисају - говорио је оснивач "Викиликса".
Иако је на себе навукао гнев бројних великих сила, каже да се никада није покајао због својих дела.
- Ако желите да зауставите неправду, морате да се потрудите да што више људи за њу сазна.
САД га оптужују да ради за Москву, а он тврди да му је једина идеологија "људска слобода". Ипак, питање је хоће ли је Асанж икада више осетити.
Реаговао и Сноуден.
- Слике еквадорског амбасадора, који је позвао британску тајну полицију да извуче Асанжа, хтео он то или не, које су заслужиле награду за новинарство, ући ће у историјске књиге. Асанжови критичари можда ликују, али ово је мрачни тренутак у историји слободе медија - написао је Едвард Сноуден на свом Твитер профилу.
Огласила се Асанжова мајка: Британци ће повући ове потезе, ми имамо један циљ!
Да ли је руска амбасада добила захтев за азил од Асанжа
Огласио се председник Еквадора: Објаснио шта је Британија обећала поводом Асанжа и зашто су му укинули азил
Сноуден, такође "узбуњивач" попут Асанжа, живи у Русији од 2013. године, након што је открио податке НСА о хиљадама тајних докумената у вези са масовним надзором. Он није у могућности да напусти земљу, због страха од екстрадиције Сједињеним Државама које су издале налог за његово хапшење.
Мајка Џулијана Асанжа изјавила је данас, позивајући се на адвоката свог сина, да ће се он вероватно појавити пред судом у Великој Британији у року од 24 сата.
- Управо сам разговарала са једним од Џулијанових адвоката. Он ће се вероватно појавити пред судијом у Великој Британији у року од 24 сата. Велика Британија ће вероватно тражити максималну казну затвора у трајању од 12 месеци на вишем суду. Наш фокус је, наравно, да спречимо екстрадицију Сједињеним Државама - написала је на Твитеру Кристин Асанж.