Битка за Кремљ: Председник Русије је једна од најбитнијих функција на свету, а ово су његова овлашћења
Руски систем власти је полупредседнички
Председнички избори у Русији одржавају се данас, 18. марта и то су избори за најважнију функцију у тој земљи. Право гласа у првом кругу има 110.864.228 грађана Руске Федерације, а уколико победник освоји више од половине гласова, у том случају неће бити другог круга.
Руски систем власти је полупредседнички. У полупредседничком систему власти овлашћења председника републике, кога непосредно бирају грађани, су већа од овлашћења владе, и он де факто постаје шеф извршне власти. Председник и влада деле извршну власт, међусобно се контролишу и сарађују.
Прочитајте и:
Председник Руске Федерације је шеф државе и врховни командант Оружаних снага. Надлежности председника Руске Федерације су записане у четвртој глави Устава РФ из 1993. године, који је донесен у компликованим историјским условима (Руска уставна криза 1993.).
У складу са уставом и другим законима, председник води унутрашњу и спољну политику, усмерава спољну политику, води преговоре и потписује међународне уговоре, а бирају га грађани Руске Федерације на општим изборима.
Ова функција је установљена 1991. године, на основу референдума који је био одржан 17. марта 1991. године, а први Председник Руске Федерације је био Борис Јељцин, који је на тој функцији остао до 1999. године.
Председник може поништити одлуке и наредбе Владе Руске Федерације, а доноси и правно обавезујуће подзаконске акте у виду указа и наредби. Његов мандат траје 6 година.
Овако је Путин гласао на председничким изборима у Русији (ВИДЕО)
Он именује председника Владе са одобрењем Државне думе, предлаже Државној думи именовање председника Централне банке и његово разрешење, а на предлог председника Владе именује и разрешава заменике председника Владе и министре.
Такође, председник предлаже Савету Федерације именовања судија Уставног суда, Врховног суда, Високог арбитражног суда, а и именовање генералног тужиоца и његово разрешење, и именовања судија федералних судова.
Председник може расписати референдум и подносити законске предлоге Државној думи, а даје и помиловања и додељује државна звања и одличја и има још много других овлашћења.
Право гласа имају грађани РФ старији од 18 година, уколико им није одузето активно бирачко право. Централна изборна комисија ће, најкасније у року од десет дана од дана гласања, одредити изборне резултате.
Прича о Владимиру Путину: Од БЕСПРЕКОРНОГ студента и агента КГБ, до човека који је ВАСКРСАО РУСИЈУ
Кандидат за председника мора имати бар 35 година и мора имати пребивалиште у Русији у задњих бар 10 година. Странке које су у Државној думи могу предложити своје кандадате без скупљања потписа. За разлику од њих, странке које нису у Државној думи морају скупити бар 100.000 потписа грађана РФ, док се за независне кандидате тражи 300.000 потписа.