Бивша колонија, земља око које се светске силе ОТИМАЈУ - Овде ће почети Трећи светски рат?
"Ратови који долазе"
Највећи број страних војних база на свету концентрисан је на малој површини једне афричке државе - Џибутија.
Прочитајте и:
Ова мала држава површине је 23.200 километара квадратна и једна је од најмањих земља овог великог континента, са мање од једног милиона становника.
Џибути је бивша француска колонија, па није ни чудо шта Француска и даље има неколико војних база у тој земљи. Међутим, тамо већ неко време своје базе имају и САД, као и поједине европске и азијске државе, а граде се и нове.
The мост валуабле military реал естате ин the world - #Djibouti https://t.co/v1paypyurk— Ville Костиан (@Kostian_V) January 16, 2018
Након терористичких напада 11. септембра, Сједињене Државе су на Џибутију основале Камп Лемонијер - своју једину трајну војну инсталацију у Африци - како би се бориле против терористичких претњи у Јемену и на Рогу Африке.
Италијани такође имају своју базу, док су војници из Немачке и Шпаније чести гости Француза.
БОРБА ВЕЛИКИХ СИЛА ЗА РОГ АФРИКЕ: Нова битка за КОНТРОЛУ над Црвеним морем!
Своју базу је у Џибутију изградио и Јапан и то је његова првапрекоморска војна база. Прошлог лета је и Кина учинила исто, а сада Јапан планира да своју базу прошири како би се супротставио растућем утицају Кине.
У току је изградња и база још једне моћне и богате земље - Саудијске Арабије.
Постоје и гласине да и Индија разматра да и она за себе узме део овог "најскупљег војног имања на свету"
Уколико се то деси, онда ће готово свака велика светска сила, осим Русије, имати своју базу у Џибутију.
КИНА ШАЉЕ ВОЈСКУ У ЏИБУТИ! Американци и Французи у ПАНИЦИ!
Бруно Макаеш, португалски политичар и научник је написао текст о Џибутију за лист "Политико" у оквиру серијала текстова "Ратови који долазе".
Here's а мап гивинг you the lay оф the ланд ин Ђибоути анд лоцатион оф маин military басесhttps://t.co/39psXAMywC pic.twitter.com/cr4aDSNimD— Бруно Маçãес (@MacaesBruno) January 15, 2018
Овде ће почети Трећи светски рат - рекао је он.
Он је описао своју посету Џибутију где је видео кинеске и америчке војнике како користе сваку прилику да фотографишу ривалску војну опрему и логистику.
- Пуковник Богоре, врховни командант обалске страже Џибутија, рекао ми је да је морао да уведе ред након што су кинески морнари стално сликали неадозвољене фотографије америчког брода разарача - рекао је Макаеш.
#PressRelease: @IslandsSociety Launches Мап оф Оверсеас Military Басес ин #Djibouti City, Ђибоути: https://t.co/rIsEnntglq @GuardianAfrica @CNNAfrica @BBCAfrica @ReutersAfrica @BD_Africa @issafrica @RUSI_org @UEaDjibouti @DjiboutiNewsGaz @allafrica @AljazeeraE @defenceWeb_Afr pic.twitter.com/0UEYlsDFqY— Исландс Society (@IslandsSociety) Новембер 25, 2017
Зашто баш Џибути?
Ова држава се налази на Рогу Африке, близу конфликтних зона у Африци и на Блиском истоку. Војни удари из Џибутија могу да стигну до Сомалије, Судана, Јемена, Сирије и Ирака за неколико минута.
Џибути се налази и близу Суецком каналу, једном од најпрометнијих водених путева и честој мети пирата. Неколико држава руководи својим антипиратским операцијама из Џибутија. Земља има и границу са Сомалијом, једним од главних центара регионалих пирата.
Америка ЧЕСТИТАЛА Либији, позвала и Сирију да следи ЊЕН ПРИМЕР
Шта ако дође до рата између земаља са базама на Џибутију?
Одговор на ово питање није јасан, а много тога ће зависити од природе потенцијалног конфликта. Уколико Индија заиста отвори војну базу у Џибутију, сваки будући могући конфликт би се моментално раширио на ту територију, јер је Џибути од изузетног значаја за Кину нарочито да би могла да "окружи" Индију.
У сценарију конфликта између САД и Кине у Јужном кинеском мору, њихове базе у Џибутију би сигурно биле стављене у стање узбуне, али би могле и да остану са стране.
Једна од могућности је и да зараћене државе изаберу управо Џибути као поприште ограниченог сукоба. Сваки територијални спор између Кине и Јапана је толико оптерећен опасношћу да је могуће да ће две земље пре желети да се обрачунају далеко у Африци.
Изгледа да једна недавна епизода потврђује ово тумачење: Као што је откривено у једном тексту у званичном листу кинеског Врховног тужиоца, прошле године јапански бродски брод је послао рониоце да и шпијунирају кинески ратни брод у време када су оба брода пристајала у Џибутију.
У прошлом веку конфликти су били пажљиво организовани уз јасне границе и сфере утицаја, али данас, глобализација је утицала на то да се ривали налазе веома близу једни другима - а Џибути је савршена слика овог новог света, где су велике силе присиљене да деле исти простор.