БИВШИ СЕКРЕТАР ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ ПРЕДЛАЖЕ ДА СЕ ПОШАЉЕ НАТО ВОЈСКА: "Ударити на Балкан, значи ударити на Русију"
Бивши државни секретар Велике Британије и бивши лидер Конзервативне партије Вилијам Хејг навео да тензије у БиХ могу гурнути целу Европу у кризу.
Хејг је у ауторском тексту за лист "Тајм", чије делове је пренео портал Кликс, образлагање свог става започео тренутним односима европских земаља с Русијом, нагласивши да је Немачка једна од земаља која је посрнула пред руским утицајем.
ДОБИТНИЦА НОБЕЛОВЕ НАГРАДЕ ЗА МИР СУКОБЉАВА СЕ СА ПРАВДОМ: 16 оптужница због којих може доживотно бити у ЗАТВОРУ
(ФОТО) ЉУДСКА ОКРУТНОСТ НЕМА ГРАНИЦЕ: Тестирају цигаре на кучићима - ОЧИ животиње говоре СВЕ
ТУРСКА ОПЕТ ПРОВОЦИРА: Ердоган честита годишњицу оснивање "турског Кипра" - жеља им да се успоставе као МЕДИТЕРАНСКА СИЛА
- Постоје две ствари које никада нисам заборавио у свом првом сусрету с Путином. Једна је била та да има најхладније очи које сам икада видео, а друга се односи на то да нам је једноставно хтео продати пуно гаса. Неки од наших савезника нису били отпорни на ову стратегију. Немачка је дозволила изградњу Северног тока 2, а коалиција која би требало да чини нову власт мучи се у преговорима и о овом питању - навео је Хејг.
Он каже и да када Берлин пристане на то, Украјина и други биће изложенији томе да Путин смањи притисак у гасоводима од којих државе зависе.
- Свака слаба тачка западних земаља се искоришћава. Пољска, отуђена од својих партнера у ЕУ, суочава се с окрутном избегличком кризом. Мађарској недостају пријатељи у Бриселу, али их проналази у Москви. Десетине хиљада руских војника се гомила на граници у близини Украјине и морамо се запитати шта се може учинити на овом плану - пише Хејг.
Занемаривање Западног Балкана
Некадашњи дипломата је нагласио да на сваку од ових претњи постоје одговори које Запад може употребити против Русије. Међутим, кључна област за Запад по том питању је Балкан.
- Историја је много пута показала да занемарујемо опасности на Западном Балкану. То је било жариште 1914. године и поприште најкрвавијих ратова у Европи током деведесетих година. Овде је Русија покушала да осујети тежње милиона људи да живе у стабилним и западно оријентисаним државама. Покушај државног удара у Црној Гори, интервенције на референдуму у Северној Македонији те све чвршћи притисак на политички и пословни живот у Србији. Како би се заокружио хаос, ЕУ је затворила своја врата за даље проширење, а Велика Британија је изгубила утицај кроз Брегзит - наводи се у тексту.
Даље наводи да Запад, укључујући и Велику Британију, нема луксуз да игнорише дешавања на Балкану.
- Милорад Додик годинама поткопава државу Босну и Херцеговину уз активну подршку Русије и Србије. За Москву ово служи у сврху блокирања евроатлантских интеграција. Босна би била попут Украјине, Грузије и Молдавије, земља која нема могућности да се придружи НАТО-у или да икада функционише као нормална земља. Последњих недеља ситуација је постала озбиљна. Додик се ближи отцепљењу. Изјавио је да ће подићи војску босанских Срба, управо ону војску која је одговорна за геноцид у Сребреници. Он настоји да искористи слабост Запада како би убрзао кризу која води поновном исцртавању мапа, с територијом која би била прикључена Србији - наводи бивши дипломата.
У закључку се осврнуо и на неопходност слања НАТО трупа у БиХ:
- Мале европске војне снаге, познатије као ЕУФОР, требало би да буду појачане НАТО трупама распоређеним на стратешки битним подручјима као што су Брчко и аеродром у Тузли. То звучи драматично, али само снага и одлучност ће нас удаљити од великих невоља. Колапс у Авганистану показује шта се дешава када Запад изгуби пажњу. Не може се дозволити да се исто деси унутар европског континента. Запад мора погледати у хладне очи Владимира Путина и суочити се с његовим тактикама. Балкан је кључно место за почетак примене тога - закључио је Хејг.