БЛИЦКРИГ ТАЛИБАНА ЗАПАЊИО ЈЕ СВЕТ: Мапа и хронолошки преглед муњевитог покоравања Авганистана све говоре
Брзо освајање Авганистана од стране талибана изненадило је свет
Западне силе, укључујући Велику Британију, САД и Немачку, признале су да нису очекивале да ће милитанти тако брзо и уз минимални отпор преузети контролу над земљом.
ОГЛАСИЛА СЕ СРПКИЊА МИЛКА ИЗ КАБУЛА: Аеродром затворен, чека се евакуација наше држављанке!
ТАЛИБАНИ ОДУШЕВЉЕНИ БЕОГРАДОМ: "Нисмо могли да сањамо какви су Срби људи", помолили се усред Београда у башти ресторана
ЕВАКУИСАНА СРПКИЊА! Милка Дамјановић коначно на сигурном!
Они се сада утркују да евакуишу хиљаде становника и авганистанских држављана са аеродрома у Кабулу.
Масовни егзодус довео је до хаотичних сцена док је огромна гомила људи покушавала да се прилепи уз бокове авиона док су полетали ради безбедности.
Ево хронолошког прегледа како су догађаји у Авганистану ескалирали у последњих 18 месеци, а кулминирали су тиме што је земља након 20 година поново пала у руке талибана, пише британски лист "Метро".
2020. година
- 29. фебруара: Администрација америчког председника Доналда Трампа постиже мировни споразум са талибанима, обећавајући да ће повући све своје трупе и савезнике из НАТО-а у року од 14 месеци ако се испуне одређени услови.
Према споразуму, посредованом у Дохи, талибани су пристали да повуку подршку терористичким групама и започну разговоре са авганистанском владом.
Договорена је и размена заробљеника од 5.000 талибанских припадника и 1.000 авганистанских снага безбедности.
2021. година
- јануар 2021: нова администрација председника Џоа Бајдена сагледава Трампов договор са талибанима и помера последњи датум повлачења америчких трупа за септембар 2021. године.
- 14. април: Председник Бајден најављује повлачење америчких трупа из Авганистана почевши од 1. маја до краја 11. септембра, чиме је најдужи амерички рат приведен крају.
То је било продужење претходног рока за повлачење 1. маја договореног између Сједињених Држава и талибана.
- 4. мај: Талибански борци покренули су велику офанзиву на авганистанске снаге у јужној провинцији Хелманд. Нападају и у најмање шест других провинција.
- 11. мај: Талибани заузимају округ Неркх, недалеко од главног града Кабула, док се насиље појачава широм земље.
- 7. јун: Високи званичници америчке владе кажу да је више од 150 авганистанских војника убијено за 24 сата због погоршања борби. Додају да борбе трају у 26 од 34 провинције у земљи.
- 22. јун: Талибански борци извели су низ напада на северу земље, далеко од својих традиционалних упоришта на југу.
Изасланик УН за Авганистан рекао је да су талибани заузели више од 50 од 370 округа.
- 2. јула: америчке трупе тихо се повлаче из своје главне војне базе у Авганистану - ваздушне базе Баграм, на сат вожње од Кабула. Тиме се ефикасно прекида умешаност САД у рат.
- 5. јул: Талибани кажу да би могли да представе писани мировни предлог авганистанској влади већ у августу.
- 21. јул: Талибански побуњеници контролишу око половине округа у земљи, према једном високом америчком генералу, истичући обим и брзину њиховог напредовања.
- 25. јул: САД се заклињу да ће наставити да подржавају авганистанске трупе "у наредним недељама" појачаним ваздушним нападима како би им помогле у супротстављању нападима талибана.
- 26. јул: УН кажу да је скоро 2.400 авганистанских цивила убијено или рањено у мају и јуну у ескалацији насиља, што је највећи број за те месеце од почетка вођења евиденције 2009. године.
- 6. августа: Зарањ на југу земље постаје прва престоница једне провинције која је после више година пала под контролу талибана.
Следећих дана следи још много њих, укључујући и град Кундуз на северу.
- 13. август: Још четири провинцијске престонице падају у једном дану, укључујући Кандахар, други град у земљи и духовни дом талибана.
На западу је други кључни град, Херат, прегажен и заробљен је командант ветерана Мохамад Исмаил Кан, један од водећих бораца против талибана.
-14. август: Талибани заузимају велики северни град Мазари Шариф и уз мали отпор, Пул-е-Алам, главни град провинције Логар, само 64 километра јужно од Кабула.
Сједињене Државе шаљу још војника како би помогле у евакуацији цивила из Кабула, јер је авганистански председник Ашраф Гани рекао да ће да се консултује с локалним и међународним партнерима о наредним корацима.
- 15. август: Талибани заузимају кључни источни град Џалалабад без борбе, ефикасно опкољавајући Кабул.
Побуњеници Талибани затим улазе у Кабул док САД хеликоптером евакуишу дипломате из своје амбасаде у сценама које подсећају на пад Сајгона.
- 16. август: Премијер Борис Џонсон сазива састанак владиног Одбора за хитне случајеве "Кобре" док су талибански борци спремни да без отпора заузму авганистанску престоницу Кабул.
Власти Доњег дома потврђују да ће парламент бити опозван у среду као одговор на кризу.
Шта се дешава у Авганистану?
Талибани, милитантна група која је државом управљала крајем 1990-их, поново су преузели контролу. Инвазија коју су предводиле САД збацила је побуњенике с власти, али они никада нису нестали.
Након што су протеклих дана преплавили читаву државу, пропала је влада коју су САД подржавале 20 година и која је државом управљала исто толико година.
Авганистанци, страхујући за будућност, јуре на аеродром, једну од последњих рута за излазак из земље.
Зашто људи беже из земље?
Забринути су да би земља могла да падне у хаос или би талибани могли да изведу осветничке нападе на оне који су радили са Американцима или владом.
Многи се такође плаше да ће талибани поново наметнути оштро тумачење исламског закона на које су се ослањали док су водили Авганистан од 1996. до 2001. године.
Тада је женама било забрањено да похађају школу или раде ван куће. Морале су да носе свеобухватну бурку и да буду у пратњи мушког рођака кад год би изашле напоље.
Талибани су забранили музику, лоповима одсецали руке и каменовали "прељубнице".
Они су последњих година покушали да се представе као умеренија сила и кажу да се неће светити, али многи Авганистанци су скептични према тим обећањима.
Зашто талибани сада преузимају власт?
Вероватно зато што ће се америчке трупе повући до краја месеца. Државе већ неколико година покушавају да изађу из Авганистана, свог најдужег рата.
Како се пажња преусмерила на Ирак, талибани су почели да се прегрупишу и последњих година заузели су већи део авганистанске територије.
Прошле године је тадашњи председник Трамп најавио план повлачења и потписао споразум са талибанима који је ограничио америчку војну акцију против њих. Председник Бајден је тада најавио да ће последње трупе отићи до краја августа.
Како се крајњи рок ближио, талибани су започели муњевиту офанзиву, прегазивши град за градом.
Шта ће се следеће догодити у Авганистану?
Није јасно. Талибани кажу да желе да формирају "инклузивну, исламску владу" са другим фракцијама. Они воде преговоре са високим политичарима, укључујући и лидере у бившој влади.
Они су обећали спровођење исламског закона, али кажу да ће обезбедити сигурно окружење за повратак нормалног живота након деценија рата.
Али многи Авганистанци не верују талибанима и плаше се да ће њихова владавина бити насилна и угњетавајућа.
Један знак који забрињава људе је то што желе да преименују државу у Исламски емират Авганистан, како су је назвали задњи пут када су владали.
Више информација о Авганистану можете пронаћи ОВДЕ.