БЛИНКЕН ИЗАЗВАО БУРУ НА ДАЛЕКОМ ИСТОКУ: 25 кинеских ловаца полетело према Тајвану! (ВИДЕО)
Шта је то изјавио амерички државни секретар
Народноослободилачка војска Кине улетела је са 25 ратних авиона у тајванску зону идентификације ПВО (АДИЗ). Ово је највеће "задирање" Пекинга икада. Барем из онога што је познато када је Тајван почео да открива авионе Кине 2020. године.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/13/untitled_design_15.png?itok=ohHzCEmu)
ФИРСТ минуте понуде за летовање у Турској! АКЦИЈА: Само 99€ за рани букинг
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/13/acab.png?itok=2JiPg9cX)
ЗАСТРАШУЈУЋИ ТАЛАС НАСИЉА РАЗАРА АМЕРИКУ: Убијен још један црнац, градови претворени у бојно поље (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/13/profimedia-0091518597.jpg?itok=3RzmDmAP)
РАДИОАКТИВНА ВОДА ИЗ НУКЛЕАРКЕ ФУКУШИМА БИЋЕ ИСПУШТЕНА У ОКЕАН: Свет шокиран, да ли ће Јапан уништити морски свет?
Према тајванском министарству одбране, ратни авиони ПЛА - 14 борбених авиона Јиан-16, четири Јиан-10, четири бомбардера Х-6К, два авиона за противподморничко ратовање Y-8 и један авион за рано упозоравање и контролу КЈ-500.
- Ваздухопловство Тајвана послало је своје ваздухопловне патролне снаге да их засени, издало радио упозорења и поставило ракете да надгледају њихово кретање - наводи се у саопштењу министарства.
Најновији летови уследили су дан након што је амерички државни секретар Ентони Блинкен упозорио Пекинг против "инвазије" на Тајван.
- Оно што смо видели и што нас заиста брине су све агресивније акције владе из Пекинга усмерене на Тајван, које подижу тензије у теснацу - рекао је Блинкен.
Блинкен је нагласио да Вашингтон има дугогодишњу обавезу према Тајванском споразуму о односима да обезбеди да острво "поседује способност одбране" и да обезбеди да САД одржавају мир и сигурност у западном Пацифику.
- Стојимо иза тих обавеза - додао је он.
20 ратних авиона ПЛА улетело је у зону убрзо након што су Тајпеј и Вашингтон потписали свој први споразум под управом Бајдена о сарадњи обалских стража. То је уследило након доношења новог закона у Пекингу којим је дозвољено да његова обалска стража пуца на стране бродове.
Према Тајпејским властима, Тајван је 2020. године избројао 380 "упада" кинеских млазњака у своју зону ПВО. Раније, 7. априла, портпарол Стејт департмента Нед Прајс изразио је "велику забринутост" због, како је рекао, узорка кинеских напора да застраши друге у региону, укључујући Тајван.
- Сједињене Државе задржавају способност да се одупру било ком прибегавању сили или било којем другом облику принуде који би угрозио сигурност или социјални или економски систем људи на Тајвану - рекао је Прајс.
Ова забринутост преклапа се са ставом администрације да је Кина главни изазов за Сједињене Државе и да се ускоро мора учинити више - војно, дипломатски и на други начин - како би се Пекинг одвратио од настојања да замени САД као водећу силу у Азији. Неки амерички војни заповедници Тајван виде као потенцијално најближу тачку паљења.
Истог дана, тајвански министар спољних послова Џозеф Ву рекао је да се војна претња против његове земље повећава, и иако је рекао да то још увек није "посебно алармантно", кинеска војска у последњих неколико година спроводи оно што је назвао "стварним вежбама борбеног типа" све ближе острву.
- Спремни смо да се бранимо, без икаквог поговора - рекао је Ву новинарима.
- Ратоваћемо ако треба да ратујемо, а ако треба да се бранимо до последњег дана, онда ћемо се бранити до последњег дана.