БЛОКАДА НА ГРАНИЦИ: Заустављен улаз возила из САД у Канаду, камионџије траже укидање ковид мера (ВИДЕО)
Америчка компанија Форд била је принуђена да затвори погон у Детроиту због блокаде на граници САД и Канаде
Мост "Амбасадор" на канадско-америчкој граници између Детроита и Онтарија, преко којег се одвија око 25% целокупне трговинске размене између две земље, већ три дана се налази под блокадом возача камиона и њихових присталица из Канаде. Они захтевају укидање ковид мера ограничења, а њихови протести, који су се проширили ван канадске престонице Отаве, практично су паралисали размену између САД и Канаде и прете да оставе озбиљне економске последице по обе државе.
БРИТАНЦИ У ПАНИЦИ ТРАЖЕ СВЕ КОНТАТКЕ: Још једна особа под сумњом да је ОБОЛЕЛА ОД НОВЕ ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ
КОРОНА ЈЕ ИПАК НАСТАЛА У ЛАБОРАТОРИЈИ? Пронађени нови докази, вирус није природно прешао на људе!
СЕВЕР ИТАЛИЈЕ ПОГОДИО ЈАК ЗЕМЉОТРЕС: Грађани описују тупу буку, подрхтавања и јаке ударе - сви су у страху
Америчка аутомобилска компанија Форд данас је била принуђена да затвори своје погоне у Детроиту у држави Мичиген, а у граду Ленсингу, у истој држави, компанија Џенерал Моторс укинула је другу смену у својим производним погонима пикапова због несташице материјала.
- Прекид саобраћаја на мосту између Детроита и Онтарија погађа муштерије, раднике у аутомобилској индустрији, снабдеваче, заједнице и компаније са обе стране границе. Надамо се да ће ситуација брзо бити решена, иначе би могла оставити дугорочне последице на све произвођаче аутомобила у САД и Канади - изјавили су из компаније Форд.
Компаније Тојота и Стелантис такође су пријавиле несташице и проблеме у производњи. Портпарол Тојоте Скот Вазин изјавио је да та компанија неће моћи ништа да произведе у својим погонима у Канади током ове недеље.
Иако све више канадских провинција жури да ублажи одређене ковид мере, канадски премијер Џастин Трудо остаје неумољив, оштро се противећи ублажавању, због чега се суочава са све већим притиском у јавности. Одредба федералне владе од 15. јануара ове године о обавезној вакцинацији камионџија који улазе у Канаду била је окидач за протесте и блокаде.
Према наводима канадске федералне владе, око 90% возача камиона у тој земљи је вакцинисано, а многа удружења камионџија осудила су протесте. Ипак, учесници блокада се не предају и захтевају не само укидање ковид мера, него и Трудоову смену.
- Док Трудо не оде, ни ми нећемо отићи одавде - поручују.
Ситуација са возачима камиона се претворила у својеврстан идеолошки рат левице и деснице у САД и Канади, па су тако многи амерички републиканци подржали "Конвој слободе" у Канади, критикујући поступке Џастина Трудоа. С друге стране, канадска федерална влада је учеснике блокаде означила као "антиваксерску мањину".