ПРОНАЂЕНЕ "ЦРНЕ КУТИЈЕ" ПУТНИЧКОГ АВИОНА КОЈИ СЕ СРУШИО У КИНИ: Пилоти испуњавали све услове - јавила се НОВА МИСТЕРИЈА (ВИДЕО)
Премијер Кине Ли Кећијанг такође је позвао да се пруже подршка и помоћ породицама жртава, али и да се благовремено објављују тачне информације и спроведе озбиљна истрага о узроку трагедије
Спасиоци су пронашли црну кутију авиона компаније China Еастерн Аирлинес који се срушио на југу Кине, преноси кинеска агенција Синхуа. Наводи се и да је пре полетања, Боинг 737-800 прошао инспекцију и да је био у исправном стању, као и да су здравље и искуство пилота испунили све услове.
МИСТЕРИЈА СРУШЕНОГ БОИНГА 737 И ДАЉЕ ТРАЈЕ: Преживелих нема, а ЈЕДНА СТВАР збуњује истрагу!
ДРАМА НА НЕБУ! Суседи због дојаве о бомби у летелици дигли ловце
БИВША ПРВА ДАМА АМЕРИКЕ ПОЗИТИВНА НА КОРОНУ: Апеловала на грађане да приме бустер дозу
Подсетимо, авион на лету МУ5735 је пре два дана напустио Кунминг у 13.11 по локалном времену и требало је да стигне у Гуангџоу у 15.05. Сајтови за праћење летова извештавају да је авион био у ваздуху нешто више од сат времена и да се приближавао свом одредишту када је пао у Вужоу, шумовито и брдовито подручје склоно променама времена, посебно у ово време када Кина улази у сезону поплава. Нико од 123 путника и девет чланова посаде није преживео.
Упркос томе што је било облачно, пријављено је да је видљивост била добра у време несреће. Ипак, оно што је зачудило истражитеље јесте да је авион у року од три минута понирао са неколико хиљада метара и пао под вертикалним углом.
Према подацима сајта FlightRadar24, авион је кружио на 8.870 метара, али два минута и 15 секунди касније лоциран је на 2.766 метара. Последњи извори информација о лету показују да су подаци престали да стижу у 14.22 по локалном времену, на висини од 982 метра.
Летелица компаније Боинг 737-800 била је стара седам година. У питању је модел који је лансиран пре линије 737-MAX, који су били инволвирани у тешке несреће у Индонезији 2018. и Етиопији 2019. године. Након те две несреће Кина је забранила употребу 737-MAX.
Иначе, ваздушна безбедност и стандарди ваздухопловства у Кини су се знатно побољшали у последње две деценије након низа несрећа деведесетих. Последња велика несрећа догодила се у августу 2012. када се авион на лету из Харбина срушио у североисточном Јичуну услед магле, при чему су погинуле 42 особе.
Стога не чуди што је кинески председник Си Ђинпинг наредио хитну истрагу поводом пада путничког авиона компаније China Еастерн Аирлинес. Како преноси CCTV, Си је у свом захтеву изразио шок поводом трагедије на лету МУ5735, те наредио хитно реаговање у ванредним ситуацијама и свеобухватне напоре у истрази како би се што пре идентификовао узрок несреће и ојачала безбедносна ревизија сектора цивилног ваздухопловства.
Премијер Кине Ли Кећијанг такође је позвао да се пруже подршка и помоћ породицама жртава, али и да се благовремено објављују тачне информације и спроведе озбиљна истрага о узроку трагедије.