"БОЈИМ СЕ ДА НАМ ПРЕДСТОЈИ ЈОШ ЈЕДАН МАСАКР" Нови епицентар короне у Италији, да ли ће се сценарио поновити?
Када је пандемија у марту погодила Бергамо, мртвачнице и гробља су се брзо напунили.
- Имали смо 50-60 покојника дневно, два месеца су пристизали у том броју - каже за "Обсервер" управник гробља у овом италијанском граду.
- Било је ужасно. А сада поново расте стопа нових инфекција. Млади преносе болест на старије, па ће умрли ускоро поново почети да пристижу - каже он.
И РУСИЈА БЕЛЕЖИ РЕКОРДЕ: Највећи број преминулих од короне до сада, живот изгубило 320 особа
ДА ЛИ ЈЕ ОВА ДЕВОЈЧИЦА СПАС ЗА ЦЕО СВЕТ? Аника (14) награђена за откриће које би могло да доведе до лека за корону
БРОЈ УМРЛИХ И НОВООБОЛЕЛИХ ЗНАТНО ОПАО: У Бразилу 15.726 нових случајева короне!
Свима су се урезале у сећање застрашујуће слике војних камиона који су у марту, када је северна италијанска провинција Ломбардија била епицентар пандемије, превозили умрле од корона вируса на сахрану или кремацију.
После неколико месеци релативног мира, Италија се суочава са драматичним погоршањем ситуације.
Процењује се да је у првом таласу ковид-19 однео више од 7.000 живота у Ломбардији, која бележи највећи удео у укупним жртвама заразе у Италији (37.000 потврђених случајева). У суботу је број заражених на нивоу државе порастао за 19.644, од којих 4.956 отпада на Ломбардију, а затим следе Венето, Кампанија и Лацио.
Милано, око 50 километара од Бергама, епицентар је новог таласа, а Ломбардија тренутно бележи најнижу стопу раста.
Међутим, будући да знају колико брзо ситуација може да се промени, људи у Бергаму упијају вести из Милана као сунђер: све су већ видели и јеже се при помисли на претрпане болнице, болесне здравствене раднике, епидемије у старачким домовима. Боје се смрти.
- Страхујемо да ће се кошмар вратити - каже Лука Ремондини, власник бара коме је тетка умрла од корона вируса, док је мајка такође оболела, али се, срећом извукла.
Ломбардија је прва од 20 италијанских регија која је увела полицијски час од 23 х до 5 ујутро почевши од 22. октобра, након што су стручњаци упозорили да ће се без те мере до краја месеца број пријема на интензивну негу шестоструко повећати, а пријем у опште болнице учетворостручити, преноси Гардијан.
Лекари, међутим, кажу да Ломбардија, упркос богатству и великом броју стручњака, ништа није учинила да се болнице боље припреме за очекивани скок броја заражених у јесен. У писму регионалним властима, које је потписало више од 600 здравствених радника, наводе да је иста грешка направљена и у марту.
- На пример, требало је од почетка да имамо план за раздвајање оболелих од ковида од других пацијената - сматра Пјетро Брамбиљаска, анестезиолог у Болници "Папа Јован XXII" у Бергаму.
- То су урадили у Кини, направили су ковид болнице. Исто је требало и ми да урадимо како бисмо били спремни за лечење свих пацијената изван главних структура, те могли да контролишемо заразу и, истовремено, лечимо пацијенте од других болести - каже он.
Релативна смиреност власти у провинцији може се објаснити чињеницом да је значајан удео становништва можда постао отпоран на болест.
- Тридесет одсто је било изложено вирусу, неки су имали симптоме, а неки не. Заједно са повећаним опрезом то може бити разлог што су боље заштићени од осталих у овом тренутку - каже градоначелник Бергама Ђорђо Гори.
Дијего Федеричи, из Мартиненга, коме су оба родитеља у року од неколико дана умрла од ковида-19, не верује да је Италија спремна да се ухвати у коштац с новим таласом.
- Бојим се да ће се завршити новим масакром, углавном због незнања - каже он и додаје да му је пре неколико дана неки човек из Милана рекао да "вирус не постоји", преноси Гардијан.
- Рекао сам му: "Погледај колико моја мама тешко дише." Изгледа да је тек тада променио мишљење - рекао је он.