БОЛ ЈЕРМЕНСКИХ МАЈКИ НЕ ПРЕСТАЈЕ: Не могу да дођу до посмртних остатака својих синова војника, неки су можда и живи у заробљеништву!
Рат у Карабаху је многе породице завио у црно
Осам месеци након краја рата између Јерменије и Азербејџана у Нагорно-Карабаху наводно је 5.000 људи изгубило живот, а много војника је нестало. Њихове породице улажу све напоре како би их пронашле.
АМЕРИ ОДАВНО ИЗГУБИЛИ КОНТРОЛУ НАД СИТУАЦИЈОМ: Сада три државе спасавају Кабул од талибана, јер Авганистан не могу!
ПАР УХВАЋЕН У ВРЕЛОЈ АКЦИЈИ НА ПЛАНИНИ: Мислили да их нико неће видети на 2.000 метара висине, али једно нису знали
ХРАБАР ПОТЕЗ МЕРКЕЛОВЕ, САДА ЈЕ ЕКСПЕРТИ ПРАТЕ: Немачка канцеларка ревакцинисана, али цепивом другог произвођача!
У Јерменији, породице очајнички траже вести о својим вољенима. Све је већи недостатак поверења у ДНК тестове и постоји велики недостатак информација, што доводи до све већег притиска на владу.
Лариса Дарејан тражи свог 20-годишњег сина Микситара од октобра. Он је почео да служи обавезни војни рок у јулу 2019. године у Физулију, а рат је букнуо у септембру прошле године.
Он је 12. октобра позвао своју мајку да каже да ће бити пребачен на друго место, али није прецизирао где. То је последњи пут да се чула са њим, пише "Гуардиан".
- Донели су ми тело момка који је носио јакну мог сина. Такође су пронашли и његову кредитну картицу - рекла је мајка.
- Лице му је било непрепознатљиво. Руке мог сина су биле у ожиљцима због операција које је имао као тинејџер, тако да сам ја прво погледала руке, биле су савршене, потпуно без ожиљака - додала је она.
Како је рекла она је дала свој ДНК и када је питала лабораторију да ли су упоредили њен ДНК са ДНК особе чије су тело донели и за ког тврде да је њен син рекли су јој да нису, али да је то сигурно његово тело.
- Рекли су ми да нису, али да је то сигурно мој син јер је то његова јакна а у џепу његова кредитна картица, али када је тест на ДНК ипак урађен резултати су показали да то није мој син, истиче.
- Замислите да сам сахранила туђе дете, његови никада не би могли да га пронађу, а шта ако је неко други сахранио мог сина мислећи да је то њихово дете? - запитала се Дарејан.
Откад је грешка откривена, она је наставила да тражи свог сина у мртвачницама, болницама и онлајн постављајући његове фотографије на друштвеним мрежама. Међутим, није га нашла. Број несталих лица или оних који су у затворима у Азербејџану још увек није познат.
Премијер Јерменије Никол Пашинијан изјавио је средином априла да је потврђено 3.621 жртва, да се 321 лице води као нестало и да је 200 тела остало неидентификовано.
Борци за људска права апеловали су на Европски суд за људска права апеловали су да се реши судбина 200 особа које су затворене током рата. Док Дарејан још увек нема вести о свом сину, неке породице су их пронашле.
Болна грешка
У јануару, Нарин Гаспарјан је рекла да је тело њеног сина идентификовано путем ДНК анализе. Она је дала три његове кости да се сахране, то су једини делови његовог тела који су остали.
Неколико недеља касније Гаспарјан је примила вести из лабораторије да то није он. Породица је откопала кости и наставила да тражи сина.
- Две недеље касније пронашли смо његово тело у мртвачници, још увек је било препознатљиво. Видела сам га и то је био он - рекла је ова мајка.
Она не жели да грешка лабораторије буде на мети критика.
- Само мислим да су научници и људи уморни, јер раде јако много. Разговарали смо са лабораторијом и прихватили да је то била грешка. Ипак, било је болно - рекла је Гаспарјан и додала да су ипак срећни што су пронашли тело свог детета и успели да га сахране.
Дијана Хартинијан је форензичар и експерт за генетику у Центру за форензичку медицину, рекла је да се осећа ужасно због те грешке.
- Међутим, морате знати да је то била људска грешка, то нема никакве везе са машинама - објаснила је она.
Након рата у Нагорно-Карабаху било је неколико стотина костију и делова тела које је требало идентификовати и додала је да су запослени у лабораторији признали да су били препуни посла и преморени.
Људи не верују у званичну лабораторију у земљи
Неке породице не верују резултатима ДНК анализа у званичној лабораторији и одлучили су да ДНК пошаљу на анализу ван Јерменије или да консултују приватне компаније.
Вести о дешавањима у Нагорно-Карабаху можете прочитати ОВДЕ.