БОЛНИЦА АЛ ШИФА СИМБОЛ ПАТЊЕ ИЛИ ПОБЕДЕ НАД НЕПРИЈАТЕЉЕМ? Ево зашто је битна и шта се све догађа у њој
Дар Ал Шифа, односно у преводу Кућа исцељења, јесте болнички комплекс у граду Газа на северу Појаса.
Хиљаде људи је побегло из Ал Шифе, али здравствени званичници тврде да су пацијенти, који су остали у болници, на самрти због рестрикција струје због интензивних борби Израела и Хамаса.
ХАМАС СЕ КРИЈЕ ПО БОЛНИЦАМА?! ИДФ извршио рацију и дошао до шокантних доказа: "Пронашли смо командни и контролни центар"
ЗАБРАНА ЗА МУСЛИМАНЕ,СМРТНЕ КАЗНЕ, ПРОГОН... Трамп се нада поновном доласку на власт, Америка страхује од најгорег
(УЖИВО) ПАКАО НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Могућ споразум о пуштању дела талаца - сирене за ваздушну опасност на југу Израела
Стотине пацијената, међу којима је и на десетине беба, и даље су заробљени у највећој болници у Гази док се израелске трупе и терористи Хамаса боре око ње.
И док светом круже драматичне фотографије, али и опречне информације, појашњавамо шта се догађа око болнице, где се Ал Шифа налази, као и зашто је толико битна здравственом сектору у Гази.
Дар Ал Шифа, односно у преводу Кућа исцељења, јесте болнички комплекс у граду Газа на северу Појаса. Налази се на око 500 метара од обале и главног пута који повезује север и југ енклаве. Унутар болничког комплекса постоји више груписаних шестоспратница у које може да се смести од 600 до 900 болничких кревета и у којима у нормалним условима ради на хиљаде чланова медицинског особља.
Ова болница била је ослонац у пружању здравствене заштите на локалном нивоу, са низом услуга које друге болнице у Гази нису могле понудити. Од почетка рата, она је постала склониште за оне који су расељени због борби.
Које тврдње круже за Хамас?
Израел тврди да је Хамас саградио свој штаб у бункерима и тунелима испод болничког комплекса, те да терористи користе зграду, пацијенте и особоље као живи штит. Безбедносни званичници су рекли и да су, након изненадног напада Хамаса на Израел 7. октобра, у којем је убијено више од 1.400 људи, сви лидери Хамаса били смештени у "командном комплексу", који се налази испод болнице.
Да ли постоје докази за тврдње Израела?
На недавној конференцији за новинаре, портпарол ИДФ-а је показао сателитску фотографију локације болнице са означеним војним елементима "командовања", коју је описао као илустрацију засновану на "истинитом материјалу који имамо у рукама“.
На снимку који је наводно настао током саслушања, милитант Хамаса, који је заробљен прошлог месеца описао је како се Хамас крио по болницама. Израел је такође објавио друге доказе који очигледно показују тунеле у близини или у другим медицинским установама у Гази.
Како Хамас реагује на ове тврдње?
Хамас и званичници здравствених власти у Гази које води Хамас демантовали су те тврдње, рекавши да је то пропаганда која се користи да "оправда нападе на здравствене установе".
Др Гасан Абу-Сита, британски лекар који ради у Ал Шифи, описао је израелску тврдњу као "необичан изговор". Хуман rights watch, рекао је да не може да потврди израелске наводе.
Какви су услови у болници?
Хиљаде људи је побегло из Ал Шифе, али здравствени званичници тврде да су пацијенти, који су остали у болници, на самрти због рестрикција струје због интензивних борби Израела и Хамаса.
Опрема за спасавање живота као што су инкубатори не може да ради без горива које је неопходно да би радили генератори. Најмање 32 пацијента, укључујући три превремено рођене бебе, умрла су у протекла три дана, саопштило је министарство здравља Газе које води Хамас. Telegraf.rs није независно могао да потврди ове тврдње.
Процене су да има око 600 до 650 пацијената у Ал Шифи, као и између 200 и 500 здравственик радника, док је око 1.500 расељених ту потражило склониште, навео је недавно СЗО.
Израелска војска је рекла да је обезбедила сигурне коридоре да би људи побегли из подручја где се одвијају интензивне борбе и да се евакуишу са севера на југ. Међутим, палестински званичници унутар Ал Шифе тврде да је комплекс окружен борцима и да се стално пуца око болнице, док "израелски снајперисти стражаре".
Како би све могло да се заврши?
Постоје разни сценарији. Израелске снаге би могле да покушају да се пробију у болницу, иако то носи огромне политичке и дипломатске ризике.
С друге стране, Хамас би могао да одлучи да се повуче из града Газе, вероватно кроз тунеле, на југ енклаве, мада је то мало вероватно.
Прекид ватре – вероватно након склапања споразума о делимичном ослобађању више од 240 талаца које је Хамас заробио прошлог месеца – омогућио би хуманитарним организацијама, ИДФ-у или другим актерима да организују потпуну евакуацију или доставе виталне залихе у болницу.
Да ли је значај болнице само медицински?
Више не. Ал Шифа постао је стратешки циљ за Израел, који виде болницу као "жилу куцавицу" и центар Хамасове административне и војне моћи.
За Хамас и оне који га подржавају, постала је симбол могућности Хамаса да се бори против војно много моћнијег непријатеља.
За милионе широм света, Ал Шифа је постала оличење патње невиних цивила.