Болница у Шкотској за оболеле од корона вируса добила име по болничарки која је лечила Србе у Првом светском рату (ВИДЕО)
Током епидемије тифуса у Србији за коју се верује да је за шест месеци однела више од 150.000 живота, сестра Џордан била је на служби у Крагујевцу.
Дала је живот радећи на првој линији фронта током епидемије која се тако окрутно ширила – дневно се инфицирало 1.500 људи.
Лујза Џордан је једна из ризнице шкотских медицинских сестара.
Овај дечији узраст се показао као најотпорнији на корона вирус, а српски педијатар открива и зашто
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ОСТАВЉЕНИ ДА УМРУ НА УЛИЦАМА: "Најтеже је поднети смрад лешева"
Утврђени град у Шпанији одсекао себе од света, али и од корона вируса: НЕМАЈУ НИ ЈЕДАН СЛУЧАЈ (ВИДЕО)
Каријера јој кратко трајала, јер је преминула са 36 година – а до последњег часа лечила је рањене војнике и болесне у Србији 1915, за време ширења тифуса.
Људи у Србији се сваке године окупљају да одају почаст храбрости и пожртвованости ње ињених колега.
Сада ће јој част бити указана и у родном граду, привремена болница за борбу против ширења корона вируса носиће њено име.
Такође, Ковид болница у Лондону биће названа по Флоренс Најтингејл, жени која се сматра једном од првих модерних болничарки.
Министарка здравља Џин Фримен изјавила је да је "сестра Џордан служила са великом храброшћу и изврсно".
- За њу се досад вероватно више знало у Србији, него у Шкотској. Ова болница би требало да исправи то и да се њом укаже на њену службу и храброст.
Лујза Џордан је рођена у Мерихилу у Глазгову 1878 – 50 година пре открића респиратора.
Бринула се о пацијентима на различитим местима – пре рата радила је у болници Шкотској у Ланаркширу и болницама за сиромашне у Манчестеру.
Децембра 1914. придружила се шктоском удружењу болничарки које су биле спремне да раде у иностранству.
Током епидемије тифуса у Србији за коју се верује да је за шест месеци однела више од 150.000 живота, сестра Џордан била је на служби у Крагујевцу.
- Гробови тих младих девојака и лекара су свуда око нас.
Доктор Жарко Вуковић је 2004. године објавио књигу "Савезничке медицинске мисије -1915" у којој је посебан део посвећен мисији Федерација жена Шкотске.
Оне су, рекао је Вуковић, све време биле са српским народом 1915. године, а када је Србија окупирана, исти ти људи нашли су се у болницама шкотских жена у саставу српске војске на Солунском фронту.
- Жене Шкотске су биле у најтежој ситуацији за време трајања епидемије пегавог тифуса и гробови тих младих девојака и лекара су свуда око нас: Лујза Џордан, главна сестра болнице у Крагујевцу, Маргарет Фрејзер, шампион енглеске у женском голфу, доктор Елизабет Рос, која је умрла у Крагујевцу - навео је Вуковић.
Чесму у Младеновцу, јединствени споменик, подигли су, додао је, војници током рата у знак захвалности хуманитарцима, лекарима и медицинским сестрама који су дошли да помогну српском народу за време страшне епидемије пегавог тифуса која је однела око 300.000 живота (само у Београду 50-100 људи дневно).
Много лекара и осталог медицинског особља се разболело током лечења пацијената.
Тифус преносе ваши, гриње и буве, које се лако размножавају у претрпаним просторијама. Данас се та болест лако лечи када се на време открије.
Док се бринула о једном од колега, Џордан је водила дневник и у њему записала "тешко да прође дан, а да овде немамо једну или две сахране овде".
Неколико дана касније преминула је од тифуса у 36. години.
Њено и неколико других имена исписано је на оргуљама у Вилтон Периш цркви у Глазгову – како би остала упамћени појединци који су дали животе у Великом рату.
Успомена на Лујзу Џордан чува се и у Бакхејвен меморијалном центру.
ВИШЕДЕЦЕНИЈСКО ПРОКЛЕТСТВО СЕ НАСТАВЉА: Кенедијева унука и њен син (8) пронађени мртви
СКАНДАЛ НА ВИРТУЕЛНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ НАТО: Грчка и Турска у клинчу
Захтев европских парламентараца: Западном Балкану омогућити увоз заштитне и медицинске опреме из ЕУ
"Урлају на нас и туку нас као краве" Ове земље имају најбруталније казне за прекршиоце (ВИДЕО)
Немачки званичници страхују да је здравство пред колапсом: Повећали капацитете, али то није довољно