Брана на Нилу скоро готова: Да ли ће Етиопија ИСУШИТИ ЕГИПАТ?
Једини реалан пут за обе земље је кризна седница свих земаља кроз које протиче Нил
Преговори о количини воде коју ће Етиопија пуштати низводно запали су у ћорсокак.
МЕСЕЦИМА ДОБИЈАЛА ПОРУКЕ ОД ОЦА НАКОН ЊЕГОВЕ СМРТИ: "Пажљиво прати упутства, припремио сам изненађење" (ВИДЕО)
ДА ЛИ ЋЕ СЕ ЉУДИ КУПАТИ У НЕПТУНОВОМ ОКЕАНУ: НАСА истражује чудесни дим на Тритону, Војаџер послао снимке
ОБЈАВЉЕНИ ДО САДА НЕПОЗНАТИ ПОДАЦИ О ЧЕРНОБИЉУ! Скинута ознака тајности: И пре '86 је било НЕЗГОДА
Овај спор угрожава регионалну безбедност.
Етиопија планира завршетак бране за 2022. годину. Велика етиопска брана је годинама предмет спорења са Египтом.
Давид Волде-Гиоргис, стручњак Међународног института за безбедност у Адис Абеби, сматра да је однос Етиопије и Египта у критичној фази и да не би требало да се те две земље препусте саме себи.
- Једини реалан пут за обе земље је кризна седница свих земаља кроз које протиче Нил, уз истовремени дијалог са шефовима држава и влада целе Африке - рекао је он.
Египат страхује за снабдевање водом. Сто милиона Египћана су скоро у потпуности зависни од Нила. Етиопска брана се гради узводно, на Плавом Нилу, и знатно ће смањити доток воде Нилом у Египат.
У зависности од тога колико брзо ће Етиопија пунити своје акумулационо језеро, Египат рачуна са смањеним дотоком воде између 14 и 22 одсто. У најнеповољнијем случају би 30 одсто плодне земље било погођено сушом.
Борба за водостај
Египатски министар спољних послова је рекао да се Савет безбедности мора укључити како би било постигнуто "фер и уравнотежено решење". Он је оптужио Етиопију за недостатак политичке воље и за негативно држање.
Етиопија не жели да се обавеже на неку количину воде или на рокове. Уместо тога, она ставља све суседне земље пред свршени чин. У јуну почиње кишна сезона, па је то идеално време да се у огромни базен слије потребних 74 милијарди кубних метара воде. То брине земље које се налазе низводно - Судан и Египат. Најављено је да ће турбине на брани ускоро бити тестиране.
Етиопија се нада да ће за време јула и августа зауставити 4,9 милијарди кубних метара воде. То би било довољно да Етиопија средином 2021. укључи две трибине. Да би се дошло до попуњавања вештачког језера до предвиђене количине воде, протећи ће седам година - па ће свих 16 турбина прорадити. А то је пет година закашњења у односу на план.
Египат већ деценијама брине да би поља уз Нил могла да буду уништена сушом и да би бунари могли да пресуше. Судан има исте бриге, али види и предности - јефтина струја за развојне пројекте и смањење опасности од поплава.
Опасност од суше
Основни предмет спора остаје - како да се убудуће избегну периоди суше. Етиопски представник у "Трипартитној комисији" и шеф етиопских преговарача у спору Гедион Асфав каже да је менаџмент суше заједничка одговорност.
Он тврди да је договорено да градња може да се настави и за време преговора.
- Разговори ће се опет наставити. Пуњење базена не зависи од стања преговора - рекао је Асфав.
Судан је фрагилна земља, која иза себе има грађански рат и једну револуцију пре годину дана, а сада покушава да пронађе стабилност. Та земља је предложила да се преговори подигну на ниво премијера. Међутим, такав сусрет шефова влада три земље за сада није планиран.
Судански министар водопривреде Јасер Абас каже да су отворена питања "правне природе, посебно у погледу на механизам заједничког коришћења воде".
Његов египатски колега Мохамед Абдел Ати оптужује Етиопију за пропаст преговора. По њему је напредак био немогућ због "тврдоглавог држања Етиопије у техничким и правним питањима".
Отворена питања
Међународна кризна група из Брисела упозорава да ће напетост између страна у спору порасти ако не дође до договора у року од неколико недеља: "Да ли ће се то десити пре или после почетка пуњења вештачког језера, све стране морају назад за преговарачки сто, да би се решила отворена питања."
Виљем Дејвисон, стручњак ове невладине организације за Етиопију, каже: "Египат и Судан хоће да обезбеде да међународни судови буду надлежни за спорове у вези са планираним споразумом. Етиопија то одбија."
Још једна спорна тачка је инсистирање Египта да у споразум са Етиопијом жели да унесе што више детаља. Дејвисон каже: "Етиопија насупрот томе не жели да потпише ништа што би је обавезало на пуштање одређених количина воде. С обзиром на климатске промене, које могу да негативно утичу на ситуацију, па би Етиопија онда могла да остане дужна воду."
Дејвисон каже да још није достигнут тренутак када би све стране биле заиста спремне за компромис. Због спора су све више забринути и ванафрички актери.
Европска унија се понудила као посредник. Сједињене Америчке Државе су упутиле упозорење да је људима у Источној Африци неопходно да Етиопија покаже фер понашање. Вашингтон сматра да споразум мора да се потпише пре него што се Нил потпуно прегради и почне пуњење базена.
УГЛЕДНА ПОЛИТИЧАРКА УБИЛА СИНА (12): Зазидала га у темељ куће па полицији пријавила његов нестанак
Случај МАЛЕ МЕДЛИН: Откривено да је УНИШТЕН КОМБИ ПЕДОФИЛА, Британци и Немци "заратили" због истраге
Ако будете прелетали ову област у Сибиру, обратите пажњу НА ОВАЈ ДЕТАЉ: Чувено име је исписано дрвећем (ФОТО)
РОМАНСА АСАНЖА И ЊЕГОВЕ АДВОКАТИЦЕ КОЈА МУ ЈЕ РОДИЛА ДВОЈЕ ДЕЦЕ: "Волела сам да проводим време с њим" (ВИДЕО)