БРАЗИЛСКИ ТРАМП ФАВОРИТ НА ИЗБОРИМА: Дан одлуке у највећој земљи Јужне Америке (ФОТО)
У болници због рањавања, из кревета прати гласање
У Бразилу се данас одржавају општи избори - председнички, парламентарни и избори за гувернере, а право гласа на изборима који ће одредити политички и социјално-економски курс највеће јужноамеричке државе и привреде у наредне четири године има 147 милиона бирача.
Бразилци ће бирати председника и потпредседника земље, гувернере свих 26 савезних држава и федералних округа, посланике регионалних парламената, две трећине горњег дома Националног конгреса и посланике доњег дома парламента.
У земљи која има 210 милиона становника, право гласа имају грађани старији од 16 година, а гласање је обавезно за бираче узраста од 18-69 година.
Инаугурација новог шефа државе предвиђена је за 1. јануар 2019. године.
За место председника државе надметаће се 13 кандидата, а према анкетама, мало је вероватно да ће иједан освојити довољан број гласова за победу у првом кругу.
ПРОРУСКА ПАРТИЈА ПРВА: "Хармонија" побеђује на парламентарним изборима у Летонији
Према бразилском закону, уколико ниједан кандидат не освоји висе од половине гласова, двојица набоље пласираних учествују у другом кругу 28. октобра.
Аналитичари оцењују да су ово најнеизвеснији избори у читавој историји Бразила.
Пред почетка предизборне кампање највећи фаворит, бивши шеф државе Луис Ињасио Лула да Силва се нашао у затвору због корупционашког скандала и због тога није могао да се кандидује, док је садашњи фаворит у председничкој трци Жаир Болсонару био тешко рањен у покушају атентата и умало није испао из трке.
Он се брзо опоравио после операције али није у стању да лично учествује на предизборним скуповима и ТВ дебатама.
Бакица му се жалила на пензију, а он јој ОДБРУСИО: Макрон навукао БЕС целе Француске на себе (ВИДЕО)
Болсонаро је тренутно фаворит, кандидовала га је конзервативна Социјал-либерална партија, а у штампи га често називају "бразилским Трампом", а то поређење је и сам користио током кампање, залажући се за право Бразилаца да слободно набављају и носе оружје, заштиту националне привреде и ограничавање утицаја Кине.
Скептично се односи према потреби да се инсистира на правима мањина и друштвеним мрежама даје предност у односу на традиционалне медије.
Међутим, одговарајући на питања о економском програму висе пута се нашао у непијатној ситуацији показавши да су му страни многи специфични термини.
То је образлагао речима да није дужан да се разуме у све сфере живота државе, да ће привреду с максималним поверењем препустити ресорном министру којег ће наћи међу компетентним професионалцима.
ПРОВОЦИРАЈУ РУСИЈУ: Американци шаљу ВОЈНЕ АВИОНЕ у Украјину (ФОТО)
Ни то непознавање економских термина није утицало на његов рејтинг, а по мишљењу многих Бразилаца, њему у прилог иде то што, без обзира на дуг политички живот, никад није био на некој важнијој функцији нити је био повезан са неким од кључих играча, односно није умешан у корупцију.
Он има и доста противника који му замерају да има ауторитарне склоности.
Друго место, када је реч о симпатијама Бразилаца, заузима бивши градоначлени Сао Паула Фернанду Хадад, а његов главни мото је "Хадад- то је Лула".
Тужилаштво државе Сао Пауло покренула је поступак протв њега, оптужујући га да је 2012. незаконито присвојио 635 хиљада долара од једне грађевинске компаније и новац искористио за предизборну кампању обећавши менаџменту команије помоћ у закључивању уговора.
УЗБУНА НА НЕБУ! Американци праве хаос! ХИТНО подигнути РАТНИ АВИОНИ, има повређених!
Он те оптужбе одбацује и тврди да су политички мотивисане.
Њему би рачуне могао да помрси политичар Сиру Гомес.
Избори се одвијају у атмосфери у којој, према Галуповом истраживању, само 17 одсто грађана због бројних афера, има поверење у националну владу.
Научи да пливаш, БАЦИЋЕМО ТЕ У МОРЕ: Нетањаху добио ЈЕЗИВУ ПРЕТЊУ од иранског генерала (ФОТО)
Насиље је у порасту - прошле године извршено је рекордних 63.880 убистава, 2,6 одсто више него 2016.
Уз то, на листи 20 градова света у којима је највиша стопа насиља налази се седам бразилских градова.
У периоду од 2000-2012. Бразил је би најбрже растућа економија у свету, али рецесија је погодила ову земљу 2014, и отада привредни раст стагнира. Чланица је групе БРИКС у којој су и Русија, Кина, Индија и Јужна Африка.